Sila Yolu Sırbistan Trafik Cezaları 2020 Yılında Ne Kadar Oldu?

Sila Yolu 2022
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2022'ye Hemen Katıl
Transit olarak Sırbistan'dan geçecek gurbetçilerin özellikle Sırbistan'da biraz daha dikkatli araç kullanmasını ve trafik kurallarına uymasını öneriyoruz. Özellikle Sırbistan'da hız limitlerini aşan şoförlere hapis cezasına kadar giden cezalar verilebilmektedir. Ayrıca sila yolu Sırbistan'dan transit geçiş yaparken gündüz ve gece fark etmeksizin aracınızın farlarının yanması zorunludur. Aksi takdirde para cezası alabilirsiniz.

Sırbistan Trafik Cezaları 2020

 • Gündüz aracınızın farlarının yanmamasının cezası 3.000 Sırp Dinarı'dır. (26 €)
 • Herhangi bir arıza ya da kaza durumunda araçtan dışarı çıktığınızda üzerinizde reflektörlü yelek olmaması durumunda cezası 3.000 Sırp Dinarı'dır. (26 €)
 • 10 dakika içinde arka arkaya iki defa kırmızı ışıkta geçmek, yerleşim yerlerinde (sınır 50 km) 90 km'den fazla hızla gitmek, yerleşim yeri dışında (sınır 80 km) 100 km'den fazla hızla gitmek, %2 promil üzerinde alkollü araç kullanmak gibi suçların cezası 30 ile 60 gün hapis cezası, 9 aylık sürüş cezası, Sırp vatandaşları için ehliyetinde 15 ceza puanı uygulanmaktadır.
 • Araç kullanırken Trafik Polisleri tarafından yapılacak kontrollerde kanında 1.2 promilden fazla alkol bulunanlar, alkol metre kullanmayı reddeden sürücüler, yerleşim yerinde 71 ile 90 km arasında ve yerleşim yeri dışında 81 ile 100 km arasında hız limitlerini aşan sürücüler, yapılan kontrolle ehliyetleriyle o aracı sürmeye yetkili olmayan kişiler (otomobil ehliyetiyle, tır sürmek gibi), ehliyetsiz araç kullananlar, bir yaya geçidinde duran aracı geçen ya da sollamaya çalışanlar, 12 yaşından küçük bir çocuğu sürücü koltuğunda taşımanın cezası 100.000 ile 120.000 Sırp Dinarı'dır. (850 € ile 1020 € arasında)
 • Araçta bulunan 135 cm'den küçük çocuğun özel koltuğu olmamasının cezası 120.000 Sırp Dinarı'dır. (1020 €)
 • Yerleşim yerlerinde bulunan okul bölgelerinde herhangi bir trafik uyarı levhası yoksa saatte 30 km hız, yerleşim yeri dışında 07:00 - 21:00 saatleri arasında saatte 50 km aşmamanız gerekmektedir. Bu kurala uymayanlara verilen para cezası 100.000 ile 120.000 Sırp Dinarı'dır. (850 € ile 1020 € arasında)
 • Araç kullanırken telefonla oynamak, emniyet kemeri takmamak, kasksız motosiklet kullanmak, kaskı taksanız bile eğer kitlemez iseniz, ehliyet süresinin dolması gibi durumlarda verilen para cezası 10.000 Sırp Dinarı'dır. (85 €)
 • Geceleri emniyet şeridinde sürüş yapmak, hatalı sollama, geceleri farları yakmadan sürüş yapmanın cezası 20.000 ile 40.000 Sırp Dinarı'dır. (170 € ile 340 € arasında)

Sırbistan'da Zorunlu Kış Ekipmanları Nelerdir? Kış Lastiği Zinciri Takmamanın Cezası Nedir?

Sırbistan'dan kış aylarında geçiş yapacak gurbetçiler için yukarıda Sırbistan trafik cezalarına artı olarak kış aylarında geçerli olan kar lastiği, kar zinciri gibi kış şartlarında gerekli olan, aracınızın içerisinde bulundurmamanız durumunda ise para cezası alabileceğinizi bildirelim.

Binek araçlar için;
 • Aracınıza ait tekerleklerin hepsi kış şartlarına uygun olmalıdır. (M + S ya da Kar işaretli araç lastikleri)
 • En az iki tekerin çekişi arttırmak için gerekli kar zinciri olmalıdır.
 • Aracınızın tekerlerinde takılı olan kış lastiklerinin derinliği en az 4 mm derinliğinde olmalıdır.
 • Kar zinciri takma zorunluluğu yolun karla kaplı olması ya da uyarı levhalarında belirtilmektedir.
Sırbistan'da kış ekipmanlarının 1 Kasım ve 1 Nisan arasında bulundurulması zorunludur. Aksi takdirde tüzel kişiler için 100.000 ile 800. 000 Sırp Dinarı (850 € ile 6.800 € arasında), gerçek kişiler için ise 6.000 ile 20.000 Sırp Dinarı (50 € - 170 €) arasında para cezası verilmektedir.

Sırbistan'da Çocuk Koltuğu Zorunlu mu?

12 yaş ve 135 cm'den küçük çocukların araç içerisinde seyahat ederken güvenli bir çocuk koltuğunda seyahat etmesi gerektiği belirtilmektedir. Bunun yanında 4 yaşından büyük çocukların arka koltuklarda baş desteği sağlanmış, emniyet kemeri yüzünü kapatmayacak şekilde çocuğa göre onaylanmış emniyet kemeriyle araçta seyahat edebilmesine izin verilmektedir.

Sırbistan'da Evcil Hayvan Taşımak Yasak mı?

Evcil hayvanınızı sürüş güvenliğinize müdahale etmiyorsa araçta taşımanıza izin verilebilir. Bunun yanında köpeklerin koltuklar arasında atlamasını engellemek amacıyla emniyet kemeriyle bağlanabilir ya da ön koltuk ile arka koltuk arasında bir ağ ile kapatarak sürüş güvenliğinizi güvenli hale getirebilirsiniz. Ayrıca en güvenli sürüş için evcil hayvanların kafeste taşınması hem sizin hem evcil hayvanınızın güvenliği için daha doğru bir karar olabilir. Bu şekillerde evcil hayvanlarınızla Sırbistan'da seyahat ettiğinizde herhangi bir yasaklamayla karşı karşıya kalmazsınız.

Sırbistan Otoban Hız Sınırı 2020 Ne Kadar?

Taşıt Türü Y. İçinde Y. Dışında Otoyol Otoban
Binek Araçlar 50 80 100 130
Otobüs, Tır 50 80 80 100

otoban hız sınır, limit, trafik kuralları

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2022 Sila Yolu 2022 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri