Türkiye'ye Ne Kadar Altın Takı Getirebilirim?

Sila Yolu 2022
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2022'ye Hemen Katıl
Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde ikamet eden gurbetçilerin nişan, düğün gibi özel günlerinde sevdikleri tarafından takılan altın takı ya da yurt dışında yıllardır biriktirdikleri ziynet eşyalarını özellikle Türklerin çoğunlukta ikamet ettikleri Avusturya'dan, İsviçre'den, Hollanda'dan, Belçika'dan, Fransa'dan, Almanya'dan Türkiye'ye ne kadar altın takı getirebileceği konusunda sizlere yasal prosedürler hakkında bilgi vereceğiz.

Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin tamamında 430  euro değerinden yüksek olan altın takı ve ziynet eşyalarının ilgili ülkenin gümrüğüne bildirilmesi zorunludur. Bu ülkelere girişte ilgili ülkenin gümrük bölümüne fazla altın takı ve ziynet eşyasını bildirilmeden yapılan çıkışlarda, aniden gümrük aramasına tabi tutulduğunuzda belirtilen tutarın üzerinde altın takı ve ziynet eşyaları bulunursa; sizden ilk önce bulunan altın takı ve ziynet eşyalarının kaynağı sorulur, net cevap alındığı takdirde vergisinin ödenmesi istenir. Bunun yanında gümrük memuru tarafından para cezası kesilebileceğini ve kaynağını açıklayamadığınız değerli eşyaların kara para aklama hususunda hakkınızda dava açılabileceğini unutmayınız.

Türkiye'ye Ne Kadar Altın Götürebilirim?

Özellikle Almanya'da ve diğer ülkelerde yaşayan gurbetçilerin çok merak ettiği Avusturya, Belçika, Hollanda, Fransa ve Almanya'dan Türkiye'ye altın getirmek için gerekli prosedürler, Dışişler Bakanlığı tarafından şöyle belirtilmektedir;
"Yolcular, beraberlerindeki kendilerine ait değeri 15.000.-ABD Dolarını aşmayan ve ticari amaç taşımayan ziynet eşyası niteliğinde kıymetli madenlerden ve taşlardan yapılmış eşyayı yurda getirebilirler ve yurt dışına çıkarabilirler. Daha fazla değerdeki ziynet eşyasının yurt dışına çıkarılması, girişte beyan edilmiş olmasına veya Türkiye'den satın alınmış olduğunu tevsik etme şartına bağlıdır" diye belirtilmektedir.

Dışişler Bakanlığı'nın açıklamasına göre 15.000 Amerikan Doları'na kadar ticari mahiyet taşımayan (nişan ve düğün takıları, sünnet takıları vs.) bilezik, altın kolye, bileklik, çeyrek, yarım ve tam altın gibi takılarınızı Türkiye'ye girişte gümrüğe beyan etmeniz ya da Türkiye'den satın aldığınızı kanıtladığınız takdirde Türkiye'ye getirebilir ve Türkiye'den de yurt dışına çıkarabilirsiniz.

Karayoluyla Türkiye'ye Altın Götürmek 2020 

En riskli olan yöntemlerden bir tanesi arabayla Türkiye'ye altın takı götürmektir. Yukarıda belirttiğimiz gibi Macaristan, Bulgaristan gibi Avrupa Birliği üye ülkelerde en fazla 430 euroya kadar altın takı ve ziynet eşyasını gümrüğe bildirmeniz gerekmektedir. Bunun yanında Sırbistan'da altın takı limitleri ise şahsi kullanımınızı dışında olan fazla ziynet eşyalarını ülkeye sokulması yasaktır.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2022 Sila Yolu 2022 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri