8 Temmuz 2018

Türkiye'de Yabancı Plakalı Araçlar Trafik Cezalarını Ödemeden Gümrükten Çıkamayacak

Türkiye'de Yabancı Plakalı Araçlar Trafik Cezalarını Ödemeden Gümrükten Çıkamayacak

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye kara yollarını kullanan yabancı plakalı araçların aldıkları trafik cezalarını ödemeden sınır kapılarından çıkamayacak.

Gümrük Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından ortaklaşa hazırlanan proje ile yabancı plakalı araçların Türkiye sınırlar içerisinde aldıkları trafik cezalarını gümrüklerde ödemeden sınırdan geçişine izin verilmeyecek.

Bu proje ile yabancı plakalı araçların kaçak geçişler, trafik cezaları gibi cezaları tek bir havuzda toplanacak. Özellikle Gümrüklerde yapılan araç tescil işlemlerinde kullanılan Taşıt-1, Taşıt-2 programlarına bu cezalar otomatik yüklenmiş olacak. Ceza yiyen yabancı plakalı araç sahibi gümrüğe geldiğinde plaka sorgulandığında eğer ceza gözüküyorsa bu kişi Gümrük veznelerine ödeme yapmadan sınırdan geçişine izin verilmeyecek.

Yabancı Plakalı Araç ile Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur?

Yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından, Türkiye sınırları içerisinde trafik cezası almış yabancı plakalı araçlar gümrüklerde ödeme yapmadan Türkiye'den çıkışına izin verilmeyeceği şu şekilde belirtilmiştir;

"Uluslararası sözleşme hükümleri saklı olmak üzere, tescil edildiği ülkenin tescil belgesi ve tescil plakası ile Türkiye’ye giren ve tescil edilecek araçların trafik cezaları tahsil edilmeden tescil işlemi yapılmaz. Ülkeyi terk etmek üzere sınır kapılarına gelen yabancı plakalı araçlara ilişkin, sistemde tahsil edilmemiş trafik idari para cezası görünmesi halinde, trafik idari para cezası ödenmeden araçların ülkeyi terk etmesine Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca izin verilmez."

Önceki

Benzer Haberler