Sırbistan Niş ve Makedonya Sınırı Arasındaki Otoban Kullanıma Açıldı

Sila Yolu 2021
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2021'ye Hemen Katıl
Sila yolu haberleri bakımından bu haberi ilk kez biz duyuruyoruz. Sırbistan, Avrupa için önemli olan transit geçiş yolundaki son çalışmaları bitirdi. Sırp devlet kanalı, cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic 26 kilometrelik otobanı bitirdiklerini açıkladı. Diğer ülkelerden gelen Turistler ve Türkiye'ye gitmek isteyen gurbetçilerimiz tarafından da kullanılan uzun mesafe, yıllardır Batı ve Güney Avrupa arasında adı çıkmış yoldu. Şimdi yolcular Almanya'dan Yunanistan'a kadar aralıksız bu otobanı kullanabilir.

2013 yılının son aylarında başlanan Koridor 10 yolunun Güney kısmı, yaklaşık 5.5 yıldır 3500'den fazla işçinin çalışması ile tamamlandı. AB ve Dünya Bankası tarafından verilen yaklaşık 350 milyon Euro kredi ile tamamlanan bu yol, daha önce araba ile Belgrad'dan Üsküp'e 4.5 saat süren yolculuk, bu otoyolun tamamlanması ile 1 saat azalarak yaklaşık 3.5 saate düşecek.

Geçtiğimiz günlerde İnşaat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Zorana Mihajlović'in yaptığı açıklamada, bu otoyol ile Niş'den 3 saat, Vranje'den ise 2 saatlik yolculuğun ardından Selanik'e çok kısa sürelerde ulaşılabileceğini belirtti. Ayrıca Grdelica geçidinde bulunan yaklaşık 26 km'lik bölümün yapılmasında emeği geçen tüm işçilerle gurur duyduğunu belirten Mihajlović, bu bölümde yaklaşık 33 köprü olduğunu ve bunların arasında Vrla Köprüsü'nün yaklaşık 68 metre yüksekliğiyle, 33 köprü arasından en yükseklerden bir tanesi olduğunu belirtti.

Geçmiş senelerde Sırbistan - Makedonya -Yunanistan - Türkiye istikametini kullanan gurbetçiler özellikle yollardaki çalışmalardan ve yolların kötülüğünden bahsetmişti. Geçmiş yıllarda başlayan inşaatların bitmesiyle, tüneller, köprüler ve çift şeritli yollarla Üsküp'e kadar yolun yaklaşık 90-100 km azalacağı, yolcuların 1 saat tasarruf edeceği ön görülmektedir. Ayrıca Karayolu Taşımacılığı, Yol ve Ulaşım Güvenliği Bakan Yardımcısı Sasa Stojanoviç, "1 Temmuz'a kadar geçişlerin ücretsiz olacağı, 1 Temmuz sonrası ise ücret toplama gişeleri etkin olacağını" belirtti. Bunun yanında Stojanoviç,"Belgrad'dan, Makedonya sınırına giden yol için sürücüler yaklaşık 1430 dinar (12,50 €) ödeyerek Makedonya sınırına ulaşacaktır." dedi.

Sırbistan Makedonya Otoban GörüntüleriSırbistan makedonya otoban, niş presevo otoban, Makedonya üzeri Türkiye

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Benze Yazılar
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2021 Sila Yolu 2021 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri