Yurtdışından Kimler Türkiye'ye Araba-Araç Getirebilir?

Sila yolu sınır kapıları son durumu, son haberleri anında haberdar olmak için sayfamızı beğenebilirsiniz.
2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 458 Sayılı Gümrük Kanununun 3, 16 ila 20 ve 43 ile 44 üncü maddeleri uyarınca yurtdışında ikamet eden bir diğer ifadeyle Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yaşayan kişilerin kendi adlarına kayıtlı taşıtlarını 'turistik kolaylıklar' kapsamında geçici olarak getirebilir.

Yurtdışından taşıt getirmek için en önemli husus kişinin yurtdışında yerleşik yaşıyor olması gerekmektedir. Yurtdışında yerleşik olma koşulu ise ülkeye giriş yapılacağı günden geriye doğru son 1 yıl içerisinde en az 185 gün yurtdışında fiilen bulunmasını ifade etmektedir.

185 Gün Yurtdışında Bulunmak Yerleşik Sayılır mı?

Taşıt getirecek kişilerin yurtdışında yerleşik sayılabilmesi için yerleşik yaşadığı, yeri bulunması ve ikamet etmesi gerekmektedir. Yurtdışında şantiyelerde çalışan ya da gemilerde geçici süreyle görev yapan, tatil ya da herhangi bir sebeple otelde kalan kişilerin son 1 yılın 185 gününü yurtdışında geçirmiş olsalar bile herhangi bir ikametleri bulunmadığı için geçersiz sayılacaktır.

185 Gün Hesabı Nasıl Yapılır?

Yurtdışında yerleşik olma koşulundaki 185 günlük süre hesabı Emniyet Genel Müdürlüğü’nden temin edilen pasaport giriş çıkış kayıtlarına göre program vasıtasıyla yapılır. Pasaport veya kimlik bilgileri programa girilir, program Türkiye’ye giriş yapılmak istenilen tarihten geriye doğru 1 yıl (365 gün) giderek Türkiye’de ve yurtdışında kalınan süreleri hesaplar.

Örneğin; 20.06.2019 tarihinde İpsala Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapmak isteyen bir gurbetçinin 20.06.2019 tarihinden itibaren geriye doğru son 1 yılın (20.06.2018-20.06.2019) yurtdışındaki kalış süreleri hesaplanır. Eğer 185 gün ikamet ettiği belirlenirse bu kişi yurtdışında yerleşik ikamet ettiği kabul edilir.

Yurtdışından Emekli Olanlar Araba Getirebilir mi?

Yurtdışında emekli olanlar Türkiye'ye ilk defa getirecekleri kendi adlarına kayıtlı araç için 185 gün yurtdışında ikamet etme şartı aranmamaktadır.

730 günlük sürenin tamamını kullanmadan taşıtıyla yurtdışına çıkan emeklilerin kalan süreden faydalanmak üzere yeniden Türkiye’ye girmek istemeleri halinde, bu kişilerden yurtdışında yerleşik olma koşulundaki 185 günlük süre şartı aranmaz ve taşıtlarına kalan süre verilerek girişlerine izin verilir.

Turistik Kolaylıklar Kapsamında Getirilen Araçlar Ne Kadar Türkiye'de Kalabilir?

Yurtdışında yerleşik olarak yaşayan Türk vatandaşı, çifte vatandaş veya mavi kart sahibi kişilerin kendi adlarına kayıtlı araçlar Türkiye'de 730 güne kadar kalabilmektedir. Bu süre emekliler içinde geçerlidir.

Başkasına Ait Araç Türkiye'ye Nasıl Getirilir?

Başkasına ait araçların vekaletname ya da kiralama yoluyla getirilen yabancı plakalı araçların Türkiye'ye getirilebilmesi için şu hususlar gereklidir;
  • Hem vekâleten taşıtı getiren kişi hem de taşıt sahibinin Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik olma koşulunu sağlaması,
  • Taşıtın, getiren kişinin ikamet ettiği ülkede kayıtlı olması, (Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinde ikamet eden kişiler hariç)
  • Kiralanmak suretiyle (rent a car) getirilen taşıtlar için kira sözleşmesinin bulunması.
Taşıtın vekâletname veya kiralama yoluyla Türkiye’ye getirilmesi halinde duruma uygun olarak aşağıdaki belgelerden birinin gümrük idaresine sunulması gerekmektedir.
  • Elçilik, konsolosluk veya noter onaylı bir vekâletname ya da taşıtı getiren şahıs ile taşıtın mülkiyet sahibinin giriş gümrük idaresinde hazır bulunmaları hâlinde, bu kişilerin kendi aralarında düzenleyecekleri ve gümrüğün onaylayacağı bir vekâletname,
  • Gerçek kişilerin kendi aralarında düzenleyerek ilgili ülkenin gümrük, belediye, emniyet veya mahkeme gibi resmi makamlarına onaylatılmış olan belge,
  • Kiralanmak suretiyle (rent a car) getirilen taşıtlar için kira sözleşmesi.
Tüzel kişiliklere ait taşıtların vekaletname ile Türkiye’ye getirilmesi halinde bunlara ek olarak aşağıda yer alan belgeler gümrük idaresine sunulur.
  • Tüzel kişiliklere ait taşıtlar için firma sahibi veya yönetim kurulunun imza ve onayını içeren vekâletname,
  • Tüzel kişiliklere ait taşıtları getirecek kişilerin şirket ortağı veya çalışanı olduğunu gösterir belge,
Yukarıda sayılan belgelerin noter veya konsolosluk onaylı tercümelerinin de gümrüğe sunulması gerekir.

Yabancı Plakalı Taşıtlar Kimler Tarafından Kullanılabilir?

Yabancı plakalı taşıtlar; taşıtın kaydı yapılmış hak sahibi ve onun yurtdışında yerleşik yaşayan eşi, anne-baba ya da çocukları kullanabilir. Aracın hak sahibi aracın içinde olsa dahi anne, baba, eş, çocuklar dışında, acil durumlar harici herhangi başka birinin kullanması yasaktır. Ayrıca yurtdışında yerleşik olarak yaşamayan anne, baba, eş ve çocuklar yabancı plakalı taşıtı kullanamazlar.

Taşıtı kullanacakların, izin hak sahibinin eşi, anne-babası veya çocuğu olduğunu ve yurtdışında ikamet ettiklerini ispatlayıcı belgeleri (vukuatlı nüfus kayıt örneği, pasaport vb.) yanlarında bulundurması gerekmektedir. Yol denetimlerinde bu durumu belgeleriyle ispat edemeyenlerin araçları trafikten men edilerek gerekli işlemlerin yapılması için gümrüğe teslim edilecektir.

İzin hak sahibi dışındaki kişiler taşıtı vekaletnameleri olsa da kullanamaz. İzin hak sahibi dışında taşıtı kullanmak için Türkiye’den veya yurtdışından alınmış vekaletnameler geçersizdir. Yol denetimlerinde bu durumun tespiti halinde taşıt trafikten men edilerek gerekli işlemlerin yapılması için gümrüğe teslim edilecektir. Ayrıca bu şekilde aracı haksız kullanan ve kullandıranlar hakkında ayrı ayrı para cezası uygulanacaktır.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Related Posts
Yorumları Gör
© Copyright 2019 Sila Yolu 2019 - All Rights Reserved -