Sıla Yolu Bulgaristan'da 2019 Yılında Yaklaşık 200 Milyon Euro Vignette Satıldı

Sila Yolu 2022
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2022'ye Hemen Katıl
Bulgaristan'da 2019 yılında Bulgar plakalı, yabancı plakalı hafif ve ağır taşıtlar dahil olmak üzere 392 milyon Bulgar Levası yaklaşık 200,5 milyon Euro değerinde elektronik vinyet satışı yapıldı. 2019 yılında elektronik vinyet sistemine geçen Bulgaristan'da, 2018 yılına oranla 35 milyon Leva (18 milyon Euro) daha fazla Bulgaristan vinyeti satışı yapıldığı belirtildi. Bu tutarların içerisine ayrıca 7 milyon Leva (3,5 milyon Euro) kaçak kullanım cezaları da eklenmiştir.

Elektronik vinyet sistemine 2019 yılında geçiş yapan Bulgaristan, 2019 yılında toplam 8 milyon 233 bin Bulgaristan vignette satışı yapıldı. Bu satılan Bulgaristan vinyetlerinin yaklaşık 6 milyonu otomobiller için satıldığı belirtildi. Otomobiller için yapılan satışlarda 270 milyon Leva (138 milyon Euro), ağır vasıta araçlar için ise 122 milyon Leva (62,5 milyon Euro) Bulgar vinyeti satışı yapılmıştır.

2019 Yılında Bulgaristan'da En Çok Haftalık Vignette Rağbet Gördü

Geçtiğimiz yılda özellikle yabancı plakalı otobüs ve tır şoförleri günlük Bulgaristan vignette tercih etti. Bunun yanında otomobil sürücüleri ise en çok haftalık bulgaristan vignettesi temin ederken bunu sırasıyla yıllık vignette ve aylık vignette takip etti. Bulgaristan elektronik vinyete geçmesiyle birlikte piyasaya sürülüne hafta sonu Bulgaristan vinyeti 600.000'den fazla satıldı. Hafta sonu vinyeti genellikle Romanya ve Almanya plakalı araç sürücüleri tercih ettiği belirtildi.

2019 yılı boyunca yabancı plakalı şoförlere 3 milyon adet vinyet satışı yapılmış olup yaklaşık 79 milyon Leva (40,5 milyon Euro) ücret toplanmıştır. 

Gurbetçiler Bulgaristan'dan 2019 Yılında Yaklaşık 11 Milyon Euro'luk Vignette Satın Aldı

Bulgaristan Kara yolları Altyapı Ajansı (APİ) yaptığı açıklamada Bulgaristan vinyetine en büyük ilgi Temmuz ve Ağustos ayında Sila yolu'na çıkmış gurbetçilerimiz tarafından satın alındığı, Sıla yolu 2019 sezonunda Temmuz ve Ağustos aylarında yapılan yaklaşık 1 milyon adet vinyet satışının yabancı plakalı araç sürücülerine yapıldığı belirtildi.

Tabi bu yapılan açıklamanın içerisinde çevre ülkelerden Bulgaristan'a gelen o ülkelerin vatandaşları  eklenmiş olsa da belirtilen aylar Sıla yolu sezonun gidiş ve dönüş yoğunluklarını vatandaşlarımız oluşturduğunu düşünürsek, 2019 yılında gurbetçilerimiz Bulgaristan otobanları için yaklaşık 11 milyon Euro ödeme yaptığı görülmektedir.

APİ'den yapılan açıklamaya göre 2020 yılında Bulgaristan vinyet ücretleri 2019 yılındaki fiyatlarda herhangi bir zam konusu olmadığı ve aynı fiyatlar üzerinden satışı yapılacağı belirtildi.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2022 Sila Yolu 2022 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri