Dövizli Askerlik 2019 - Yurt Dışı Dövizli Askerlik Nasıl Yapılır?

Sila yolu sınır kapıları son durumu, son haberleri anında haberdar olmak için sayfamızı beğenebilirsiniz.
Resmi gazete'de yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yurt dışında yerleşik yaşayan Türk Vatandaşlarının dövizli askerlik hizmetinden yararlanabileceği açıklandı.

Bedelli askerlik düzenlemesinin yer aldığı "Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de (KHK) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanunla, yurt dışında yaşayıp, bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler 2 bin avro ödeyerek dövizle askerlik yapabilecek.

Resmi Gazete'de yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile bedelli askerlikten yararlanmak isteyen, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, yurt dışında çalışma ve oturma iznine sahip Türk Vatandaşlarının en az 3 yıl boyunca yabancı ülkede bulunmak suretiyle bağlı bulundukları konsolosluklara başvurarak işlemlerini başlatabilirler. Yurt dışında yaşayan gurbetçilerin, dövizli askerlik hizmetinden yararlanması için, ikamet durumlarını ispat eden belgeler ile 2 bin avro'yu tek seferde ödeyip, Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Bunun yanında daha önce yürürlükte bulunan dövizle askerlik 38 yaş sınırı da bu sayede kaldırılmış bulunmaktadır.

Gurbetçiler Dövizli Askerlik Hizmetinden Nasıl Yararlanabilir? - Dövizle Askerlik 2019

  1. Yabancı ülkelerde yaşayan yükümlülerin dövizle askerlik hizmeti uygulamasından yararlanma şartlarından birisi olan "uzaktan eğitim" ile ilgili internet sitesi 11 Aralık 2018 tarihinde hizmete açılmıştır.
  2. Dövizle askerlik hizmetinden faydalanacak yükümlüler https://dovizle.msb.gov.tr adresinden "T.C. MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI DÖVİZLE ASKERLİK UZAKTAN EĞİTİM PORTALI" adlı internet sitesine giriş yapabileceklerdir.
  3. Bu siteye girerek uzaktan eğitim programını tamamlayan yükümlü vatandaşlarımız; kanunda belirtilen belgelerle birlikte bağlı bulundukları konsolosluk ve/veya Büyükelçiliklere müracaat ederek dövizle askerlik hizmetini tamamlamış olacaklardır.

Yurtdışı Dövizli Askerlik Hizmeti Nasıl Yapılır? - Yurtdışı Bedelli Askerlik

Daha önce Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre yurtdışında yaşayan gurbetçilerin bedelli askerlik işlemlerinden yararlanabileceği açıklanmıştı. Buna göre yurtdışında herhangi bir sebeple 3 yıl süreyle yabancı ülke ya da ülkelerde bulunduğunu kanıtlayabilen kişilerin öncelikle bağlı bulundukları Türk Konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak. Başvuru sırasında 3 yıl yurtdışında ikamet ettiğini kanıtlayan belgeler ve 2 bin avro ya da karşılığı yabancı ülke parasını tek seferde ödeyip, Milli Savunma Bakanlığının vereceği uzaktan eğitim ile gurbetçiler dövizle askerlik hizmeti sayesinde muvazzaf askerlik hizmetini tamamlamış sayılacaktır.

Almanya Dövizli Askerlik, 2 bin euro bedelli askerlik, Dövizli Askerlik,  Dövizli Askerlik 2019, Yurt Dışı Dövizle Askerlik Nasıl Yapılır

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Related Posts
Disqus Comments
© Copyright 2019 Sila Yolu 2019 - All Rights Reserved -