Yurtdışı Emeklilik 2020 Borçlanması Nasıl Yapılır?

Sila Yolu 2021
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2021'ye Hemen Katıl
Yıllar boyunca yurt dışında çalışan Türk vatandaşları ya da doğumla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, vatandaşlıktan çıkma izni alma şartıyla Türkiye Cumhuriyet vatandaşlığını kaybedenler, yurt dışında geçen hizmetlerini ve ev hanımlığı yaptıkları süreleri yaşlılık, emeklilik, malullük ve vefat hallerinde bu sürelerin Türkiye'de geçmiş gibi değerlendirilmesini sağlamak amacıyla yurt dışı emeklilik borçlanması yapabilirler.

Yurt dışı emeklilik borçlanma kapsamında bulunan süreler, kişinin yurt dışında geçen sigortalılık süreleri, bu süreler arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleri, ev kadını olarak geçen sürelerdir.

Yurt Dışı Emeklilik Borçlanması ile Türkiye'den Emeklilik Nasıl Yapılır? 

Yurt dışında geçirdiğiniz süreleri, Türkiye'de geçirilmiş gibi değerlendirilerek Türkiye'den emeklilik hakkınızı kullanmak için öncelikle Yurt Dışı Hizmet Borçlanma Talep Dilekçesi doldurmanız gereklidir. Bunun yanında kişiler yurt dışı emeklilik için yazılı dilekçe olarakta verebilir. Ancak dilekçe içerisinde belirtilen bilgiler, borçlanma işlemleri için eksik bilgilendirme yer alıyorsa, ilgili kişiden Yurt Dışı Hizmet Borçlanma Talep Dilekçesi doldurması istenebilir.

Türkiye'den Emeklilik ve Yurt Dışı Emeklilik Borçlanması İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

1. Sosyal güvenlik sözleşmesi akdedilmiş ülkelerde geçen sigortalılık süreleri;
 • Çalışılan ülkede bağlı bulunulan sigorta merciinden alınacak hizmet cetveli veya sigorta kartları,
 • Sigortalıların çalıştıkları iş yerlerinin resmi kuruluşlara ait olması veya resmi kuruluşlarca ya da kamu kurumu olarak kabul edilen kuruluşlarca düzenlenmesi halinde, belgelerin ayrıca tasdikine gerek kalmaksızın; çalışılan ülkede iş yerinin ait olduğu belediyelerce düzenlenmiş hizmet belgeleri, vergi dairelerince çalışılan sürelere ilişkin düzenlenmiş belgeler, iş bulma kurumlarınca işsizlikte geçen sürelere ilişkin verilen belgeler, ilgili meslek kuruluşları veya birliklerince veya diğer resmi kuruluşlarca verilen hizmet belgesi,
 • Yurt dışında kendi nam ve hesabına çalışanların bağlı oldukları vergi dairesi, ilgili meslek kuruluşu veya birliklerince verilen hizmet belgesi,
 • Bulunulan ülkelerdeki Türk temsilciliklerinden (konsolosluk, çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri veya ataşelikler v.b.) alınacak ve yurt dışı borçlanma için kullanılacağı belirtilen hizmet belgeleri gibi hizmetin niteliğine uygun bir belge ile belgelendirilmelidir.
2. Sosyal güvenlik sözleşmesi akdedilmemiş ülkelerde geçen sigortalılık süreleri;
 • Bulunulan ülkelerdeki Türk konsoloslukları, çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri veya ataşelikler gibi temsilciliklerden alınacak ve yurt dışı borçlanma için kullanılacağı belirtilen hizmet belgeleri,
 • Yurt dışında çalıştıkları iş yerlerinden alacakları hizmet sürelerini gösterir bonservisleri ile birlikte pasaportlarında bulunan çalışma izinlerinin tercümeleri,
 • Gemi adamları, çalıştıkları geminin bayrağını taşıdıkları ülkelerde bulunan Türk konsoloslukları, çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri veya ataşelikler gibi temsilciliklerinden alacakları ve yurt dışı borçlanma için kullanılacağı belirtilen hizmet belgelerini veya iş yerlerinden alacakları sigortalılık sürelerini gösterir bonservisleri ile gemilerde çalıştıklarını gösterir belgelerde kayıtlı bulunan çalışma izinlerinin tercümeleri ya da pasaportlarında çalışma süreleri ile örtüşen giriş-çıkış tarihlerini gösterir sayfaların örnekleri, gibi hizmetin niteliğine uygun bir belge ile belgelendirilmelidir.
3. Ev kadını olarak geçen süreler, ev kadınlarının yurt dışında oturduklarına dair alacakları ikamet belgesinin;
 • a) Türkiye’de yeminli tercüme bürolarınca veya yurt dışında bulunan Türk temsilciliklerince akredite edilmiş tercümanlarca yapılmış ve ilgili temsilcilikce onaylanmış tercümesinden,
 • b) Çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlik veya ataşeliğinin bulunduğu Türk temsilciliklerince ikamet belgesine istinaden düzenlenecek belgeden,
 • Yukarıdaki a ve b de sayılan belgeler temin edilemiyorsa yurt dışına çıkış ve yurda giriş tarihlerinin, fotoğraf ve künye bilgilerinin bulunduğu pasaport sayfalarının fotokopisi ya da emniyet müdürlüklerinden alacakları yurda giriş-çıkış çizelgesinden biri ile belgelendirilmelidir.
Türkiye'de Emeklilik borçlanma başvurusu esnasından istenen belgeler şu şekildedir;
 • Yurt Dışı Hizmet Borçlanma Talep Dilekçesi
 • Yukarıdaki şartlardan hangisini sağlıyorsanız onlarla ilgili hizmet belgesi ya da ikamet belgesi
 • Kimlik fotokopisi
Yurt dışı emeklilik borçlanma için yazılı istekte bulunan fakat, sundukları belgeleri borçlanma için yeterli görülmeyenlerin istekleri reddedilmeyecek ve belgelerini tamamlamaları kendilerinden talep edilecektir.

Yurt Dışı Borçlanma İşlemleri İçin Nereye Başvurulur?

Borçlanma işlemlerin yapacak Türk Vatandaşları Türkiye'De ikamet ettikleri bölgelerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri/ Sosyal Güvenlik Merkezleri (SSK) tarafından işlemlerini gerçekleştirebilir. Türkiye'de ikametgahı olmayan ilgililerin ise nüfusa kayıtlı olduğu ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri/ Sosyal Güvenlik Merkezleri aracılığıyla yapabilir.

SGK Yurtdışı Borçlanma Ne Kadar Ödenmektedir? Yurt Dışı Emeklilik Borçlanma Hesaplama 2020

Yurt dışı borçalanmalarıyla ilgili her yıl alt ve üst sınırda, brüt asgari ücret üzerinden alındığı için değişiklikler olabilmektedir. 2020 yılı yurt dışı borçlanma günlük 27,28 TL olarak belirlenmiştir.

Yurt Dışı Emeklilik Borçlanma Ödemesi Nasıl Yapılır? Yurtdışı Borçlanma 3600 Gün

Yurtdışı emeklilik için 08/05/2008 tarihinden sonra başvuruda bulunan başvuru sahipleri, borçlanmanın geçerli olabilmesi için, borç tutarının size tebliğ edilmesinden itibaren üç ay içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ödeme yapmayanların, tekrar başvuruda bulunması gerekmektedir.

Yurt dışı emeklilik tahakkuk ettirilen borcun kişiye tebliği edildiği günden itibaren kişi borcunu Türkiye'de ödeyecekse Türk Lirası cinsinden tebliğ edilen miktarı üç ay içerisinde ödemesi gerekmektedir.

Borçlarını yurt dışında; Fransa, Hollanda, Belçika, Avusturya, Almanya yurtdışı emeklilik borçlanması ve diğer ülkelerde borçlanma ödemesi yapacak kişilerin borçlarını, Türk Lirası olarak bildirdikleri tutarın karşılığını, borcun ödeneceği tarihteki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz alış kuru üzerinden yapacaktır.

Söz konusu üç aylık süre içerisinde borcun bir kısmının ödenmesi halinde, ödenen miktar ile orantılı süre geçerli sayılacak, kalan sürenin geçerli sayılması yeni bir borçlanma talebine bağlı olacaktır. Örneğin; 3600 günlük yurtdışı süresini 8/3/2017 tarihli dilekçesi ile prime esas kazancın alt sınırı üzerinden borçlanma talebinde bulunan ve tahakkuk eden  (59,25 x 3600 x % 32) = 68.256 Türk Lirası tutarındaki borcun 60.000 Türk Lirasını süresinde ödeyen sigortalının ödediği miktarla orantılı bölümü 3600 x (60.000 / 68.256) = 3165 gün borçlanma için geçerli sayılacak, ödemesi yapılmayan 435 günün geçerli sayılması, yapılacak olan yeni başvuruya göre tahakkuk edecek borç miktarının Kuruma ödenmesine bağlı olacaktır.

Üç aylık ödeme süresi dışında ödenen ve iade işlemi yapılmamış miktarlarla ilgili olarak borçlanma başvuru sahipleri bilgilendirilerek, emanet hesaba alınan miktarın yeni borçlanma taleplerine göre tahakkuk ettirilecek borçlarına karşılık mahsup edilebileceği bildirilecektir. Bu durumda olanlardan yeniden borçlanma talebinde bulunanların borçlanma işlemleri cari usullere göre sonuçlandırılacak ve Kurum hesabında bekleyen tutarlar tahakkuk ettirilecek borçlara mahsup edilecek, mahsup işleminin gerçekleştirildiği tarih borç ödeme tarihi olarak bilgisayar kayıtlarına işlenecek, varsa bakiye borcun üç aylık süre içinde ödenmesi talep edilecektir.

Aklınıza takılan soruları yorum yoluyla ya da daha detaylı bilgiler için bağlı bulunduğunuz Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluklarında bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ateşeliğinden bilgi alabilirsiniz.

Almanya'dan Türkiye'ye emeklilik, 2020 Yurtdışı hizmet borçlanması, Gurbetçiler emeklilik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Benze Yazılar
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2021 Sila Yolu 2021 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri