Sila Yolu 2020 Türkiye Otoyol, Köprü ve Ülke Hakkında Bilgiler

Sila Yolu 2022
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2022'ye Hemen Katıl
Sila yolu 2020 yolculuğu yavaş yavaş başlamışken, Türkiye otoyol, köprü ve feribotları hakkında detaylı bilgilere yer vereceğiz. Kapıkule, İpsala ya da diğer sınır kapılarından giriş yapan gurbetçiler, biran önce memleketlerine gitme telaşıyla baş başa kalıyor. Eğer İstanbul'dan geçiş yaparak memleketine ulaşacak gurbetçiler, ayrıca birde İstanbul'un trafiğinde bekleyerek zaman kaybı yaşıyordu. Bunun yanında Çanakkale üzeri hem Çanakkale Şehitliğini ziyaret etme hemde İstanbul trafiğine kalmamak için Çanakkale rotasını takip eden gurbetçiler içinde, feribot saatleri ve ücretleri hakkında bilgilendirmelere yer verdik.

1) Yavuz Sultan Selim Köprüsü - Kuzey Marmara Otoyolu

Kuzey Marmara Otoyolu, 431 km uzunluğunda, Boğaz geçişinde Yavuz Sultan Selim Köprüsü olan 2016 yılında açılmış otoyoldur. Bu köprüden Özel Yük Taşıyan Araçlar ile Kimyasal ve Tehlikeli Madde Taşıyan araçlar için bazı kriterler doğrultusunda izinler verilmektedir. Ayrıca 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden, kamyon ve otobüslerin geçişi yasak olduğu için kamyon ve otobüsler zorunlu olarak Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü kullanmaktadır. Ayrıca Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul merkezine biraz uzak olduğundan dolayı trafik olmaması, 4 şeritli olması gurbetçiler için dezavantajdır. Bunun yanında İpsala, Hamzabeyli ve Kapıkule'den gelen gurbetçilerin, İstanbul'u transit olarak geçmek için bu yolu kullanması, İstanbul trafiğine ve şehir stresine girmeye gerek kalmadan memleketlerine doğru yol alabileceklerdir.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü - Kuzey Marmara Otoyolu'na Nasıl Bağlanılır?
İstanbul'un içerisine hiç girmeyeyim derseniz Çatalca Gişelerinden Avrupa Otoyolu Çatalca Bağlantısı yönünden D569 otoyolu yönünde yaklaşık 7 km ilerleyerek sağa yöneliniz. Ardından O-6 otoyoluna doğru ilerledikten sonra Kuzey Marmara Otoyolu'na bağlanmış olacaksınız. Kapıkuleden itibaren geçerli güzergah için tıklayınız.

Bir diğer bağlantı yolu ise İstanbul'da Büyükçekmece, Esenyurt, Başakşehir ilçelerinin de içinden geçen TEM otoyolu güzergahında ilerleyerek Mahmutbey gişelerinden, Kuzey Marmara Otoyolu (O-7) ile bağlanabilirsiniz. Kapıkuleden itibaren geçerli güzergah için tıklayınız.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü - Kuzey Marmara Otoyolu Kullanım Ücreti
Aşağıdaki resimde, Bağcılar Mahmut Bey gişesi güzergahından gidiş, Sancaktepe Sarıgazi bölgesine kadar köprü geçiş ve otoyol kullanım ücreti dahil ücrettir. Bu yol ve köprüde HGS ile ödeme yapmanız mümkün olup, eğer ödemenizi nakit olarak yapacaksanız, otoyol girişinde bilet almanız, otoban çıkışında ise "Nakit Ödeme Gişesine" girmeniz gerekmektedir. Otoyol ve köprü ücretinizi hesaplamak için tıklayınız. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Ücretin OGS/HGS ile Ödenir mi?
Otoyolda OGS sistemleri mevcuttur. Çıkış gişelerinde ve serbest geçiş bölgelerinde etiket tipinize göre OGS veya HGS şeritlerini kullanarak ödeme yapabilirsiniz. Çıkış gişelerine geldiğinizde OGS/HGS hesabınızda yeterli bakiyeniz olup olmadığı sorgulanacak ve ilgili bankadan ödeme provizyonu alınarak geçiş yapmanıza izin verilecektir. Gişelerde geçiş anında hızınızı 20 km/saatin altına düşürünüz ve önünüzdeki araçla takip mesafenizi koruyunuz. Herhangi bir nedenle geçiş anında provizyon alınamaması (yetersiz bakiye, haberleşmenin aksaması vb. nedenlerle) durumunda çıkış şeridinde bekleyiniz, gişe personeli ödemenizi Kredi Kartı/Banka Kartı/Nakit olarak gişede ödeme yapmanız için size yardımcı olacaktır. Serbest geçiş bölgesinde ise OGS/HGS’nizden herhangi bir nedenle ücret tahsil edilemediyse, internet üzerinden borç durumunuzu sorgulayabilir, eğer borcunuz gözüküyor ise, www.ysskoprusuveotoyolu.com.tr web sitesinden kredi kartı ile ya da anlaşmalı oldukları Halkbank ve Ziraat Bankası şubeleri ile YSS mobil uygulamalarından geçiş ücretinizi ödeyebilirsiniz.

OGS/HGS abonesiyim giriş gişelerinde herhangi bir nedenle bariyer açılmazsa ne yapmalıyım?
Giriş gişelerinin hepsinde bilet verme makinesi bulunmaktadır. Bu durumda bilet makinesi üzerinde bulunan butona basıp bilet alarak otoyola giriş yapabilirsiniz. Bu bilet üzerinde aracınızın plakası, giriş yapılan gişe kodu, tarih ve saat gibi bilgiler bulunacaktır. Çıkışta mutlaka Nakit gişelerine gitmeniz ve ödemenizi Kredi Kartı/Banka Kartı/Nakit olarak yapmanız gerekmektedir. Sorunun devam etmesi halinde OGS/HGS etiketinizi değiştirmeniz gerekmektedir.
Ayrıca geçiş ihlali yaptığınızı düşünüyorsanız. Bu linkten "Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Oto Yolu Geçiş İhlali Sorguama" linkine tıklayıp, plakanızı yazarak sorgulayabilirsiniz.

Kuzey Marmara Otoyolu Tesisleri

2) Avrasya Tüneli

İstanbul içerisine çeşitli sebeplerden dolayı uğramak zorundaysanız ve köprü de trafik var ise size neredeyse 45 dk zaman tasarrufu yapacak Avrasya Tünelini kullanmanızı tavsiye ederiz. Kumkapı ile Koşuyolu arasında kıtalararası geçişi sağlayan 5 km’lik Avrasya Tüneli ile Boğaz geçişi çok daha kısa sürede gerçekleştiriliyor. Sağlanan akıcı trafik ve mesafelerin kısalması sayesinde daha az yakıt tüketiliyor.

Avrasya Tüneli Kullanım Ücreti
Avrasya Tüneli kullanım ücreti, otomobiller için 23.30 TL, Minibüsler için ise 34.90 TL ödenmektedir. 

Avrasya Tüneli’nde geçiş ücretleri, son teknoloji ürünü tasarıma sahip serbest akış sistemi yardımıyla ödeniyor. OGS ve HGS sistemi aynı gişede aktif halde kullanılıyor ve Avrasya Tüneli kullanıcılarına kesintisiz yolculuk sağlayabilmek için gişelerde nakit veya kredi kartı ile ödeme seçeneği bulunmuyor.

3) Osmangazi Köprüsü

Osmangazi Köprüsü veya İzmit Körfez Köprüsü, İzmit Körfezi'nde bulunan Dilovası'ndaki Dil Burnu ile Yalova Altınova'da Hersek Burnu arasında inşa edilen, 1.550 metre orta açıklığı ve 2.682 metre toplam uzunluğu ile dünyanın dördüncü en uzun açıklıklı asma köprüsüdür. Bu köprü ile daha önce Ege ve Akdeniz bölgesine gidecek yolcular ya feribot ya da Kocaeli Körfezini dolaşarak gidiyordu. Bu köprü ile Kocaeli Dilovası bölgesinden Yalova Altınova'ya direkt transit giderek hem yakıt hem de araç yıpranma payından kar etmiş oluyorsunuz.

Osmangazi Köprüsü'ne Nasıl Bağlanılır?
İstanbul yönünden gelen gurbeçiler, Sabiha Gökçen Havalimanı/Kocaeli/Ankara/O-4 tabelalarını takip edip, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu/O-5 yönünde çıkışı izlemek için Sağdaki 3.şeridi kullanın 0-5 otoyolunu takip ettiğiniz takdirde Osmangazi Köprüsü'ne ulaşacaksınız. Ege, Anadolu veya Akdeniz bölgesinden ise Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'na (O-5) bağlanarak  ulaşabilirler. Osmangazi Köprüsü koordinatlarına ulaşmak için tıklayınız.

Osmangazi Köprüsü Kullanım Ücreti
2020 yılı Osmangazi Köprüsü ücreti ​​117,90​​ TL'dir. Bu ücret 1.sınıf araçlar yani otomobil, kamyonet gibi 3.20 metre altında olan araçlar 1.sınıf araçlardır. Nakit ödeme yapacaksanız "Nakit Ödeme Gişesine" giriniz.

Osmangazi Köprüsü Geçişini HGS/OGS Ödeme Yapabilir miyim?
Evet. İstanbul – Bursa –İzmir Otoyolunda OGS sistemleri kurulmuş olup giriş ve çıkış gişelerinde etiket tipinize göre OGS veya HGS şeritlerini kullanarak ödeme yapabilirsiniz. Çıkış gişelerine geldiğinizde OGS/HGS hesabınızda yeterli bakiyeniz olup olmadığı sorgulanacak ve ilgili bankadan ödeme provizyonu alınarak geçiş yapmanıza izin verilecektir. Geçiş anında hızınızı 20 km/saatin altına düşürünüz ve önünüzdeki araçla takip mesafenizi koruyunuz. Herhangi bir nedenle geçiş anında provizyon alınamaması (yetersiz bakiye, haberleşmenin aksaması vb. nedenlerle) durumunda çıkış şeridinde bekleyiniz, gişe personeli ödemenizi Kredi Kartı/Banka Kartı/Nakit olarak gişede ödeme yapmanız için size yardımcı olacaktır.

OGS/HGS abonesiyim giriş gişelerinde herhangi bir nedenle bariyer açılmazsa ne yapmalıyım?
Giriş gişelerinin hepsinde bilet verme makinesi bulunmaktadır. Bu durumda bilet makinesi üzerinde bulunan butona basıp bilet alarak otoyola giriş yapabilirsiniz. Bu bilet üzerinde aracınızın plakası, giriş yapılan gişe kodu, tarih ve saat gibi bilgiler bulunacaktır. Çıkışta mutlaka Nakit gişelerine gitmeniz ve ödemenizi Kredi Kartı/Banka Kartı/Nakit olarak yapmanız gerekmektedir. Sorunun devam etmesi halinde OGS/HGS etiketinizi değiştirmeniz gerekmektedir.

Osmangazi Köprüsünü Kullanmadan Arabalı Vapurla Nasıl Geçebilirim?
İstanbul Deniz Otobüsleri'ne ait Gebze Eskihisar ile Yalova Topçular arasında arabalı vapur hizmetini kullanabilirsiniz. Arabalı vapur 1. sınıf araçlar için gidiş 75 TL, gidiş-geliş 140 TL olup araç içerisinde bulunan yolculardan ücret alınmamaktadır. Osmangazi Köprüsü ile kıyaslandığında Türkiye'de yaşayan birçok kişi ücretinden dolayı arabalı vapur hizmetini kullanmaktadır.

4) Çanakkale Boğazı Arabalı Feribot

Özellikle İpsala Sınır Kapısından giriş yapan gurbetçilerin sıklıkla kullandığı Gelibolu Lapseki arabalı vapuru, günün hemen hemen her yarım saate bir sefer düzenlemektedir. Ayrıca bu güzergahı tercih eden gurbetçiler, Çanakkale şehitliğini ziyaret edip ardından memleketlerine gitmek içinde sıklıkla kullanmaktadır.

Gelibolu-Lapseki Arabalı Vapur Sefer Saatleri
Gelibolu-Lapseki Arabalı Vapur Ücret Tarifesi
HGS nereden alınır, nasıl yükleme yapılır, gurbetçiler HGS cezasını nasıl öder gibi sorularınıza Gurbetçiler HGS Nereden Alabilir? HGS Bakiyesi ve Ceza Sorgulaması Nasıl Yapılır? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

yavuz sultan selim köprü ücretleri, kuzey marmara nasıl gidilir, osmangazi köprüsü ücretleri

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2022 Sila Yolu 2022 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri