Sila yolu 2020 Son Durumu, Yol Haritaları, Önerileri, Hazırlıkları

Sila Yolu 2022
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2022'ye Hemen Katıl
Sıla yolu hasretiyle yanıp tutuşan, kilometrelerce yol yapmalarına rağmen Türkiye'ye giderken heyecan, dönerken burukluk olmasına rağmen izin yolunu sevenler yani gurbetçiler, merakla beklediği Sıla yolu 2020 sezonu hazırlıklarına şimdiden başladılar. Hazırlıklara başlamışlar demişken; vignette nereden nasıl alınır, sınır kapıları son durumu, hangi yol en kısa, sıla yolu haritası gibi bir çok önemli sorularına da sosyal medya mecralarında cevap aramaya devam ediyorlar.

Gurbetçiler sıla yolu'na çıkmadan önce tüm belgeleri tam, araçlarının bakımları yapılmış, kredi kartlarının limit ve kullanıma açık olması yollarda kendilerine mağduriyet yaşamasına engel olacaktır. Bunun için eksikliklerinizi görmeniz açısından kendinize bir sıla yolu listesi yapmanız, yola çıktıktan sonra gümrüklerde sorun yaşamamanıza yardımcı olacaktır. Özellikle geçtiğimiz yıllarda pasaport ve oturum sürelerini kontrol etmeden yola çıkan bazı vatandaşlarımızın yollarda mağdur olduğunu ve geri dönmek zorunda kaldığını da ayrıca belirtmeliyiz.

Sila Yolu 2020 Önemli Bilgiler

Sıla yolu'na çıkmadan önce nelerin eksik olmaması gerektiğini yukarıdaki paragrafta üstü kapalı bir şekilde bahsettik. Biraz daha konuyu açmak gerekirse, sıla yolu'na çıkmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan ilki pasaport ve oturum kartı sürenizin geçerli olmasıdır.

1. Pasaport, Oturum Kartı Sürelerinizi Kontrol Ediniz

Sıla yolu yolculuğuna çıkmadan önce ilk başta kendinize ait pasaportunuzu ve oturum kartı sürenizi, ardından tüm aile bireylerinin pasaport ve oturum kartı sürelerini kontrol ediniz. Dışişler Bakanlığımız tarafından Tatil Aydınlatma Projesi kapsamında "Sırbistan’a seyahat edecek vatandaşlarımızın pasaportlarının en az 6 ay geçerli olması tavsiye edilmektedir." uyarısında bulundu. Yani yola çıkmadan önce pasaport sürenizin Sırbistan'a giriş yapacağınız günden ileriye doğru en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Bunun yanında Avrupa Birliği içerisinde ikamet eden gurbetçilerimizin oturum kartlarını da yanlarında taşıyacağı için oturum sürelerini de yola çıkmadan önce kontrol etmeleri gereken bir diğer önemli husus olarak belirtelim.

AB Vatandaşları Kimlikleriyle Pasaportsuz Hangi Ülkelere Seyahat Edebilir? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

2. Araç Bakımını Yaptırmayı, Yol Yardım Sigortanızı, Yeşil Sigorta Kağıdınızı, Vekalet Belgelerinizi Unutmayın

Yola çıkmadan önce aracınızın suyunu, radyatörünü, lastiklerini, elektrik aksamlarını, akünüzü ve diğer tüm aracınıza ait bölümleri yetkili bir serviste kontrol ettiriniz. Özellikle yollarda yaşayabileceğiniz araç arızaları, kazalara karşı Almanya'da ADAC, Avusturya'da ÖAMTC otomobil kulüplerinden kesinlikle yol yardım sigortanızı yaptırmayı unutmayınız. Bunun yanında ani lastik patlamasına karşı yanınızda yedek lastik bulundurmayı da unutmayınız. Ayrıca sıla yolunda akaryakıt istasyonlarından alacağınız yakıtın aracınıza zarar vermemesi adına bilindik markalardan akaryakıt satın almanızı şiddetle öneririz. Bunun için gurbetçiler tarafından Macaristan'da OMV, Sırbistan'da Gazprom önerilmektedir. Eğer yola kendi aracınızla değilde; başkasına ait araç, kiralık araç ya da şirket aracıyla yola çıkacaksanız, yola çıkmadan önce ilk başta bulunduğunuz bölgedeki Uluslararası Otomobil Kulüplerine üye (ÖAMTC, ADAC vs.) ya da Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluklarına araç sahibiyle birlikte başvurarak vekaletname düzenlemeniz gerekmektedir. Buradan alacağınız vekalet belgesi ile Türkiye'ye vekalet ile araç götürmek için önünüzde hiçbir engel bulunmamaktadır. Bunun yanında aracınıza ait yeşil sigorta kartınızın Türkiye'de de geçerli olması gerekmektedir. Sigorta kartınızda eğer Türkiye geçerli değilse, bağlı bulunduğunuz sigorta şirketine başvurarak Türkiye bölümünü açtırabilirsiniz. Eğer sigorta şirketiniz Türkiye bölümünü aktif etmiyor ise Kapıkule ve İpsala sınır kapılarında yeşil sigorta kağıdı düzenlenebilmektedir.

İpsala ve Kapıkule Sınır Kapısı Yeşil Sigorta adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

3. Sıla Yolu Otoban Parası ve Vignette Ücretlerini Ödeyiniz

Sıla yolu ülkelerinin bir çoğunda otoban parası ve vignette ücreti bulunmaktadır. Bu ülkelerden İsviçre, Avusturya, Slovenya, Çekya, Slovakya, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan'da online ya da sınır kapılarından, benzinliklerden vinyet satın almanız gerekirken; Hırvatistan, Sırbistan, Makedonya ve Yunanistan'da otobanların üzerinde bulunan geçiş gişelerinden otoban ücretleri nakit olarak ödenmektedir. Bulgaristan, Macaristan, Slovakya, Avusturya vinyetleri online olarak satın alınabiliyor ve aracınızın camına herhangi bir yapışkan yapıştırmanıza gerek kalmıyor. Çünkü online vinyet satın aldığınızda plakanıza göre satın alma işlemi gerçekleştiriyorsunuz, otobanlarda ise akıllı kameralar plakanız ile eşleştirme yaparak satın alıp almadığınız belli oluyor. Özellikle online Avusturya vinyeti satın almak isteyen gurbetçiler yola çıkmadan 18 gün öncesinden vinyetlerini satın almaları gerekmektedir. Aksi takdirde örneğin; yola çıkmadan 7 gün önceden alacağınız vinyet sistemde gözükmeyecek ve kaçak geçiş yapmış olacaksınız.

Sıla yolu ülkeleri Vignette ücretleri 2020 adlı yazımızı okuyabilir, vinyet ücretleri, vinyet nasıl nereden satın alınır gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

4. Gurbetçilerin Türkiye'de Sağlık ve Tedavi İşlemlerinden Yararlanma Kuralı Değişti

Geçtiğimiz sene Gurbetçilerin Türkiye'deki sağlık ve tedavi işlemleri nasıl yapılıyor? gibi sıkça sorularla karşılaştık ve araştırdık. Gurbetçiler eğer Türkiye'deki hastanelerde tedavi işlemlerinden yararlanmak istiyorsa 1 Eylül 2019 itibariyle SGK yaptığı açıklamayla yabancı sigorta sahipleri "acil haller" dışındaki tüm sağlık hizmetlerinin masraflarını kendi cebinden ödeyecektir. Almanya, Avusturya, Belçika, Hollanda ülkelerinden Türkiye'ye turist olarak ya da emekli olarak daimi Türkiye'de ikamet edenler, tedavi amacıyla gittiği poliklinkler de "acil" değilse, tedavi olamıyor. Eğer "acil" durumlar dışında muayene olmak isteyenler, muayene sonucu oluşabilecek tüm masrafları kendi ceplerinden ödemek zorunda kalacaktır. Bu kurala Fransa'da sigortalı olanlar, Türkiye ile Fransa arasında acil hal tanımı bulunmadığından bu yeni düzenlemeden muaftır.

5. Sıla Yolunda Ödemelerinizi Kredi Kartı ya da Banka Kartınızla Yapınız


Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2022 Sila Yolu 2022 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri