Sila Yolu 2021 Son Durum Gurbetçileri Neler Bekliyor?

Sila Yolu 2022
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2022'ye Hemen Katıl
Sılayolu 2021 sezonunda bir önceki sezona göre özellikle Sırbistan'da bir çok değişiklikler görülmektedir. Bunlardan en önemlisi yıllardır gurbetçilerin transit geçişlerine ev sahipliği yapan pirot tünellerinin tarihe karışması oldu.

Sıla Yolu 2021 Yeni Yapılan Değişiklikler Nelerdir?

Sıla yolu 2020 ülkelerinde yeni yapılan değişikliklerle ilk defa sıla yoluna çıkacak ya da yeni değişikliklerden haberdar olmayan gurbetçiler için tüm yeni sila yolu haberlerini bu yazımızda bulabilirsiniz. Peki Sılayolu 2021 neler değişti?

Sila Yolu 2021 Sırbistan Son Durumu

Sıla yolu 2021 Sırbistan'da en önemli değişiklik yukarıda belirttiğimiz gibi Pirot tünellerinin tarihe karışacak olmasıdır. Sılayolu 2019 sezonunda son kez geçtiğimiz Sırbistan Niş ile Dimitrovgrad arasındaki Pirot tünelleri yerine yeni sıla yolu sezonunda otobandan geçiş yapacağız. Pirot otobanı son durumu hakkında detaylı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sırbistan'dan Makedonya geçiş yapacak olan gurbetçiler ise Niş yol ayrımından Presevo Sınır Kapısına doğru yol alırken, geçtiğimiz senelerde gördükleri uzun süren yol çalışmaları sebebiyle en çok şikayet edilen güzergahlardan biriydi. Sıla yolu 2019 sezonunda bitirilerek hizmete açılan Sırbistan Makedonya arasındaki otoban ile Sırbistan'ın Presevo Sınır Kapısına kadar çift şeritli otoban ile rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Niş Presevo otobanı hakkında daha detaylı yazımızı okuyabilirsiniz.

2019 yıllının son haftasında açılışı yapılan Koridor 10 otobanın İpsilion kolu olan Tompa - Kelebija Sınır Kapısından Subotica şehrinin çıkışından Belgrad otobanına bağlanmasına kadar olan otoyolun yapımı tamamlandı. Bu yeni yapılan otoyol ile birlikte artık gurbetçiler Subotica şehir merkezine giriş yapmadan şehrin etrafından dolanarak Horgos - Novi Sad - Belgrad yönündeki A1 otobanına bağlantı yapacaktır. Subotica otobanı hakkında daha detaylı yazımızı okuyabilirsiniz.

Geçtiğimiz sene Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları (YTB) ile İçişler Bakanlığımızın ortaklaşa yaptıkları Sıla yolu Sırbistan projesi ile Sırbistan'ın Hırvatistan sınırındaki Batrovci Sınır Kapısı, Macaristan Sınırındaki Horgos Sınır Kapısı, Bulgaristan Sınırındaki Gradina Sınır Kapılarında Türk Polisleri ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları bünyesindeki Sırpça bilen personelleri ile sınır kapılarında gurbetçilerimize yardımcı oluyorlardı. Bu yılda bu hizmetin tekrar verilmesini umuyoruz.

Bir diğer önemli hatırlatma ise Sırbistan'da gündüz ve gece fark etmeksizin aracınızın farlarının yanıyor olması gerekmektedir. Bunun yanında herhangi bir araç arızası durumunda araçtan inerken üzerinize gece koşullarında diğer araç şoförlerinin de sizi görebileceği şekilde fosfor şeritli (yeşil, turuncu renklerde) reflektörlü yeleğinizi giymiş olmanız gerekmektedir. Bunlardan herhangi birini yapmamanız durumunda 3.000 Sırp dinarı yaklaşık 26 € para cezasına çarptırılırsınız.

Sila Yolu 2021 Bulgaristan Son Durumu

Kalotina Sınır Kapısı ile Sofya arasında yol çalışmaları halen devam etmekte olup geçtiğimiz sezon gurbetçilerin en çok şikayet ettiği ve mecburi olarak geçmek zorunda kaldığı kaldırım taşlı bozuk yoldan sıla yolu 2021 sezonunda geçmek zorunda kalmayacak. Bu yoldan geçen sezon mecburi istikamet verildiğinden asıl yolda yapılan çalışmaların bölüm bölüm tamamlanmasıyla bu yola girişler bu yıl verilmeyecek.

Geçtiğimiz sıla yolu yeni sezonunda bazı Bulgar gümrük görevlisi "çorba parası" adı altında binlerce gurbetçiden para almış ve sosyal medya üzerinden birçok şikayet paylaşımı yapılmıştı. Geçtiğimiz günlerde gelen şikayetleri değerlendiren Bulgaristan İçişler Bakanlığı Kalotina Sınır Kapısına ani baskın yaparak 20 gümrük görevlisini "yolsuzluk yapma" suçlamasıyla gözaltına aldı. Bu sıla yolu sezonunda Bulgaristan çorba parası isteyenler geçen seneye kadar ya hiç ya da daha az olacağı düşünülmektedir. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Bulgaristan'da vignette fiyatlarına herhangi bir zam yapılmamış olup geçen sezonda olduğu gibi vinyet fiyatları sabit kalmıştır.

Sila Yolu 2021 Macaristan Son Durumu

Macaristan'da geçtiğimiz sene birçok kişiye otoyol parasını ödeyerek vinyet satın almasına rağmen Macaristan otoyollarını kaçak kullandığına dair ceza mektubu gitti. Bu ceza mektuplarında ise bazı gurbetçilerin vinyet satın alırken sisteme plakalarını yazarken boşluk bırakarak ya da ülke kodu (DE) yazarak vb. hatalardan dolayı ceza ödemek durumunda kaldı. Bunun dışında ise itiraz etmek isteyen gurbetçiler Macaristan vinyet cezası adlı yazımızı okuyabilir.

Macaristan otoban ücretleri 2021 yılında zamlanmamış olup geçen yıl ile aynı fiyatlardan temin edebilirsiniz. Online olarak Macaristan vignette satın almanız sizin için daha iyidir. Online Macaristan vignette nasıl alınır? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sila Yolu 2021 Makedonya Son Durumu

Makedonya'da yol ücretleri otoban üzerinde bulunan gişelerde ödenmektedir. Bunun için vinyet satın alma gibi herhangi bir düşünceniz olmasın. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda Makedonya otoban parasına herhangi bir zam yapmamıştır. Ödemelerinizi nakit ve banka kartınızla yapabilirsiniz.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2022 Sila Yolu 2022 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri