Kapıkule'de 'kuyruk çilesi' İçin Yeni Önlemler

Sila Yolu 2022
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2022'ye Hemen Katıl
Sila yolu 2020 sezonu yaklaşmasıyla Türkiye'ye gelen gurbetçilerin Kapıkule Sınır Kapısı'nda uzun kuyrukları beklerken, yaşadıkları sıkıntıları önlemek amacıyla Kapıkule'de özel bölüm çalışması yapılıyor.

Edirne Valisi Ekrem Canalp, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın yaz tatillerini Türkiye'de geçirmek için gelen gurbetçilerin özellikle her yıl birçok sorunun yaşandığı Kapıkule Sınır Kapısı'nda çeşitli çalışmalar yapıldığını belirtti. Edirne Valisi Canalp, "Bu çalışmalar bittikten sonra bu alan çok fonksiyonlu olarak kullanılacak. Gelecek gurbetçilerimiz dönüşlerinde çile çekmesinler diye, özellikle temmuz ve ağustos aylarında o sıcak dönemde, zor günlerde arabada dur-kalk yapmak yerine mümkün mertebe bu alanı da ikinci bir fonksiyon olarak kullanabilmelerini arzu ediyoruz." dedi.

Gurbetçilerin Kapıkule'de sıcak altında 'kuyruk çilesi' yaşadıklarını bildiğini de belirten Canalp, yeni oluşturulacak alanda Edirneli kadınların ürettikleri yerel el emekleri satabileceği, gurbetçilerin ise bu yapılacak yeni alanda dinlenebileceğini belirtti. Ayrıca Edirne Valisi Canalp, "Bu güzergahtan akan transit trafik aynı zamanda hareketli olmalı. Hareketin olduğu yer berekettir. Edirne'nin bir bereketi olmalıdır. Edirne, bu transit trafikten mümkün olduğu kadar yararlanabilmelidir. Aynı şekilde Keşan bölgesinde yaz döneminde gelmiş olan bu trafik de aynı zamanda civardaki köylerimiz için bir bereket haline dönüşebilmelidir. Bunu da Edirne'nin çalışkan kadınları yapacak. Köylerimizde görmüş olduğunuz o çalışkan kadınlar, temel olarak onların ekseninde yürüteceğimiz bir faaliyet olacak" dedi.

Yaz aylarında yaşanan bu yoğunluk, araç ve insan trafiğini ekonomiye dönüştürmek adına Kapıkule Sınır Kapısı'nda bulunan bir bölümde çalışma başlattıklarını söyleyen Canalp, "Şu anda Kapıkule'deki o alanı çok amaçlı olarak kullanmayı arzu ediyoruz. Orada aynen Kırsalın Doğal Pazarı gibi, pazar günleri müteşebbis kadınlarımızın yapmış olduğu gibi kendi üretmiş oldukları ürünlerin pazarlamasını yaptıklarının bir benzeri mahiyetinde o alanda da benzer aktiviteler yapmalarını istiyoruz, arzu ediyoruz. Hâlihazırda İl Özel İdaresinin ekibi düzenleme çalışması yapıyor orada ve altyapısını hazırlıyoruz. Orada belli bir dere girişi var, o dereyi düzgün hale getirmemiz lazım. Bunu bitirdikten sonra üstyapıyla ilgili belli çalışmalar yapmamız lazım" diye konuştu.

Edirne Valisi Canalp, "Bu çalışmalar bittikten sonra bu alan çok fonksiyonlu olarak kullanılacak. Bir tarafından yerel ürünleri pazarlayabileceğimiz bir alan haline gelecek. Gerektiğinde şehirlerdeki kadınlarımızın da ürettikleri ürünleri pazarlayabilecekleri bir alan haline gelecek. Gün gelecek gurbetçilerimiz de dönüşlerinde çile çekmesinler diye, özellikle temmuz ve ağustos aylarında o sıcak dönemde zor günlerde arabada dur-kalk yapmak yerine mümkün mertebe bu alanı da ikinci bir fonksiyon olarak kullanabilmelerini arzu ediyoruz. Aşağı yukarı 18 günlük bir dönem bu. Bu süre içerisinde gurbetçilerimizin de gerektiğinde araçlarını oraya park edebileceği ve çile çekmeden uygun koşullar altında bekleme yapabileceği bir alan halinde dizayn etmeye çalışıyoruz şu anda" diyerek ilerleyen günlerde diğer sınır kapılarında da böyle alanlar kazandırılacağını belirtti.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2022 Sila Yolu 2022 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri