Vekalet ile Türkiye'ye Araba Götürmek İçin Gerekli Belgeler

Sila Yolu 2020
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2020'ye Hemen Katıl
Başkasına ait araç ile Türkiye'ye gitmek isteyen gurbetçiler yasalar gereği bir kaç basit prosedürleri yerine getirmesi halinde alacağı vekalet ile Türkiye'ye araç götürmek için hiç bir engelle karşılaşmayacaktır. Ayrıca vekaletle Türkiye'ye arabayla gitmek isteyen gurbetçiler, vekalet ile getirecekleri aracın Türkiye'ye giriş yapacağı günden itibaren son 1 yılda yurt dışında 185 gün şartına uyması gerekmektedir.

Başkasının Arabasıyla Türkiye'ye Gitmek İçin Ne Gerekiyor?

Eş, dost, kiralık, şirket ya da firma gibi başkasının arabasıyla Türkiye'ye gitmek için 2020 yılında şu prosedürleri uygulaması gerekmektedir;
  • Aracın sahibi ile aracı vekaletname ile Türkiye'ye götürecek olan kişilerin ve aracın Türkiye'ye giriş yapılacağı tarihten geriye dönük son 1 yıl içerisinde 185 gün yurt dışında kalmaları gerekmektedir.
  • Aracın sahibi ile aracı vekaletle Türkiye'ye getirecek kişilerin, bulundukları bölgelerdeki elçilik, konsolosluk ya da uluslararası otomobil kulübüne üye otomobil kulüplerinde (ADAC vs.) veya noterden alınmış noter onaylı vekaletname yapmaları gerekmektedir.
  • Araç sahibinin pasaportunun bilgilerinin bulunduğu bölümünün fotokopisi

Şirket Aracıyla Vekaletle Türkiye'ye Gitmek 2020 İçin Gerekli Belgeler

  • Şirket sahibinin ya da şirketin yönetim kurulunun imzası ve şirket aracının vekaletname ile Türkiye'ye götürülebileceğinin onayını veren vekaletname
  • Aracı vekaletname ile Türkiye'ye getirecek olan kişinin firmanın sahibi, ortağı ya da çalışanı olduğunun gösterir belge
  • Firma arabasıyla Türkiye'ye gitmek isteyen gurbetçiler Türkiye'de şirket aracıyla kalmak için 90 gün süre verilmektedir.
  • Tüm bu belgelerin konsolosluk ya da noter onaylı tercümelerinin de Türkiye'ye giriş yapılırken gümrük memuruna sunulması gerekmektedir.

Kiralık Arabayla Türkiye'ye Gitmek 2020 Gerekli Evraklar

  • Kiralama şirketiyle yapılan Leasing (rent a car) kiralama sözleşmesi
  • Kiralık arabayla Türkiye'ye gitmek isteyenlere kiralık sözleşmesinde geçerli süre kadar Türkiye'de kalış süresi verilir.
  • Tüm bu belgelerin konsolosluk ya da noter onaylı tercümelerinin de Türkiye'ye giriş yapılırken gümrük memuruna sunulması gerekmektedir.
Türkiye'ye arabayla gitmek, Türkiye'ye araç götürmekarabayla türkiyede ne kadar kalabilirim

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Benze Yazılar
Yorumları Gör
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2020 Sila Yolu 2020 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri