Sıla Yolu İzin Yolu'na Çıkmadan Önce Dikkat Edeceklerimiz Nelerdir?

Sila Yolu 2022
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2022'ye Hemen Katıl
Yeni yıla yaklaştığımız şu günlerde yavaş yavaş yaz tatillerini memleketlerinde geçirecek gurbetçilerimiz yıllık izinleri ve sila yolu hazırlık aşamalarına başladı.

Bu yılda yüz binlerce gurbetçimiz gerek uçak biletlerinin pahalılığı gerekse maddi imkanlardan dolayı daha hesaplı olan sila yolu güzergahlarını tercih ederek memleketlerine ulaşacaktır. Tabii ekonomik olmasının yanında bazı ülkelerin keyfi uygulamaları, geçiş işlemlerindeki yavaşlık ve kuyruklar, yollarda yaşanan sorunlar can sıkıcı olsa da Bulgaristan sınırından çıkıp Türkiye'ye giriş yaparken "Türkiye'ye Hoşgeldiniz" tabelasını gördükten sonra tüm yaşadığınız sorunları, yorgunlukları unutup vatanın hasreti, özlemiyle baş başa kalıyorsunuz.

Bu yazımızda ise yola çıktıktan sonra onu unuttum, şu evde kaldı gibi can sıkıcı unutkanlıklara engel olmak amacıyla sıla yoluna çıkmadan önce yapılacakları sizler için hazırladık.

Sıla Yoluna Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir? - Sıla Yoluna Hazırlık

Pasaport: izin yoluna çıkmadan önce olmazsa olmazlardan birisi pasaporttur. Bunun yanında ehliyetiniz, araç ruhsatınız, sigorta belgeleriniz, e-oturum kartları yanınızda olması gereken olmazsa olmazlardan bir tanesidir. Ayrıca tüm aile bireylerinin oturum sürelerinin yeterli, pasaport sürelerinin en az 3 ay geçerli olup olmadığını kesinlikle kontrol ediniz. Ola ki süresi geçmiş pasaport ile yola çıktınız. Bunun için Sırbistan ya da Hırvatistan'a kadar pasaport kontrolü yoktur. Bu ülkelere giremeyeceğiniz için pasaportunuz eğer geçersizse bulunduğunuz ülkede bulunan konsolosluktan sadece Türkiye'ye gidiş için geçici pasaport temin etmeniz gerekmektedir. Fakat yeni pasaport çıkartma işlemleri güzergah üstünde konsolosluklarda yapılamamaktadır. Türkiye'ye vardığınızda yeni pasaport başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Araç Bakımı: aracınızın yola çıkmadan önce periyodik bakımını yaptırmak, yola çıktığınızda herhangi bir sorun yaşamamanız sizin faydanıza olacaktır. Araçta yedek lastik, tamir seti, yangın söndürme tüpünün eksik olup olmadığını da kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca aracınıza ait yeşil sigorta kartınızın Türkiye'ye açık olması gerekmektedir. Eğer açık değilse Türkiye sınırında özel kaza sigortası yaptırmanız gerekiyor. Bu kaza sigortası ise sadece karşı tarafın masraflarını karşılamaktadır. Genel olarak Avusturya'dan gelen gurbetçilerin yeşil sigorta kartının Türkiye bölümünde "X" gözükmektedir. Bu Türkiye'de kapalı demektir. Bundan dolayı yeşil kartınızı Türkiye'ye açtırmadan yola çıkmayınız. Bunun yanında yola çıkmadan önce ADAC giderek bilgi almayı unutmayınız.

Bavullar: aslında bir yandan bizler için en önemli bir diğer unutmamız gereken şeylerden birisi de, içerisinde akrabalarımıza, eşe, dosta götürdüğümüz hediyeler, giysilerimizin bulunduğu bavullar. Tüm götüreceğiniz eşyaları, hediyeleri bir yatak üzerine biriktirerek bavula yerleştirmek size unuttuğunuz bir şeyin olup olmadığı hakkında fikir verecektir. Ayrıca yola çıkmadan önce tüm bavulları kapıya yakın bir yerde toplu şekilde toplamanız size "bavulum şu odadaydı, sen bakmadın mı? ben, sen aldın zannediyordum." gibi yola çıktıktan sonra cevaplardan, sorulardan kurtaracaktır.

Nakit: yola çıkmadan önce imkanınız varsa rotanızda bulunan ülkelerin bozuk paralarını yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. İhtiyaç molası verdiğinizde eğer ücretli WC varsa ya da içecek ihtiyacınızı karşılamak için bu bozuk paraları kullanabilirsiniz. Ayrıca yanınızda 10 bin avro'dan fazla para varsa bunu ilgili gümrüğe bildirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde gümrük görevlileri tarafından üzerinizde 10 bin avro'dan fazla para bulunursa ilgili gümrük paraya el koyar ve geri almanız mümkün değildir. Bunun yanında nakit paranızı güvenli bir yerde muhafaza ederseniz hırsızlık olaylarına karşı önlem almış olursunuz. Ayrıca benzin ödemelerinizi kesinlikle banka kartınızla yapınız. Bazı ülkelerde fazla kur çevrimi yapan ya da fazla para isteyebilen uyanık satıcılar olabiliyor. Kart ile ödediğiniz takdirde fişte yazan ücret bankanızdan çekiliyor ve yakıtı aldığınız ülkenin para birimi ile sizin banka hesabınızdaki para birimi o günün kur çevirimini bankanız tarafından yapılıyor.


Hastalık ve Sağlık Sigortası: yabancı ülkeler için hastalık ve kaza sigortası yaptırarak yola çıkmadan önce seyahat sağlık belgesi almayı unutmayınız. Bu belge ile devlet hastanelerinde tedavi ücreti ödemezken, seyahat sağlık belgesi çalışanlar için 6 hafta, emekliler için ise 1 yıla kadar geçerlidir.

İlk Yardım Çantası ve Trafik Seti: sıla yolu güzergahında karşılaşabileceğiniz kazalar ya da yaralanmalara karşı aracınız içerisinde ilk yardım çantası bulunması gereklidir. Ayrıca yakıt bitmesi, teker patlaması, aracın alev alması gibi olayları da göz önünde bulundurarak trafik seti bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır.

İletişim Araçları: eğer yola grup halinde çıkmışsanız olmazsa olmazlardan bir tanesi telsizlerdir. Piyasada ihtiyacınızı karşılayacak yol telsizleri bulunmaktadır. Bunun yanında sürekli açık bir şekilde duran, herhangi bir acil durumda ilgili kurumları aramak için gerekli bir cep telefonu olması sizin yararınıza olacaktır.

Navigasyon: eğer yol hakkında karışıklık veya yabancılık yaşıyorsanız aracınızda navigasyon bulundurun. Yola çıkmadan önce navigasyonunuzun yollar hakkında güncellemesi olup olmadığını, navigasyon markasının sitesinden kesinlikle kontrol ettiriniz. Bunun yanında cep telefonlarında internetsiz çalışan Tomtom, Copilot ve bunlara benzer birden fazla uygulamaları, uygulama marketlerinde bulabilirsiniz.

Dinlenme ve Temel İhtiyaç Malzemeleri: battaniye, pike, yastık ve yedek giysiler mola verdiğiniz bölgelerde daha rahat dinlenmenizi sağlayacaktır. Ayrıca temel ihtiyaçlarınız için ıslak mendil, peçete, tuvalet kağıdı, sıvı sabun, kolonya bulundurabilirsiniz.

Hemen hemen işinize yarar bir çok bilgiyi yazımızda sizlere sunduk eğer sizlerde bilgilerinizi eklemek, sila yoluna hazırlık ve yolculukla ilgili görüşlerinizi aktarmak isterseniz yorum bölümünden katkıda bulunabilirsiniz.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2022 Sila Yolu 2022 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri