Yabancı Plakalı Aracı Türkiye'de Kimler Kullanabilir?

Sila Yolu 2020
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2020'ye Hemen Katıl
Türkiye'de yabancı plakalı araç kullanırken trafik kontrolüne yakalandığınızda yüksek bir cezayla karşı karşıya kalabilirsiniz. Gurbetten gelen eş, dost, akrabaya ait yabancı bir ülkede tescillenmiş aracı Türkiye'de bir çok kişinin yakını tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Bu yabancı plakalı araçların ruhsat sahibi ve onun yurt dışında yerleşik yaşayan eşi, çocuğu dışında kullanılması kanunlarda açıkca suç olarak geçmektedir.

Yapılan trafik denetimlerinde yabancı plakalı aracın ruhsat sahibi eğer otomobil içerisinde bulunmuyorsa bunun için trafik polisleri tarafından hem cezai işlem uygulanıyor, hem de araç trafikten men edilmektedir.

Türkiye'de Yabancı Plakalı Araç Kullanmanın Cezası Nedir?

Türkiye'de yabancı plakalı aracı Türkiye'de yerleşik yaşayan bir kişinin kullanması sonucu idari para cezası ve aracın gümrüğe çekilme işlemleri yapılmaktadır. İdari para cezası işleminde 4458 sayılı Gümrük Kanununun 238. Maddesine istinaden işlem yapılır ve 238. Maddenin 2.bendinde belirtilen düzenlemeye göre "Birinci fıkraya göre verilen cezalar 241 inci maddenin altıncı fıkrasında belirtilen miktardan az olamaz." denilmektedir. Bu madde de bulunan düzenlemeye göre usulsüzlük cezasının 8 katı yani 2020 yılı usulsüzlük cezası 159 TL olduğuna göre bunun 8 katı 1272 TL'dir. Yani verilecek en az idari para cezası 1272 TL olup buna aracın gümrük vergisinin ¼ oranına kadar cezanın miktarı yükselebilmektedir.

Trafik denetimler sonucunda araç en yakın gümrüğe çekilerek ithalat işlemleri başlatılmakta olup bir üstte belirttiğimiz gibi aracın gümrük vergisi oranına göre ceza size tebliğ edilir ve aracın gümrük kaydı kimin üzerine yapıldıysa bu kişi idari para cezasını ödedikten sonra en geç 7 gün içerisinde araçla birlikte Türkiye'den çıkış yapması gerektiği belirtilir.

Türkiye'de Yabancı Plakalı Aracı Kimler Kullanabilir?

  • Yabancı plakalı aracı Türkiye'de aracın sahibi ile yurt dışında yerleşik olarak ikamet eden; eşi, annesi, babası ve çocukları tarafından kullanılabilir. Türkiye'de yaşayan eşi, annesi, babası ve çocukları yabancı plakalı aracı kesinlikle kullanamaz.
  • Araç sahibinin araç içerisinde bulunma şartıyla çeşitli sebeplerden dolayı aracı kullanamayacak durumdaysa başkası tarafından araç kullanabilir.
  • Aracı Türkiye'de bırakıp yurt dışına çıkmak isteyenler, başkasına vekalet vererek aracı kullanmasına izin veremez. Araç sahibi Türkiye'de yokken aracı hiç kimse kullanamaz.
yabancı plakalı araç kullanma cezası şartları

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Benze Yazılar
Yorumları Gör
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2020 Sila Yolu 2020 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri