İsviçre Vinyet 2020 - İsviçre Otoyol Ücretleri Vignette Nasıl Alınır?

Sila Yolu 2022
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2022'ye Hemen Katıl
Sıla yolu 2020 güzergahınızda İsviçre'den geçmeyi planlıyorsanız, otoyolları kullanmak için İsviçre Vinyeti sahibi olmanız gerekmektedir. 1985 yılından beri İsviçre otoyollarını kullanımı için vergi ödenmektedir. Bu vergiler ise vignette adı altında İsviçre otoyollarını kullanan araç sahiplerinden peşin olarak tahsil edilmektedir. Ayrıca İsviçre vinyeti satın almak isteyen yolcular, tek tip süre ile sadece yıllık vignette olarak satın alabilmektedir. Diğer ülkelerde ise bu durum haftalık, aylık, yıllık ve hatta hafta sonunu da içeren vinyet çeşitleri bulunmaktadır.

İsviçre Otoyol Ücretleri - Vignette Schweiz 2020

Ülke Para Birimi Fiyat
İsviçre (CH) CHF 40
Avrupa (EU) EUR 38
İngiltere (GB) GBP 33
Danimarka (DK) DKK 280.00
Polonya (PL) PLN 165.00
Çekya CZK 975.00

İsviçre Vignette Nereden Nasıl Satın Alabilirim?

İsviçre vignette, İsviçre içerisinde benzinliklerde, postanelerde, TCS satış noktalarından satın alabilirsiniz. İsviçre dışından online satın almak için ise, Avrupa'da bulunan hemen hemen tüm ülkelerdeki otomobil kulüplerinin web sitesinden ya da şubelerinden satın alabilirsiniz.

Avusturya
Almanya
Belçika
Danimarka
Fransa
Hollanda
İtalya
Lüksemburg

Vignette Nereye Yapıştırılır?

Vignetteyi hiç bir destek almadan (yapıştırıcı, bant, tutacak), aracınızın iç tarafından ön cama yapıştırınız. Ayrıca ön camın üst ve kenarlarında bulunan, yeşil ya da siyah renkte güneş engelleyici filmlerin üzerine kesinlikle yapıştırmayınız. Vignette nereye yapıştırılır;

Vinyet Satın Almazsam Ceza Öder miyim?

Evet. bir çok ülkede otoyolların kullanımı için belirli bir vergi alınmaktadır. Bu vergi yukarıda da belirttiğimiz gibi vignette adı altında araç sahiplerinden peşin olarak alınmaktadır. Eğer bir ülkeye giriş yaptıktan sonra vinyet almadan yakalanırsanız, bunun o ülkede geçerli bazı cezai müeyyideleri vardır. Bu cezalar genellik para cezası olarak otomobil sürücüsüne tebliğ edilmektedir. İsviçre'de ise her ne olursa olsun otoyolları kullanmak için İsviçre vinyetine sahip olmanız gerekmektedir. İsviçre'ye yılda sadece bir kere gidiş dönüş olarak kullanacak gurbetçilerin en çok şikayet ettikleri nokta ise haftalık ya da aylık İsviçre Vinyeti olmaması..

Konumuza gelecek olursak İsviçre vinyeti satın almadan, İsviçre otoyollarını kullanır ve Polis çevirmesine denk gelirseniz, vinyet satın almadığınız için 200 İsviçre Frangı yani yaklaşık 177 € para cezasına çarptırılırsınız. Bunun yanında eğer İsviçre vinyeti satın almış olsanız dahi aracınızın ön cam bölümünde belirtilen bölgelerin dışına yapıştırdığınız takdirde sizde 200 İsviçre Frangı para cezasını almış oluyorsunuz. Daha önce satın aldığınız vinyeti eğer başka araçta (birden fazla araçta) kullanılması durumunda da para cezasına çarptırılırsınız.

vignette schweiz, autobahnvignette schweiz, isviçre vinyet 2020

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2022 Sila Yolu 2022 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri