HGS Sorgulama Yabancı Plakalar İçin Nasıl Yapılır?

Sila Yolu 2022
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2022'ye Hemen Katıl
Türkiye sınırları içerisindeki köprüler ve otoyollar bildiğiniz üzere ücretlidir. Bu köprü ve otoyollardan geçmek için Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) gereklidir. Peki yurtdışındaki gurbetçilerimiz nasıl HGS alabilir? bu konun tamamı yazımızdadır.

Yurtdışındaki Gurbetçiler HGS Nereden Satın Alabilirler?

Yaz tatili için ya da çeşitli sebeplerden dolayı yaşadıkları ülkelerden Türkiye'ye gelen gurbetçilerimizin Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan tüm otoyol ve köprülerini kullanabilmesi için HGS'ye sahip olması gerekmektedir. Daha önceki zamanlarda sistemin yetersizliğinden dolayı yurt dışından gelenler için hgs kaçak geçişlerinde bir sıkıntı olmaz iken yeni çıkan sistemle bundan böyle kaçak geçişlerini ödemeyen yabancı plakalı araçların, gümrük kapılarından cezalarını ödemeden çıkışına izin verilmeyeceği açıklandı. Bu açıklamayıda hatırlatırken konumuza dönerken Gurbetçiler HGS nereden alabilir? sorunuza ise bir kaç farklı cevap vereceğiz. Öncelikle saatlerce sıla yolunda geçirmiş gurbetçiler Türkiye sınırını geçip vatanına giriş yaptıktan sonra en yakın PTT şubelerinden ya da sınırlardan HGS satın alabilir. Sizlere tavsiyem o kadar yol yorgunluğunu bırakıp birde sınır kapısında HGS sırasına girmek istemiyorsanız. Memleketinize doğru gidiniz bir sıkıntı olmayacaktır. Memleketinize vardığınız da kaçak geçiş yaptığınız yerlerin günü itibariyle 15 günü geçmeden istediğiniz PTT şubesine giderek HGS alabilirsiniz. HGS'niz olmadan önce geçtiğiniz kaçak geçişler ise yükleyeceğiniz bakiyeden normal otoyol ya da köprü ücreti bedeli kadar düşecektir. Herhangi bir ceza uygulanmayacaktır. Bazı dönemler yanlışlıkla ceza kesilmiş olabiliyor bunu da HGS Müşteri hizmetleri ya da PTT şubelerinde halledebilir ya da konu ile ilgili bu kurumlardan bilgi alabilirsiniz.

Yurt Dışından Gelenler İçin HGS Kartı mı HGS Etiketi mi Almalılar?

Gurbetçilerimizin en çok takıldığı konu ise HGS Kartı mı? HGS Etiketi mi? bu karmaşaya son vermek adına öncelikle sıla yoluna çıkmış gurbetçilerimizi yaz tatillerini değerlendirmek üzere hemen hemen bir ayını vatanında geçirmektedir. Bu bir ay içinde köprülerden, otoyollardan geçmektedir. Bunun için sticker şeklindeki HGS etiketi almak, arabaya  yapıştırmak çok mantıklı olmayacaktır. Çünkü tamı tamına 1 ay kadar Türkiye'de kalmak ve bu yapışkanı yapıştırmak, çıkartmak, her yıl aynı işlem yapmak usandırıcı bir hal alacaktır. Bundan dolayı size tavsiyemiz HGS kart almanız. HGS kart aldığınız takdirde her yıl geldiğinizde sadece bakiye eklemeniz gerekmektedir. Bu HGS kartlar plakaya özgü olduğu için geçtiğiniz köprü ve otoyolların ücreti otomatik o plakaya ait karttan kesilmektedir. Ayrıca HGS bakiyeniz ile uğraşmak istemiyorsanız Türkiye'de herhangi bankanın kredi kartıyla PTT şubelerine giderek otomatik ödeme talimatı verdiğiniz sürece geçişleriniz bu kredi kartından otomatik ödenecektir.

Gurbetçiler HGS Kartı Almazsa Ne Olur?

HGS Kartı almayan gurbetçilerimizin konumuzun başında da belirttiğimiz gibi eski sistemdeki aksaklıklardan dolayı sorun yaşanmıyordu. Ancak artık HGS cezası bulunan yabancı plakalı araçlar Türkiye sınırlarından çıkarken, Gümrük Ticaret Bakanlığı, Emniyet Müdürlüğünün ortaklaşa yaptığı uygulamada otomatik olarak aracın plakasına ait borç gümrükte karşınıza çıkacaktır. Peki gümrükte HGS kartı borcum çıkarsa ne yapmalıyım? işte burada hemen gümrüklerde bulunan veznelere gidip borcunuz ödemeniz gerekmektedir. Ardından tekrar kontrol birimine gittiğinizde borcunuzun olmadığı sistemde görülecek ve geçişinize izin verilecektir. Size tavsiyemiz bulunduğunuz bölgede ve Türkiye'nin hemen hemen her yerinde bulunan PTT şubelerine giderek cezanızın olup olmadığını sorgulatmanız sizin yararınıza olacaktır. Zamanınız yoksa bu işlemi online HGS borç sorgulama işleminden de yapabilirsiniz.

HGS Sorgulama Yabancı Plaka Araçlar İçin Nerelerden Yapılır?

HGS Bakiye sorgulama ya da yabancı plakalı araç sahibiyseniz aracınıza ait HGS olup olmadığını şu kanallar aracılığıyla sorgulayabilirsiniz;
  • HGS'nin resmi internet sitesinden,
  • 0850 460 60 60 HGS çağrı merkezinden,
  • HGS'nin Google ve Apple Store üzerindeki uygulamalarından, 
  • E-devlet şifrenizle E-devlet üzerinden,
  • Bankadan satın aldıysanız ilgili banka şubeleri ve çağrı merkezlerinden

HGS Sorgulama Yabancı Plaka Sahipleri Geçiş İhlali Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yurt dışından gelen gurbetçilerimizin tatil dönüşlerinin ardından sınırda zaman kaybı yaşamamak için online HGS borcunu sorgulayabileceği, cezayı nerede, hangi saatte yediğini görebileceği HGS geçiş ihlali sorgula bölümü bulunmaktadır. Peki HGS geçiş ihlali sorgulama nasıl yapılır? işte;

Öncelikle HGS Müşteri Hizmetleri sitesine gidiyoruz. Karşımıza çıkan ekranda işaretli olan Geçiş İhlali Sorgula tıklıyoruz.
Ardından aynı sayfada karşınıza araç plakanızı ve ufak kutucukta bulunan güvenlik kodlarını girmeniz istenecektir. Bunları girdikten sonra sırasıyla Karayolları, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve buna bağlı otoyolları plakadan HGS sorgulayabilirsiniz.

Gurbetçiler hgs nasil alabilir, kapikule hgs satış, yabancı plaka hgs alma, hgs karti almanyadan nerden alinir, hgs sorgulama yabanci plaka kapıkule

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2022 Sila Yolu 2022 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri