6 Aralık 2018

İlk Neonazi Kurbanı Türk Aile İçin Anma Töreni Düzenlenecek

İlk Neonazi Kurbanı Türk Aile İçin Anma Töreni Düzenlenecek
Almanya'nın Schwandorf şehrinde 17 Aralık 1988 yılında aşırı sağcı Neonazi mensupları tarafından kundaklanan binada üçü Türk, biri Alman 4 kişi hayatını kaybetmişti.

30 yıl önce Schwandorf şehrinde bulunan Habermeier Haus adlı binada ikamet eden Türk vatandaşları Osman Can(49), eşi Fatma Can(43) ile çocukları Mehmet Can(11) ve binada bulunan Alman Jürgen Hübner(47) hayatlarını kaybetmişlerdi.

İlk Neonazi Kurbanı Türk Aile İçin Anma Düzenlenecek
Kundaklanan bina ve Can ailesi

Irkçı ”Nationalistische Front" mensubu olan Josef Seller, Can ailesinin yaşadığı binayı kundaklaması sonucu 4 kişi hayatını kaybetmişti. Bu olayla Almanya'da ilk Neonazi saldırısı olarak tarihe geçti. Olayın yaşandığı gün başka bir yerde olan Can ailesinin kızı Leyla Kellecioğlu(Can) her yıl 17 Aralık tarihinde düzenlenen anma törenine katılıyor.
Leyla Kellecioğlu(Can)
Leyla Kellecioğlu(Can)
O zaman 19 yaşında kundaklamayı yapan Neonazi mensubu Josef Seller, mahkemede dinlendiğinde "yabancılardan nefret ediyorum" diyerek tüm suçlamaları kabul etti. Gerçekleştirdiği ırkçı saldırı sonucu 12.5 yıl hapis cezası alan Josef Seller, tahliye olduktan sonra Schwandorf şehrini terk etti.

Her yıl 17 Aralıkta Schwandorf ırkçı saldırısında hayatını kaybedenler için düzenlenen anma töreni, bu yıl Schwandorf şehrinde 17 Aralık saat 17.00'de düzenlenecektir.

Önceki

Benzer Haberler