Yeşil Kart Nedir? Yeşil Kağıt Türkiye'de Geçerli mi?

Sila yolu sınır kapıları son durumu, son haberleri anında haberdar olmak için sayfamızı beğenebilirsiniz.
Yeşil Kart, ülkemizinde aralarında bulunduğu ve imzaladığı 1959 tarihli Strasbourg Anlaşması ile Mali Mesuliyet Poliçesinin ülkeler arasında geçerliliği yerine geçen, maddi hasarlı kazalara karşı teminat veren, uluslararası geçerliliği olan, yeşil renkli bir belgedir. Eğer yurt dışında sahip olduğunuz sigortanın geçerli olduğu ülkelerde Türkiye bölümü pasif ise Türkiye'ye yeşil kart yapmadan giriş yapmanız mümkün değildir.

Yeşil Kağıt Türkiye'de Geçerli Değilse Ne Yapmam Gerekiyor?

Aracınız ile Türkiye'ye sila yolu yolculuğuna çıkmak istiyorsunuz. Ancak yurt dışında sahip olduğunuz sigortanın, Avrupa ülkelerinde geçerli, Türkiye'de geçersiz olduğunu görüyorsunuz. Bunun çözümünün iki yolu var;
  1. Yurt dışında bağlı bulunduğunuz sigorta şirketini arayarak yeşil kağıdınızın Türkiye bölümü hakkında bilgi almak
  2. Türkiye'ye giriş yapacağınız İpsala, Kapıkule sınır kapılarında bulunan Turing bürosunda Türkiye için sigorta yaptırmak
Ayrıca kiralık (leasing) ya da başkasına ait araç ile yola çıkacak gurbetçilerimizin, noter, otomobil kulübü ya da başkonsolosluk tarafından düzenlenmiş vekaletname alması gerekmektedir. Bunun yanında özellikle yeşil sigorta kartınızın süresinin geçerli olduğunu kontrol etmeden yola çıkmayınız.

Kapıkule, İpsala Sınır Kapılarında Türkiye İçin Yeşil Kağıt Ücretleri Ne Kadar?

Seyahatiniz süresince Türkiye'de yaşanabilecek hasarlı kazalarda, karşı tarafa verilen zararların karşılanması için Uluslararası geçerliliği olan yeşil kartınızın Türkiye bölümü işaretli olması gerekmektedir. Eğer sınırda yeşil sigorta yaptırmak isteyen gurbetçilerin Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu'na ait ücret-süre bilgileri aşağıdadır.

Grüne Karte, yeşil kağıt sigorta, yeşil kart ücretleri, yeşil sigorta

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Related Posts
Yorumları Gör
© Copyright 2019 Sila Yolu 2019 - All Rights Reserved -