Yabancı Plakalı Araç Türkiye'de Ne Kadar Kalabilir?

Sila Yolu 2020
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2020'ye Hemen Katıl
Şirket aracı ile Türkiye'ye gitmek isteyenlerin; sahibi ya da ortağı olduğu şirkete ait araç veya rent a car şirketleri aracılığıyla kiraladığınız kiralık araç ile bazı prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi araç kendi şahsınıza değilde şirkete ait olduğu için, sizin o şirketle aranızdaki ortaklık, sahiplik ya da çalışan olarak bağınızı gösteren belge ile o aracın kullanımını size veren vekaletnameyle birlikte iki belgeye ihtiyacınız vardır. Kiralık araçlar da ise kiralık sözleşmesi yeterli olmaktadır. Bu belgeleri alarak Türkiye gümrüğüne sunulduğunda sizlere o araç ile ne kadar Türkiye'de kalabileceğiz hakkında gerekli süreyi bildirmektedirler.

Yabancı Plakalı Şirket Aracı Türkiye'de Ne Kadar Kalabilir?

Yabancı plakalı şirket aracı ile Türkiye'ye gitmek isteyen kişilerin; şirket sahibi, ortağı ya da çalışanı olduğunu gösteren belge ile aracın kullanımını size verildiğine dair şirket sahibinin onayı olan vekaletnameyi yola çıkmadan hazırlamanız gerekmektedir. Geçen yıla kadar şirket araçları ile Türkiye'ye giriş yapanlara 90 güne kadar kalış süresi verilebiliyorken, yeni yapılan düzenleme ile 01.09.2018 tarihinden itibaren artık şirket araçları Türkiye'de 30 gün kalabilmekteydi. Yapılan yoğun şikayetler sonucu Ticaret Bakanlığı tarafından 25 Temmuz 2019 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan yeni düzenlemesiyle bundan sonra şirket aracıyla Türkiye'ye gitmek isteyen bir kişi Türkiye'de geçtiğimiz senelerdeki gibi aracıyla tekrar 90 gün kalabilmesine izin verilecektir.

Yabancı Plakalı Şirket Aracı İle Verilen Süreyi Geçersem Ne Olur? Şirke Aracı Süre Aşımı Cezası Ne Kadar?

Üstte de belirttiğimiz gibi şirket araçları ile Türkiye'ye giriş yapmak isteyenlere 90 gün süre verilmektedir. Peki bu süreyi aşarsanız cezası ne olur? bu konuda Gümrük Kanunun 241. Maddesinin 5. fıkrasının b bendinde belirtilen; "Usulsüzlük cezası aşağıdaki hallerde birinci fıkrada belirtilen miktarın altı katı olarak uygulanır: Geçici ithalat rejimi kapsamında Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen taşıtlara verilen sürenin bitimini takiben üç ayı aşmayan sürede yeniden ihraç edilmesi veya gümrükçe onaylanmış bir işlem veya kullanıma tabi tutulması." uygulanmaktadır. Bu maddede kısaca Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra size verilen Türkiye'de kalış sürenizin bitiminden sonraki 3 ay'a kadar Türkiye'de aracınızla kalmaya devam ederseniz 6 katı usulsüzlük cezası alırsınız.
2020 yılı Usulsüzlü Cezası 159 TL olarak belirlenmiştir. Bu durumda verilen sürenin sonu itibariyle 3 ay'a kadar Türkiye'de kalırsanız 159 TL x 6 = 954 TL usulsüzlük cezası ödersiniz. Ayrıca verilen süre bitimi sonrası 3 ayı daha geçirdiğiniz sürede, taşıtınız yurt dışı edildiğinde veya gümrükçe onaylanan bir işlem veya kullanıma tabi tutulduğunda; 4458 sayılı Gümrük Kanunun 238.maddesi uyarınca aracın gümrük vergileri tutarının ¼ (dörtte biri) oranında para cezası tahsil edilir. Eğer süre aşımı kişilerin kusurlu hareketlerinden değil de mücbir (doğal afetler, çalınma, hastalık, ölüm vb.) nedenlerden kaynaklanmış ise bu durumlar geçerli belgelerle gümrük idaresine kanıtlandığında ceza verilmez.

Kiralık Araba ile Türkiye'ye Gitmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? Kiralık Araba Türkiye'de Ne Kadar Kalabilir?

Kiralık araç ile Türkiye'ye gitmek isteyenler öncelikle Türkiye'ye giriş yapacakları günden geriye dönük son 1 yıl içerisinde 185 gün yurt dışında yaşaması gerekmektedir. Bu şartı taşıyanlar gümrüklerde Türkiye'ye giriş yapmak için kiralık sözleşmesini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Türkiye'ye kiralık araçlara gitmek isteyen kişilere, kiralık sözleşmesinde yazan süre ne kadarsa o kadar kalış süresi verilmektedir.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Benze Yazılar
Yorumları Gör
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2020 Sila Yolu 2020 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri