Ön Beyan Nasıl Yapılır? Ön Beyan Uygulaması Nedir?

Sila Yolu 2022
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2022'ye Hemen Katıl
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 2015 yılında hizmete soktuğu “özel taşıtlar ön beyan uygulaması” Kapıkule'de sıra beklemek istemeyenlerin ilk uğrak yeri oldu. Yabancı plaka araçlarıyla Türkiye Cumhuriyeti gümrük kapılarından giriş yapacak olan gurbetçilerimizin online olarak yaptığı beyan ile kayıt işlemleri ve geçiş işlemleri hızlı olmaktadır.

Özel taşıtlar ön beyan uygulaması ile gurbetçiler, Kapıkule sınır kapısı dahil diğer tüm sınır kapılarına gelmeden gümrükten geçiş için gerekli olan (ad, soyad, pasaport/kimlik no., doğum tarihi, adres, kişi ve taşıt ülkesi, sigorta poliçe no., plaka no., şase no., marka, model, cins) bilgileri sisteme seyahate çıkmadan en geç 15 gün içerisinde kendileri girebiliyor. Normalde Gümrük görevlileri tarafından 3-4 dakika süren bu kayıt işlemi, online şekilde giren gurbetçilerin 15-30 saniye arasında yapılacak kontrolle sınırdan geçebilecektir. Bu kontroller ise online yapılan beyan ile el ile ibraz edilen ruhsat, pasaport ve sigorta poliçesini karşılaştırmak olacaktır. Burada daha fazla zaman kaybı yaşamak istemiyorsanız bilgilerinizi girerken lütfen dikkatli bir şekilde, kontrol ederek giriniz.

Ön beyan yapıp yola çıkmış gurbetçilerin özellikle yaz aylarında Kapıkule sınır kapısındaki kuyruğa takılmadan ayrı 2 peronda hizmet verilecek olması bu uygulamayı kullanmaya teşvik ediyor. Ayrıca bu 2 peronun yoğun olması durumunda ek peronlarda açılabileceği belirtilmiştir.

Önemli bir noktada eğer araç sahibi aracıyla Türkiye'ye giriş yapacaksa bilgiler araç sahibine ait olmak zorunda ya da araç sahibi araçta yok ise, vekaletle aracı getiren kişinin pasaport bilgileri girilecektir.

Kapıkule Taşıt Ön Beyan Nasıl Yapılır?

Öncelikle Taşıt Ön Beyan uygulamasına gidiyoruz. Ardından bizi aşağıdaki resim karşılayacaktır.

Burada ister Türkiye Cumhuriyet kimlik numarası ile ister Pasaport numarası ile isterseniz de E-devlet üzerinden giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra araç, sigorta gibi sizden belirtilen belgeleri doğru bir şekilde girmeniz istenecektir.
Bu bilgileri girdikten sonra eğer kaydım gerçekleşmiş mi? gerçekleşmemiş mi? gibi kafa karışıklığınızı gidermek için tekrar kayıt yapınız. Zaten bu kayıt yapmaya çalışırken bir uyarı ibaresiyle karşılaşacaksınız. "Daha önce girmiş olduğunuz önbeyan mevcut.Yeni bir beyanda bulunmak için eski beyanın iptal edilmesi gerekmektedir." Ayrıca 2018 yılı taşıt ön beyan yapan gurberçilerimiz Kapıkule sınır kapısı 9 ve 10 numaralı peronlardan giriş yapacaktır.

Online Taşıt Ön Beyanı İçin Sıkça Sorulan Sorulara Cevaplar

  1. Ön Beyan Sistemine tüm ülkelerin pasaportlarıyla giriş yapılabilmektedir.
  2. Sisteme gümrüğe gelmeden önce 15 gün içerisinde herhangi bir gün veya saat giriş yapılabilir.(Süre zaten 1 yıldan fazla olamaz çünkü sigorta süresi genelde 3 aylık oluyor.)
  3. Daha önce aynı plakalı araçla aynı şahıs giriş yapmışsa sistem o şahsı tanır, ancak sigorta bilgisi değiştiği için güncellemek gerekiyor.
  4. Araç başına 3-4 dakika önemli değil bekleriz demeyin, aynı anda yüzlerce aracın Kapıya girdiği anlarda 3 dakikayı 20 ile 30 la çarpar isek bekleme süresi çok artabilir. O yüzden, kapılarımıza gelmeden önce ön beyan yapmak bekleme sürelerini çok kısaltacaktır.

Taşıt Ön Beyan Sık Sorulan Sorular

GTB Taşıt ön beyan uygulaması nedir?

Taşıt ön beyan, aracınızın gümrük işlemlerini online olarak yapmanızı sağlayan bir uygulamadır. Araç bilgilerinizi gümrüğe gelmeden online olarak yapmanıza yardımcı olmaktadır. Bu sayede gümrük kapısında ayrı bir gişede işlem görerek fazla beklemezsiniz. Taşıt ön beyan uygulamasında aracınızın şase numarası, plaka ve size ait bilgiler istenmektedir. Bunların girişini sağladığınızda Kapıkule sınır kapısından hızlı bir şekilde geçiş yapabilirsiniz.

Ön beyan ne zaman yapılır?

Taşıt ön beyan için yola çıkmadan en geç 15 gün içerisinde yapabilirsiniz. Taşıt ön beyan yaptığınız anda direkt gümrük bakanlığı sitesine kayıt olmaktadır. Bundan dolayı herhangi bir olumsuzluğa karşı erkenden kaydınızı yapınız.

Taşıt Ön Beyan kaç gün geçerlidir?

Taşıt ön beyan geçerlilik süresi 3 aydır. Sigorta sürenize bağlı olarak geçerliliği vardır. Sistem daha önce kayıt yapan kişiyi otomatik tanımaktadır. Bundan dolayı uygulamaya sadece araç sigortanızı güncelletmeniz gerekecektir.

Taşıt ön beyan sorgulama nereden yapılır?

Taşıt ön beyan sorgulama işlemi http://uygulama.gtb.gov.tr veya E-devlet üzerinden yapabilirsiniz. E-devlet arama bölümüne "GTB Taşıt Ön Beyan" yazıp arayabilirsiniz. Arama sonuçlarında uygulamaya git seçeneğine tıklayarak taşıt ön beyan sorgulaması yapabilirsiniz.

Kapıkule Ön beyan yapılıyor mu?

Kapıkulu ön beyan için ayrı gişeler mevcuttur. Online taşıt ön beyan yaptığınız takdirde Kapıkule'de bu gişelerden geçiş yapabilirsiniz.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2022 Sila Yolu 2022 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri