Dövizli Askerlik 2020 - Yurt Dışı Dövizli Askerlik Nasıl Yapılır?

Sila Yolu 2020
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2020'ye Hemen Katıl
Resmi gazete'de yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yurt dışında yerleşik yaşayan Türk Vatandaşlarının dövizli askerlik hizmetinden yararlanabileceği açıklandı.

Bedelli askerlik düzenlemesinin yer aldığı "Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de (KHK) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanunla, yurt dışında yaşayıp, bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler 2 bin avro ödeyerek dövizle askerlik yapabilecek.

Resmi Gazete'de yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile bedelli askerlikten yararlanmak isteyen, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, yurt dışında çalışma ve oturma iznine sahip Türk Vatandaşlarının en az 3 yıl boyunca yabancı ülkede bulunmak suretiyle bağlı bulundukları konsolosluklara başvurarak işlemlerini başlatabilirler. Yurt dışında yaşayan gurbetçilerin, dövizli askerlik hizmetinden yararlanması için, ikamet durumlarını ispat eden belgeler ile 2 bin avro'yu tek seferde ödeyip, Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Bunun yanında daha önce yürürlükte bulunan dövizle askerlik 38 yaş sınırı da bu sayede kaldırılmış bulunmaktadır.

Gurbetçiler Dövizli Askerlik Hizmetinden Nasıl Yararlanabilir? - Dövizle Askerlik 2020

 1. Yabancı ülkelerde yaşayan yükümlülerin dövizle askerlik hizmeti uygulamasından yararlanma şartlarından birisi olan "uzaktan eğitim" ile ilgili internet sitesi 11 Aralık 2018 tarihinde hizmete açılmıştır.
 2. Dövizle askerlik hizmetinden faydalanacak yükümlüler https://dovizle.msb.gov.tr adresinden "T.C. MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI DÖVİZLE ASKERLİK UZAKTAN EĞİTİM PORTALI" adlı internet sitesine giriş yapabileceklerdir.
 3. Bu siteye girerek uzaktan eğitim programını tamamlayan yükümlü vatandaşlarımız; kanunda belirtilen belgelerle birlikte bağlı bulundukları konsolosluk ve/veya Büyükelçiliklere müracaat ederek dövizle askerlik hizmetini tamamlamış olacaklardır.

Bedelli Askerlik Gerekli Evraklar Nelerdir? Yurtdışı Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

2020 bedelli askerlik başvurusu yapmak isteyen gurbetçilerin aşağıdaki belgelerle, bulundukları şehrin bağlı olduğu Türkiye Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu'na şahsen başvuru yapması gerekmektedir.
 • Pasaport
 • Nüfus Cüzdanı / T.C. Kimlik Kartı
 • Oturum ve Çalışma İzin Kartı
 • Adres kartı
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • 1095 gün sigortalı çalışıldığını gösterir sigorta dökümü
 • Uzaktan eğitim alındığına dair belge
 • 2.075,- Euro (Dövizle Askerlik Bedeli havale ücreti dâhil olmak üzere Büyükelçiliğimizce tahsil edilecektir. Not:Yeni çıkacak yasa ile bu ücret 5113 euro olacaktır.)
 • Çalışanlardan iş sözleşmesi aslı ve fotokopisi
 • İşyeri sahibi iseniz güncel tarihli ve onaylı şirket faaliyet belgesi ve örneği

Yurt dışı Dövizli Askerlik Hizmeti Nasıl Yapılır? - Yurt dışı Bedelli Askerlik

Daha önce Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre yurt dışında yaşayan gurbetçilerin bedelli askerlik işlemlerinden yararlanabileceği açıklanmıştı. Buna göre yurt dışında herhangi bir sebeple 3 yıl süreyle yabancı ülke ya da ülkelerde bulunduğunu kanıtlayabilen kişilerin öncelikle bağlı bulundukları Türk Konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak. Başvuru sırasında 3 yıl yurt dışında ikamet ettiğini kanıtlayan belgeler ve 2 bin avro ya da karşılığı yabancı ülke parasını tek seferde ödeyip, Milli Savunma Bakanlığının vereceği uzaktan eğitim ile gurbetçiler dövizle askerlik hizmeti sayesinde muvazzaf askerlik hizmetini tamamlamış sayılacaktır.

Dövizle Askerlik Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Dövizle askerlik ücreti ne kadar? Taksit ile askerlik bedeli ödemesi yapabilir miyim?
Cevap: 3 Ağustos 2018 tarihi itibariyle dövizli askerlik hizmeti 2000 avro ve karşılığı sayılan yabancı ülke parası başvuru anında peşin ödemesi gerekmektedir. Dövizle askerlik taksit işlemi yapılmamaktadır. (Not:Yeni tek tip askerlik bedeli 5113 euro yükselecektir.)

Soru: 38 yaşını tamamlamış kişiler dövizle askerlik hizmetinden yararlanabilir mi?
Cevap: Yapılan kanun değişikliği ile 38 yaş sınırı kaldırılmıştır.

Soru: Yurt dışında yaşayanların bedelli askerlik başvurusunda bulunanlar Türkiye'ye gelerek temel askerlik eğitimi yerine getirmeliler  mi?

Cevap: Yurt dışında yaşayan gurbetçilerin Türkiye'de temel askerlik eğitimi almalarına gerek yoktur. Milli Savunma Bakanlığı tarafından  online olarak verilen uzaktan eğitim programını tamamlamaları gerekmektedir.

Soru: Uzaktan eğitim hizmetini tamamlamayanlar askerlik görevini yerine getirmiş sayılır mı?
Cevap: Uzaktan eğitim hizmetini tamamlamayanlar askerlik görevini yerine getirmiş sayılmaz.

NOT: 25 Haziran 2020 tarihinde TBMM'den geçen askerlik yasası mecliste kabul edilidi. Bu yeni yasayla birlikte askerlik 6 ay'a düşerken, bedelli askerlik kalıcı hale geldi. Bununla birlikte Türkiye'de 30.000 TL (5.135 €) askerlik bedeli olarak yürürlüğe girdi.

Fransa Belçika Hollanda Avusturya Almanya Dövizli Askerlik, 2000 euro bedelli askerlik, Dövizle Askerlik,  Dövizli Askerlik ödeme 2020, Yurt Dışı Dövizle Askerlik Nasıl Yapılır

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Related Posts
Yorumları Gör
© Copyright 2019 - 2020 Sila Yolu 2020 - All Rights Reserved -