İtalya Trafik Cezasını Artık Postayla Göndermiyor

Sila Yolu 2020
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2020'ye Hemen Katıl
Teknoloji geliştikçe yeni sistemler hem hızlı, hemde daha masrafsız olmaya başlıyor. Bunun en belirgin örneklerini geçtiğimiz aylarda İtalya yaptı. İtalya'da trafik cezası aldıysanız bu ceza artık postayla evinize gönderilmiyor. Tabii bu yeni düzenleme İtalya'da yaşayanlar için geçerli olup, İtalya dışında yaşayıp burada trafik cezası alanların adreslerine trafik cezası ile ilgili posta gönderilmeye devam ediliyor.

Bu yeni düzenleme aslında tamamıyla tasarruf ve hızlı bilgilendirme açısından çok verimli bir düzenleme olduğunu söylemeden edemeyiz. İtalya'da araç satın alırken aracın plakasını tescil ettirmeye gittiğinizde,  İtalya'da PEC (Türkiye'de Kayıtlı E-Posta (KEP) adresi) olarak kullanılan ve kişinin resmi e-posta adresi olarak tescil edilen bir e-posta adresi alarak plaka bilgilerinize işletiyorsunuz.

Her şey buradan sonra başlıyor. İtalya kara yollarında aldığınız herhangi bir trafik cezası; radar, kırmızı ışık, şerit ihlali vs. trafik polisinin sisteme trafik cezanızı girdiğinde Kayıtlı E-Posta (KEP, PEC) adresinize gelen maille anında trafik cezasından haberdar ediliyorsunuz. Bu sayede postalama için devlet tarafından ödenen kağıt, mürekkep, postalama ücreti gibi masraflardan kurtularak ve kişinin anında trafik cezasından haberdar edilmesi sayesinde, aldığı trafik cezasının erkenden bildirilmesi sebebiyle trafik cezasının gecikme faiziyle ödeme sorunu da ortadan kalkmış oluyor.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu yeni düzenleme İtalya'da yaşayan gurbetçilerimiz için geçerli olup, İtalya dışında ikamet edip İtalya'da trafik cezası alan gurbetçilere diğer Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi evinize trafik cezasıyla ilgili posta gönderimi aynen devam etmektedir.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Benze Yazılar
Yorumları Gör
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2020 Sila Yolu 2020 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri