Allahu Ekber Diyen Gurbetçiye 186 Euro Para Cezası!

Sila Yolu 2021
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2021'ye Hemen Katıl
İsviçre'de 22 yaşındaki Orhan E. isimli gurbetçimiz "Allahu Ekber" diyerek selam verdiği için 186 euro ceza aldı.

İsviçere'nin Schaffhausen şehrinde yaşayan Gurbetçi Orhan E., 2018 yılı ağustos ayında "kamuoyunu rahatsız etmek sebebiyle" ceza aldı. 22 yaşındaki gence, "çok sesli ve açıkca" arkadaşına "Allahu Ekber" diye selam vermesini gerekçe göstererek 186 Euro para cezası verildi. Bu cezaya tepki gösteren Orhan E., "Bu günlük bir deyim. Biz bunu her zaman arkasında bişey aramadan kullanıyoruz." dedi.

"Biz 'Allahu Ekber'i her zaman kullanıyoruz"
22 yaşındaki genç ve arkadaşı mayıs ayında sivil bir polisin dikkatini çekti. Konuşmasına şu şekilde devam eden Gurbetçi Orhan E. "Schaffhausen Türk Kültür Derneği'nin önünde Türkçe muhabbet ediyorduk." Schaffhausen Türk Kültür Derneği'nin hemen yanında bir polis merkezi bulunuyor. "Birden bayan polis beni yanına çağırdı ve ne demek istediğimi sordu." Gurbetçi, söylediği kelimeyi detaylı bir şekilde polis memuruna anlatırken kötü bir şey demek istemediğini belirtti. "Biz 'Allahu Ekber'i selamlaşmak için ve neredeyse her cümlemizde kullanıyoruz. Mesela hava çok güzel, Allahu Ekber deriz. Böylelikle bir şeyi çok güzel ve pozitif bulduğumuzu vurgularız." diyerek sözlerine devam etti.

Sözlerinin polis tarafından kabul görmemesi üzerine, polis memuru destek ekibi çağırdı. Gelen polis ekiplerinin Gurbetçi Orhan E'nin; üstünü arayarak, kimlik bilgilerini aldığını ve olayın yaşandığı yeri terk etmesini söylediği belirtildi.

Genç gurbetçi bu olayla ilgili travmatik bir olay ve net ayrımcılık olduğunu belirtirken "Cezayı ödememem halinde beni hapse atmakla tehdit ettiler." Yıllardır isviçrede yaşadığını belirten Orhan E., "Ben burada doğdum ve bu zamana kadar böyle bir şey hiç yaşamadım." dedi.

Olayın üzerinden aylar geçmesine rağmen, Bayan Polis'in davranışından rahatsız olan Gurbetçi: "Özgür ve din özgürlüğü olan bir ülkede yaşıyoruz. Polislerin keyfi hareketi çok yanlış bir davranış." Bu kadar geç açıklama yapmasının sebebi ise "beni korkuttular." diye belirtti.

Schaffhausen Şehir Meclisi ve Sosyal ve Güvenlik yöneticisi Simon Stocker, Polis memurunun bu olaya karşı duyarlı tepki vermesini savundu ve doğru buldu: "Polis raporunda görüldüğü gibi, olay selamlaşma olarak değil, kamuoyunu rahatsız etmek olarak algılanmış ve rapor tutulmuştur." derken Gurbetçi Orhan E'nin cezayı ödemesinden dolayı sözlerine şu şekilde devam etti. "Para cezasının ödenmesiyle birlikte bu yasal hak son buldu. Ne bu olaydan daha önce, ne de daha sonra benzer bir para cezası kesilmemiştir." diyerek sözlerine son verdi.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Benze Yazılar
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2021 Sila Yolu 2021 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri