Romanya Üzeri Türkiye'ye Gitmek Avantajlı mı?

Sila Yolu 2022
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2022'ye Hemen Katıl
Sila yolu 2020 sezonunda Romanya üzeri Türkiye'ye gitmek isteyen gurbetçiler, Romanya Türkiye yol haritası ve  Romanya yolları nasıl olduğu hakkında çeşitli araştırmalara başladı. Özellikle Macaristan üzeri Türkiye'ye giden gurbetçileri ilgilendiren bu yazımız Romanya üzerinden Türkiye'ye gitmek isteyenlere diğer gurbetçilerin yaşadıkları tecrübelerle birlikte bir yol göstermek amacıyla hazırlanmıştır.

Romanya Yolları Güvenli mi?

Romanya ile kültürel anlamda bir çok ortak noktalarımız bulunabilmektedir. Bunların en belirgin özelliği Türkiye'de yaşayan Romanların her ülke arasında akraba, eş, dost ziyaretleriyle kültür taşımalarında elçilik görevini üstlendiklerini hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Ayrıca bunların yanında Romanya ve Türkiye arasındaki yıllardır karşılıklı yapılan ikili ticari ilişkilerinin olmasıdır. Şüphesiz ki Türkiye'den Avrupa'ya giden bir çok tır yükünün rotasının Romanya'ya gitmesi bu ticari ilişkilerin iki ülke arasındaki önemini göstermektedir. Bundan dolayı yıllardır bu yollarda yük taşımacılığı yapan tır şoförleri, bu yolları en iyi bilenler diyerek bu yazımızda ise sürekli Romanya ile Türkiye arasında yük taşımacılığı yapan tır şoförümüzün, gurbetçilerin en çok cevabını merak ettiği Romanya güvenli mi? sorusunun cevabını ve tır şoförümüzün yıllardır yaşadığı tecrübeleri ile sıla yolu gurbetçilerine önerilerini sizlerle paylaşacağız.

+ Romanya üzeri güvenli mi? Gurbette yaşadağınızı ve Sırbistan ile Bulgaristan sınır kapıları yoğun olduğunu varsayarsak Romanya üzeri Türkiye'ye gider misiniz?

- Öncelikle kesinlikle insanlar ön yargılarından kurtulmaları gerekmektedir. Başkalarının yaşadığı kötü tecrübeler sürekli olacak diye bir durum yok ve bu durumlar tüm ülkelerde karşınıza çıkması kaçınılmazdır. Yıllardır Sırbistan, Macaristan, Bosna Hersek, Moldova, Arnavutluk, Romanya gibi Balkan ülkelerine yük taşımacılığı yapıyorum. Bu yollarda ne kadar kötü durum varsa hemen hemen bir çoğuna şahit oldum. Sorunuza gelecek olursak eğer gurbette yaşasaydım ve Sınır kapılarındaki yoğunlukları varsayıyorsak kesinlikle Romanya üzeri Türkiye'ye giderdim. Aslında yoğunlukta önemli değil bunca yıldır her ülkeden birçok tecrübe edindim ve bu tecrübelerde Sırplar ve Bulgarlar kadar sorun yaratan millet görmedim. Benim her zaman tercihim her ne olursa olsun Romanya üzeri olurdu.

Romanya güvenli mi? sorunuza gelecek olursak, evet Romanya'dan rahatlıkla Türkiye'ye gidip dönebilirsiniz. Sırbistan ile kıyaslama yaparsak; Sırbistan'da yankesicilik, hırsızlık olayları daha çok yaşanmaktayken, Romanya'da bu durum daha azdır ve Romanya'da bu durumlar biraz cesaret ister. Bunun yanında Sırp Polislerine kıyasla Romanya'daki Polisler gerçekten daha anlayışlı olduğunu diyebiliriz. Ayrıca çorba parasını soracak olursanız Balkan ülkelerinin hangi birinde yok :)

+ Romanya otoyolları üzerinde kişisel ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz aileler için Türk restaurantları var mı?

- Tabii.. özellikle Bükreş şehir merkezinde birçok Türk restaurant bulabilirsiniz. Yok, ben Bükreş şehir merkezine girmem diyorsanız; Sibiu'dan Veştem yönüne ilerken Veştem'i geçtikten sonra, döner kavşağa varmadan hemen solda bulunan Kaptan Restaurant'a uğrayabilirsiniz. Aileler için aile bölümü de bulunan Kaptan Restaurantta; yemeklerini lezzetli, fiyatlarını ise makul buluyorum. Bunun yanında gurbetçiler burada yatılı olarak konaklamalarını da yapabilir. Ayrıca Romanya Orşova bölgesinde Roman Bulgar Sınır Kapısına varmadan Seç Park dinlenme tesisleri bulunmaktadır.

+ Romanya yolları nasıl? Romanya'da otoban var mı?

- Romanya'da yollar o kadarda abartıldığı gibi kötü değil öncelikle bunu belirtelim. Zaten Romanya güzergahını kullanacaklar, sınır kapılarının yoğunluğu durumuna göre alternatif rota olarak kullanacaklarından, sınır kapılarında saatlerce sıcak altında beklemelerini akıllarına getirdiklerinde Romanya yolları size kaymak gibi gelecektir. Öncelikle Romanya güzergahından Türkiye'ye ya da Romanya güzergahından Macaristan'a gidecek gurbetçiler yaklaşık 100 ile 150 km uzunluğunda, tek şeritli, virajlı dağ yolu olduğunu unutmasın. Bu yollarda çok Türk tırı göreceklerinden kendilerini güvende hissedebilirler. Ayrıca tır demişken bu dağ yollarının virajlı kısımları geniş yapılmış ve rampalarda ise tırların yükten dolayı ağır ağır çıkacağı düşünülmüş ki rampalarda şeritleri çift şerite çıkartmışlar. Bu dağ yolunu geçtikten sonra Piteşti'den Bükreş'e kadar A1 otobanına giriyorsunuz. Romanya'yı gündüz mü gece mi geçeyim diye soruyorsanız gündüz geçmeniz daha iyi olur. Soruyu toparlayacak olursak Romanya artık yollarını düzeltmeye başladı yani eskiye göre kat kat düzelmeler olduğunu görebilirsiniz.

+ Romanya üzeri Türkiye giderken Kapıkule Sınır Kapısı mı Hamzabeyli Sınır Kapısı mı Dereköy Sınır Kapısı mı?

- Romanya üzeri Türkiye'ye gidiyorsanız öncelikle hangi dönemde Türkiye'ye giriş yaptığınızın çok önemi var. Bunun için Romanya'da mola verdiğinizde sınır kapıları son durumuna bakarak hangi sınır kapısında yoğunluk daha az ise o yöne doğru yönelmek en sağlıklısıdır. Mesela Romanya üzeri Hamzabeyli Sınır Kapısı yoğun sezonda çok iyi bir tercih olabilir. Eğer bu sınır kapısı da yoğunsa yolunuzu 50 km uzatarak Dereköy Sınır Kapısından Türkiye'ye giriş yapabilirsiniz. Tüm tercihler size aittir.

Romanya Üzeri Türkiye Yol Haritası 2020

Avusturya, Slovakya, Çekya, Macaristan, Almanya'dan Romanya üzeri Türkiye'ye gitmek isteyen gurbetçilerimiz aşağıdaki rotalardan birini seçebilirler. Aynı şekilde Türkiye'den dönüş yolunda Romanya üzerinden Almanya ya da Romanya üzerinden Macaristan rotalarını aşağıdaki rotaların tam tersi olarak kullanabilirsiniz.

Romanya Üzeri Kapıkule Sınır Kapısı Yol Haritası
Rota 1: 
Szeged > Arad > Tamışvar > Deva > Sibiu > Piteşti > Bükreş > Romanya Bulgaristan Sınır Kapısı Giurgiu - Rusçuk (Ruse) > Rusçuk > Tırnova (Велико Търново) > Yeni Zağra (Нова Загора) > Sredets (Средец) > Seymen (Симеоновград) > Harmanlı > Kapitan Andreevo - Kapıkule Sınır Kapısı
(Mesafe: 1078 km - Süre: 13 saat 28 dakika)

Rota 2: 
Szeged > Arad > Tamışvar > Deva > Sibiu > Piteşti > Bükreş > Romanya Bulgaristan Sınır Kapısı Giurgiu - Rusçuk (Ruse) > Rusçuk > Tırnova (Велико Търново) > Yeni Zağra (Нова Загора) > Sredets (Средец) > Trakia(Тракия) > Dimitrovgrad Harmanlı > Kapitan Andreevo - Kapıkule Sınır Kapısı
(Mesafe: 1094 km - Süre: 13 saat 30 dakika)

Macaristan Sırbistan Bulgaristan Sınır Kapıları Doluysa Romanya Üzeri Kapıkule Yol Haritası
Szeged > Arad > Tamışvar > Caransebeş > Cornea > Orşova (Seç Park Türk Dinlenme Tesisleri) > Drobeta - Turnu Severin > Hinova > Maglavit > Romanya Bulgaristan Sınır Kapısı Calafat - Vidin > Vidin > Kutlu Viçe (Монтана) > Sofya > Filibe > Dimitrovgrad > Kapitan Andreevo - Kapıkule Sınır Kapısı
(Mesafe: 1007 km - Süre: 12 saat 16 dakika)
Not: Bu rotadaki yolların neredeyse tamamı tek şeritli yollardır.

Romanya Üzeri Hamzabeyli Sınır Kapısı Yol Haritası
Szeged > Arad > Tamışvar > Deva > Sibiu > Piteşti > Bükreş > Romanya Bulgaristan Sınır Kapısı Giurgiu - Rusçuk (Ruse) > Rusçuk > Razgrad > Eski Cuma (Търговище) > Elhovo (Елхово) > Lesovo - Hamzabeyli Sınır Kapısı
(Mesafe: 1033 km - Süre: 12 saat 53 dakika)

Romanya Üzeri Dereköy Sınır Kapısı Yol Haritası
Szeged > Arad > Tamışvar > Deva > Sibiu > Piteşti > Bükreş > Romanya Bulgaristan Sınır Kapısı Giurgiu - Rusçuk (Ruse) > Rusçuk > Razgrad > Eski Cuma (Търговище) > Istralca (Стралджа) > Burgaz > Malko Tarnovo - Dereköy Sınır Kapısı
(Mesafe: 1117 km - Süre: 13 saat 46 dakika)

Romanya üzeri Türkiye, Macaristan, Almanya'ya Giden Gurbetçilerin Yorumları

Bülent Bey: "Merhaba Tüm Sıla Yolu gurbetçilerine. Ben 27 Temmuz itibariyle Almanyaya dönüş yaptım çok şükür. Türkiyeye giderken Sırbistan Polisinin beni dolandırarak benden 30 Euro rüşvet alması beni baya bir sinirlendirmişti. O parayı Sırbistan'dan çıkartmam lazımdı ve yol güzergahını degiştirmeye karar verdim Almanyaya dönüşte bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine Sırbistan üzeri degilde Romanya üzeri Almanya'ya dönmeye karar verdim böylece sırbistana otoban parası ödemiyecek yakıt almayarak kendimce o parayı onlardan çıkartım. Ve Romanya üzeri döndüm çokta iyi yaptım Türkiye Bulgar gümrügü hariç Roman gümrüklerinde toplamda 20 dk bekledim sadece 6 euro köprü parası ödedim gümrük çalışanları çok kibardı çok eglenceli harika bir yol güzergahı eski Türkiye yollarına benziyor sadece bir kaç yerde yollar virajlı ve asla uyku gelmiyor ama tavsiyem Romanyadan gündüz gecilmesi.Ben çok memnun kaldım seneye inşallah tekrar Romanya üzeri gidiş ve dönüş yapacağım. Emin olun Sırbistan Romanyadan daha tehlikeli ve Tuvalet VS tertemiz."

Ekrem Bey: "Selam arkadaşlar ben Avrupa geneline dağıtım işi yapıyorum. Buradan Türkiye'ye gideceklere çağrı yapıyorum. Romanya Bulgar yolunu kullanın bekleme yok. Zaten Bulgara kadar tek gümrük var ve yollar çok güzel, Bükreşe kadar otoban, sofya'ya kadar da fena sayılmaz. Sırp, Hırvat, Slovenya bunlara para yedirmeyelim bu yolu tavsiye ediyorum. Ben her hafta Hamzabeyliye kadar bu yolu kullanıyorum. Zaten yolda bizim Türk tırlarını görürsünüz. Romanya polisi ve insanları iyi, güzergahta bol bol Türk lokantaları var. Hayırlı yolculuklar.."

Cengiz Bey: "Bence en iyisi yolu 100 km uzatıp Romanya üzeri gitmek. Bu güzergahta sadece Kapıkule gümrüğünde bekliyorsunuz. Bir dahaki yolculugum kesin Romanya üzeri."

Ramazan Bey: "Bulgar dan sonra romanya üzere giderseniz rahat edersiniz."

Yasemin Hanım: "Biz bu sene (Calafad - Vidin üzeri ) romanyadan geldik şuan Türkiyedeyiz 15 gün önce geçtik hiç bekleme olmuyor sınır kapilarinda ama Autobahn çok az hep köylerden geçiliyor bir sıkıntı olmadı hiç ayrıca romanyanin penny sinden kaşar peyniri aldik 60 cent e geliyor paketi."

Elif Hanım: "Herkese hayirli yolculuklar sirbistana girmek için saatlerce beklemenize gerek yok romanya tarafi sakin  hiç kimseler yok ben ordan gidiyorum. 100 km fark olduğunu biliyorum inanın hiç trafik yok sadece yol autobahn degil gidiş geliş ama yollar güzel sakin hiç bir yerde bekleme yok tavsiye ederim."

Abdullah Bey: "Romanyadan gitmenizi öneriririm macar sırp ve bulgar gümrüklerini görmeyeceksiniz sadece 80km yolunuz uzayacak yinede siz bilirsiniz. Arkadaşlar Hollanda'dan çıktım Almanya Çekya Slovakya Macar Romanya şuan Romanyadayım Romanya girişte sadece 15 dk pasaport kontrol var."

Tekin Bey: "Tavsiyem Hamzabeyli'den girin Romanya üzeri gelin sadece pasaporta bakıp damga vuruyorlar yolda da hiç bır kontrol olmuyor ben öyle yaptım hiç beklemeden sorunsuz geldim yoldaki herkese hayırlı yolculuklar."

Romanya üzeri Türkiye yolu haritası, Romanya üzeri Sila yolu Türkiye yolu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2022 Sila Yolu 2022 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri