Şirket Aracı İle Türkiye'ye Gitmek İsteyenlere Müjde!

Sila Yolu 2020
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2020'ye Hemen Katıl
Geçtiğimiz yıl Eylül ayında yapılan düzenlemeyle şirket aracı ile Türkiye'ye giriş yapmak isteyen gurbetçilerin, Türkiye'de araçları ile kalış süresi 90 günden 30 güne düşürülmüştü. Bu düzenlemeyle yurt dışından şirket aracıyla Türkiye'ye gitmek isteyen gurbetçilerin yoğun şikayetleri sonucu yeni düzenlemeye gidildi.

Geçici İthal Edilen Kara Taşıtlarına İlişkin Gümrük Genel Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu değişikliğe göre yurt dışından geçici olarak ithal edilen yabancı plakalı araçların izin hak sahibi haricinde herhangi bir başkası tarafından yurt dışına çıkarılabilmesi için konsolosluk, elçilik ya da noter onaylı vekaletname ibraz edilmesi halinde, aracı yurt dışına çıkaracak kişinin araç sahibinden aldığı vekalet ile tek başına gümrük idaresine başvurusunun yeterli olması yönünde düzenleme yapıldı.

Şirket aracı ile Türkiye'de kalış süresinde de yapılan düzenleme ile 1 Eylül 2018 öncesinde şirket araçlarının Türkiye'de kalış süresi 90 gün iken yapılan düzenlemeyle 1 Eylül 2018'den sonra 30 gün süre veriliyordu. Yapılan yoğun şikayetler sonucu Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile bundan sonra şirket araçları Türkiye'ye girişte verilen kalış süresi 30 günden tekrar 90 güne çıkarıldı. Bu düzenlemeyle şirket araçları geçtiğimiz senelerdeki gibi 90 güne kadar Türkiye'de kalabilmektedir. Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği an itibariyle Türkiye'de halihazırda şirket aracıyla bulunan gurbetçilerde yeni düzenlemedeki 90 günden yararlanabilmektedir.
şirket aracı Türkiye'de ne kadar kalabilir, şirket aracı kalış süresi

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Benze Yazılar
Yorumları Gör
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2020 Sila Yolu 2020 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri