Hamzabeyli Sınır Kapısındaki Çalışmalar Sıla Yolu 2020'ye Hazır Olacak!

Sila Yolu 2021
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2021'ye Hemen Katıl
Türkiye ile Bulgaristan arasında bulunan Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda, sıla yolu sezonunda yurt dışından gelen gurbetçilerin Türkiye'ye giriş ve çıkışta en sık kullandıkları Kapıkule Sınır Kapısına alternatif sınır kapısı olması amacıyla Hamzabeyli'de çalışmalara başlanıldığını bildirildi.

Geçtiğimiz senelerde Kapıkule Sınır Kapısında özellikle gurbetçilerin tatil sezonunda ne yapılırsa yapılsın yoğunlukların önüne geçilememişti. Buna istinaden sosyal medyada Trakya Gümrük Müdürlüğü tarafından vatandaşlara alternatif olarak Hamzabeyli ve Pazarkule Sınır Kapılarına yönelmelerini önerilmişti.

Özellikle Kapıkule'den sonra en çok yolcu ve araç giriş, çıkışı yapılan Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda, mevcutta 6 adet yolcu giriş çıkış peronları bulunurken, Kapıkule Sınır Kapısının özellikle yaz aylarında artan yolcu ve araç yoğunluklarını bir nebzede olsa yükünü hafifletebilmek için peron sayısının 10 adete çıkarılacağı bildirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, "Hamzabeyli, Kapıkule'nin alternatifi olan bir kapı. Burada peron sayısını 6'dan 10'a çıkarıyoruz. Orayı da etkin bir şekilde kullanarak en azından Kapıkule'nin üzerindeki yükü ortadan kaldırmak istiyoruz. Gümrük kapılarımızda dünyaya örnek bir modernizasyon yapılıyor." dedi.

Hamzabeyli Sınır Kapısında Çalışmalar Ne Zaman Başlıyor, Bitiyor?

Ticaret Bakan Yardımcısı Turagay yaptığı açıklamalarda, Edirne'de bulunan Bulgaristan ile bağlantılı Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda çalışmaların en geç bu yılın Haziran ayına kadar tamamlanmasını beklediklerini belirtti. Sadece Hamzabeyli'de yapılan çalışmayla geçişlerin hızlanmasının mümkün olmadığını belirten Turagay, Bulgaristan tarafında bulunan Lesovo Sınır Kapısı'nda da çalışmalar yapılması amacıyla Bulgar tarafıyla da görüşmelerin sürdüğünü belirtirken sözlerine şöyle devam etti;"Hamzabeyli'nin karşısındaki Bulgaristan'ın Lesovo Sınır Kapısı'nda 90 kilometrelik bir yol var. O yolun genişletilmesi ve Lesovo'da da veteriner sınır kontrol noktası açılması taleplerimiz oldu." dedi.

İpsala Sınır Kapısı İnşaat Çalışmalar Bitti Mi?

Hamzabeyli ve Lesovo Sınır Kapısı ile ilgili detaylı bilgiler veren Ticaret Bakan Yardımcısı Turagay, uzun süredir çalışmaların devam ettiği Yunanistan ile Türkiye arasında bulunan İpsala Sınır Kapısı inşaat çalışmalarının bu yıl tamamlanacağını belirtirken, bu konu hakkında Yunanistan tarafıyla da görüşüldüğünü söyledi.

Türkiye ile Yunanistan arasında bulunan İpsala Sınır Kapısının iki ülke arasındaki yüksek ticaret hacminin gerçekleşmesinde köprü niteliğini gördüğünü belirten Turagay, "İpsala Sınır Kapısı'nın karşısındaki Yunanistan'ın Kipi Sınırı Kapısı'nın modernizasyonunu biz de istiyoruz. Orada dar bir köprü var. O köprünün genişletilmesi talebimiz oldu. Ayrıca bu talep anlaşmaya da bağlanmış bir talep. 2006'lardan bu yana üzerinde konuşulan bir husus. Yunan meslektaşlarımız ve Yunan hükümetinden adım atmasını bekliyoruz. Her şeyi çok yakından takipteyiz." dedi.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Benze Yazılar
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2021 Sila Yolu 2021 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri