Sırbistan Otobanı Otomatik Geçiş ENP Cihazı Nasıl Alınır?

Sila Yolu 2022
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2022'ye Hemen Katıl
Sırbistan otobanlarını kullanırken geçiş yapmak için iki seçeneğiniz var. Bunlardan ilki nakit olarak ödeyerek, ikincisi ise Sırbistan ENP otomatik geçiş sistemiyle geçiş yapmaktır. Özellikle bazı gurbetçilerin Sırbistan vignette var mı? gibi sorularını daha önce cevaplamıştık. Nakit olarak ödemelerde bildiğiniz üzere daha önceden Sırbistan vignette satın almanıza gerek kalmadan otobanlar üzerinde bulunan gişelerde geçiş ücretini ödeyebileceğinizi biliyorsunuz.

Sırbistan otoban otomatik geçiş ENP sistemi ise sıla yolu sezonunun yoğun sezonlarında geçiş gişelerinde oluşan uzun araç kuyruklarını beklemeden geçiş yapmanıza yardımcı olmaktadır. Sistem Türkiye'deki HGS sistemine benzemektedir. ENP cihazınızın içine belirli bir ücret yüklemesi yaparak, Sırbistan'da otoban üzerinde bulunan ödeme gişelerinde ENP sistemi için 2 ayrı gişe ayrılmıştır ve hiç beklemeden geçiş yapabilmektesiniz.

Sırbistan ENP Nasıl Alınır? Sırbistan Otoban Otomatik Geçiş Nasıl Yapılır?

Sırbistan ENP cihazı kullanan sürücüler otoban üzerindeki ödeme gişelerinde bu cihaza sahip olan araçlar için özel ayrılmış gişelerde otomatik öderler. Sırbistan ENP cihazını ödeme gişesinde bulunan anten ile ödeme gişesine yaklaştığınızda aracınızın ön camının iç kısmına yerleştirdiğiniz ENP cihazını algılar ve ilgili otoyol ücretini cihazınızın içindeki bakiyeden otomatik olarak tahsil eder.

Sırbistan Otoban Otomatik Geçiş Sistemi Gerekli Belgeler Nelerdir?

ENP satın alma sözleşmesini ve cihaz ücretini ödeyen her tüzel ve gerçek kişiler ENP cihazını kullanabilir. Sırbistan otoban otomatik geçiş cihazı ENP satın almak için gerekli evraklar şunlardır;
  • Başvuran kişiye ait kimlik kartı veya Pasaport
  • Aracınızın ruhsatının fotokopisi
Yukarıdaki belgelerle birlikte Sırbistan ENP cihazını Mol, Niş Petrol ve Gasprom benzin istasyonlarından satın alabilirsiniz.

Sırbistan ENP Cihazı Fiyatı Ne Kadar?

Sırbistan otobanı otomatik geçiş cihazı olan ENP fiyatı 2.022 Sırp Dinarı'dır. 2.022 Sırp Dınarı = 18 Euro'dur. Cihazı satın aldıktan sonra ister cihazı alacağınız da isterseniz daha sonra bakiye ekleme işlemi yapabilirsiniz. Peki ENP cihaza ne kadar bakiye eklemelisiniz?

Macaristan üzeri Sırbistan'a giriş yapacaksanız;
  • Subotica - Belgrad - Subotica / RSD 630 (5,50 €)
  • Dimitrovgrad - Belgrad - Dimitrovgrad  RSD 1290 (11 €)
Hırvatistan üzeri Sırbistan'a giriş yapacaksanız;
  • Sid - Belgrad - Sid / RSD 410 (3,50 €)
  • Dimitrovgrad - Belgrad - Dimitrovgrad  RSD 1290 (11 €)
Türkiye'ye gidiş ve gelişte Macaristan üzeri gidecekseniz ENP cihazınıza toplam 3840 Sırp Dinarı (33 €), Hırvatistan üzeri gidecekseniz 3400 Sırp Dinarı (29 €) bakiye yüklemesi yapmanız yeterlidir.

Sırbistan Otobanlarından Otomatik Geçiş Sistemi ENP'nin Faydaları Nelerdir?

  • Yoğun sezonda nakit gişelerinde uzun araç kuyruklarının oluşmasında beklemenize gerek kalmaz. ENP için otomatik ödeme geçiş gişelerinden beklemeden geçişinizi yapabilirsiniz.
  • Ödeme gişelerinde nakit ya da bozuk paralarla uğraşmadan ve "gişedeki çalışan acaba fazla mı ücret aldı" çelişkisinde kalmazsınız.
Not: Sırbistan'dan çıkış yaparken olası fazla para çekimi cihazınızdan tekrar yapılmaması adına cihazınızı tekrar kutusuna bırakmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca cihazı bir kere satın aldıktan sonra her yıl Sırbistan otobanlarından geçiş yaparken kullanabilirsiniz.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2022 Sila Yolu 2022 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri