Macaristan mı? Hırvatistan mı? Hangi Güzergah Daha Avantajlıdır?

Sila Yolu 2022
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2022'ye Hemen Katıl
Sıla yolu yolculuğuna çıkacak gurbetçilerin sayfamıza ve gurubumuza en çok sordukları sorulardan birisi; "Macaristan Hırvatistan rotasından hangisi daha avantajlı?" sorusuna cevap vereceğiz.

Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda gibi ülkelerde yaşayan gurbetçilerin, Türkiye'ye gidiş ya da Türkiye'den dönüş için akıllarında en çok soru işareti hangi rotanın daha avantajlı olduğudur. Gerek otoban parası, gerekse kontrol ve gümrükte oluşan araç kuyrukları, gurbetçileri alternatif rotalara yöneltmektedir. Bunlardan en çok merak edileni ise Hırvat üzeri mi Macar üzeri mi daha avantajlı olduğu..

Macaristan ile Hırvatistan Güzergahında En Avantajlısı Hangisidir?

Öncelikle Macaristan ile Hırvatistan'ın, Türkiye'ye gidiş ve Türkiye'den dönüş için gurbetçilerin yaşadığı şehirlere ve Türkiye'ye ulaşabilmesi adına köprü vazifesi gördüğünü söylemeden geçemeyeceğiz. Özellikle Fransa, İsviçre, Almanya'nın Güney ve Batı bölümünde yaşayan gurbetçilerin sıklıkla Hırvatistan güzergahını kullanırken; Almanya'nın Kuzey, Doğu, Güney'in bir bölümü, Danimarka, Avusturya ve diğer ülkelerde yaşayan vatandaşların büyük bir bölümü de Macaristan güzergahını kullanmaktadır.

Güzergahlar arasında en avantajlı hangisi olduğu hakkında seçim yapılacağında; gümrüklerin yoğunluk ve araçları arama, yakıt ve vinyet ücretleri, yolların kalite durumu ve güzergahlar arasında en kısa hangisi olduğu gibi bir çok konuda tercihler öne çıkabiliyor. Gurbetçiler için en önemlisi ise sınır kapılarında bekleme yapmadan yaşadıkları şehre ya da Türkiye'ye varmak istemeleridir.

Macaristan Üzeri Türkiye'ye Gitmek - Dönmek Avantajlı mıdır?

Macaristan çoğu Avrupa ülkesinde yaşayan gurbetçilerin Türkiye'ye gidiş ve dönüşte en çok uğradığı ülkelerden bir tanesidir. Ülkenin Sırbistan, Hırvatistan, Romanya gibi Türkiye'ye gidiş ve dönüşte geçiş yapabileceğiniz sınır kapıları bulunmaktadır. En önemli ve en yoğun sınır kapısı Röszke Sınır Kapısı olmakla beraber yoğun sezonda en çok yoğunluğun yaşandığı sınır kapılarından biridir. Bunun yanında Tompa ve Hercegszanto sınır kapıları da alternatif sınır kapıları olarak gurbetçiler tarafından tercih edilmektedir.

Macaristan Güzergahı Avantaj ve Dezavantajları
Macaristan'da Türk vatandaşlarının kullanabileceği dört sınır kapısı bulunmaktadır. Bunlar Röszke, Röszke 2, Tompa ve Hercegszanto sınır kapılarıdır. Bazı gurbetçilerin her zaman alışagelmiş şekilde alternatif sınır kapıları yerine ana kapılara yönelmesi, uzun kuyrukları ve bekleme sürelerini beraberinde getirmektedir. Bundan dolayı Macaristan'da özellikle Tompa ve Hercegszanto sınır kapılarını kullanmak sizlere bekleme süresinden kazandırarak zamandan tasarruf ettirmiş olacaktır. Bunun yanında Macaristan'ın Avrupa Birliğinin sınır ülkesi olmasından dolayı son zamanlarda insan kaçakçılarının, Macaristan sınır kapılarında araç içerisinde gizleyerek kaçak göçmen geçirmeye çalışmasından dolayı Macaristan Polisi aramaları üst safhaya çıkarmış durumdadır. Bundan dolayı son zamanlarda aramalardan kaynaklanan uzun bekleme süreleri ve kuyruklar oluşmaktadır.

Macaristan'da otoyollar bakımlı ve iyidir. Her ülkede olduğu gibi Macaristan'da otoyollarını kullanım ücreti (vinyet ücreti) vardır. 10 günlük vinyet 11 Euro, 1 aylık vinyet 15 Euro'dur. Bunun yanında Macaristan'da yakıt ücretleri ise 1,18 Euro ile 1,25 Euro arasındadır.

Hırvatistan Üzeri Türkiye'ye Gitmek - Dönmek Avantajlı mıdır?

Hırvatistan güzergahı, özellikle sıla yoluna Fransa, Belçika, İsviçre, Hollanda ve Almanya'nın Batı ile Güney eyaletlerinde yola çıkan gurbetçilerin sıklıkla kullandıkları güzergahın başında gelmektedir. Hırvatistan Kuzeyinde Slovenya ile sınır kapıları, Doğusunda ise Sırbistan ile bağlantılı sınır kapıları bulunmaktadır. Sıla yolu sezonunun en yoğun dönemlerinde Slovenya ile arasında bulunan Macelj Sınır Kapısı ve Sırbistan ile arasında bulunan Bajakovo Sınır Kapısı en yoğun sınır kapıları arasında bulunmaktadır.

Hırvatistan Güzergahı Avantaj ve Dezavantajları
Hırvatistan güzergahını kullanacak gurbetçilerin, Macaristan güzergahına göre fazladan bir gümrük kontrolüne tabi olurken, hemde bir ülkede fazla otoyol ücreti ödemiş olacak. Slovenya'dan Hırvatistan'a, Hırvatistan'dan Sırbistan'a giriş yapacak bir gurbetçi yoğun sezonda Macaristan güzergahına kıyasla fazladan Slovenya ve Hırvatistan arasındaki gümrük kontrolünde beklerken, Slovenya içinde vinyet satın alarak fazladan bir adet daha otoyol ücreti ödemiş olacak.

Özellikle Hırvatistan ile Sırbistan arasındaki Bajakovo - Batrovci Sınır Kapısında sezonun en yoğun döneminde bekleme süreleri 8-9 saate çıkabilmektedir. Ancak arama konusunda Macaristan güzergahına göre biraz daha iyi olan Hırvatistan güzergahı, Macaristan gümrükleri gibi yoğun arama yapmamaktadır. Ancak aramaya denk geldiğinizde de ağır para cezalarına tabi olabilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde bir gurbetçinin aramaya denk gelmesi sonucu, aracında Türkiye'den getirdiği peyniri bulan görevliler gurbetçiye yaklaşık 1100 Euro civarı para cezası verdi.

Hırvatistan'ın otoyolları ise bakımlı ve iyi olmakla beraber otoyol ücretleri gişelerde ödenmektedir. Hırvatistan'ı transit geçecek gurbetçiler otoyollara yaklaşık 20 Euro ücret ödemektedir. Bunun yanında Hırvatistan'da yakıt ücretleri ise 1,29 Euro ile 1,37 Euro arasındadır.

Macaristan - Hırvatistan Hangi Güzergah Daha İyi?

Almanya'dan yola çıkan bir gurbetçi, Avusturya'ya giriş yaparken Avusturya'nın Schengen kapsamında olmasından dolayı hiç bir gümrük kontrolüne tabi olmadan Macaristan'dan geçerek sadece Sırbistan sınırında gümrük kontrolüne tabi olmaktadır. Hırvatistan güzergahını kullanan bir gurbetçi ise Avusturya'dan Slovenya'ya gümrük kontrolüne tabi olmuyorken, Slovenya'dan Hırvatistan'a giriş yaparken gümrük kontrolüne tabi olmaktadır. Bu da Macaristan'a kıyasla daha Sırbistan'a varmadan, Hırvatistan'a giriş yapmadan, Slovenya'dan Hırvatistan'a girişte bir sınır kapısında fazladan beklemektedir.

Yol uzunluğu bakımından bakacak olursak; Macaristan ile Hırvatistan güzergahı arasında ortalama 115 km fark vardır. Macaristan güzergahı, Hırvatistan güzergahına göre 115 km daha fazla yol yapmanız demektir.

Ödemeler konusundan bakacak olursak; Hırvatistan güzergahında fazladan Slovenya vinyeti (haftalık 15 Euro) satın alırken, Macaristan'da ise sadece Macaristan vinyeti satın alarak Avusturya'ya ya da Sırbistan'a ulaşabilmektesiniz. Burada otoyol ücretleri olarak Macaristan güzergahı; Türkiye'ye gidiş ve geliş bakımından baktığımızda yaklaşık 40 Euro cebinizde kalmaktadır. Bunun yanında yakıt fiyatlarında ise Macaristan güzergahında yaklaşık 100 litrede 10 Euro daha az ödemiş sayılacaksınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2022 Sila Yolu 2022 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri