AB Vatandaşları Kimlikleriyle Pasaportsuz Hangi Ülkelere Seyahat Edebilir?

Sila Yolu 2021
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2021'ye Hemen Katıl
Sila yolu 2020 sezonun en çok sorulan sorulardan birisi olan Fransa, Avusturya, İngiltere, İsviçre, Finlandiya, Norveç, Belçika, İsveç, Danimarka, Hollanda, Almanya vatandaşları kimlik kartı ile sıla yolu ülkelerinden hangilerine pasaportsuz seyahat edebilir? sorusuna net ve kesin cevaplar vereceğiz.

Öncelikle Avrupa Birliği üyesi devletlerin diğer birlik dışı ülkelerle yaptığı bazı gümrük anlaşmalarıyla, bu ülkelere seyahat edecek EU vatandaşlarına bir çok konuda kolaylık sağlamaktadır. Bunlardan en önemlisi ise AB kimlik kartıyla pasaportsuz yolculuk yapmak.

Hangi Ülkelere EU Vatandaşlık Kimlik Kartıyla Pasaportsuz Seyahat Edebilirim?

Gerek pasaport ücreti ödemek istemeyen gerekse yanında yük olarak düşündüğü için AB vatandaşlık kimlikleriyle seyahat etmek isteyen yabancı ülke vatandaşları, pasaportsuz bir çok ülkeye seyahat edebilmektedir. Bunların en başında ilk olarak en çok sorulan sorulardan Sırbistan'a pasaportsuz seyahat edilir miyim? sorusuna cevap vereceğiz.

Sırbistan'a AB Kimlik Kartı ile Pasaportsuz Kimler Seyahat Edebilir?

Avrupa Birliği ülkelerinde oturumu olan Türk vatandaşları sınırlarda kesinlikle oturum kartlarıyla birlikte 6 ay geçerliliği bulunan pasaportlarını da ibraz etmesi gerekmektedir. Aşağıdaki tabloda verilen veriler ise Sırbistan'a, AB üyesi olan ülkelerin vatandaşlarının pasaportları olmadan, çipli ID kartlarıyla seyahat edip edemediklerini anlatmaktadır.
Vatandaşlık Vize Süresi Kimlikle
Almanya 90 Güne Kadar Vizesiz EVET
Avusturya 90 Güne Kadar Vizesiz EVET
Belçika 90 Güne Kadar Vizesiz EVET
Bulgaristan 90 Güne Kadar Vizesiz EVET
Danimarka 90 Güne Kadar Vizesiz EVET
Finlandiya 90 Güne Kadar Vizesiz EVET
Fransa 90 Güne Kadar Vizesiz EVET
Hollanda 90 Güne Kadar Vizesiz EVET
İngiltere 90 Güne Kadar Vizesiz EVET
İsveç 90 Güne Kadar Vizesiz EVET
İsviçre 90 Güne Kadar Vizesiz EVET
Norveç 90 Güne Kadar Vizesiz EVET
*Yukarıdaki bilgilerin doğruluk teyidi Sırbistan Dışişler Bakanlığının vize rejimi sayfasından yapılmıştır.

Makedonya'ya AB Kimlik Kartı ile Pasaportsuz Seyahat Edebilir miyim?

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin vatandaşı olanlar Makedonya'ya pasaportsuz seyahat edebilir. Makedonya gümrük kapılarında, Avrupa Birliği üyesi ülkelerinden birine ait vatandaşlık kartlarını ibraz ederek vizesiz olarak Makedonya'ya giriş yapabilirler. Ayrıca Türk vatandaşları Makedonya'ya vize almadan geçerli pasaportlarıyla 90 güne kadar seyahat edebilmektedir.

Romanya'ya AB Kimlik Kartı ile Pasaportsuz Seyahat Edebilir miyim?

Avrupa Birliği üyesi ülkeleri vatandaşları Romanya'ya vizesiz, pasaportsuz seyahat edebilmektedir. Bunun için EU vatandaşları, gümrük kapılarında vatandaşı olduğu ülkeye ait geçerli ID kartlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Bunun dışında Avrupa Birliği ülkelerinde oturum iznine sahip Avrupa Birliği üyesi olmayan diğer ülke vatandaşları ise Romanya'ya giriş yapabilmek için 6 ay geçerliliği olan bir pasaport sahibi olması gerekmektedir. Yine bu kişiler Avrupa Birliğine üye ülkelerde sahip oldukları oturum izni ile Romanya'ya 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilmektedir.

Türkiye'ye AB Kimlik Kartı ile Pasaportsuz Hangi Ülke Vatandaşları Seyahat Edebilir?

 • Almanya
 • Belçika
 • Fransa
 • Hollanda
 • İspanya
 • İsviçre
 • İtalya
 • Lihtenştayn
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Portekiz
 • Yunanistan
Sırbistan ve Türkiye'ye pasaportsuz giriş yapan ülkeler, sırbistan kimlikle giriş, ab kimliği ile seyahat

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Benze Yazılar
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2021 Sila Yolu 2021 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri