Sılayolunda Hangi Ülkelerde Far Yakmak Zorunlu?

Sila Yolu 2021
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2021'ye Hemen Katıl
Sılayolu yolculuğunda Avrupa'nın bir çok ülkesinde araç sahiplerinin 24 saat boyunca araç farlarını açık tutması gerekmektedir. Bu kurala uymayan şoförlere ise ilgili ülkenin trafik kanununa göre para cezası kesilmektedir. İskandinav, Almanya, İsviçre ve İtalya'da gündüz farları kullanılabilirken bu ülkeler dışındaki ülkelerde ise gündüz farlarının kullanılması ile ilgili bir ibare bulunmamaktadır. Bundan dolayı bu ülkelerde gündüzleri dahi aracınızın farları açık bir şekilde trafiğe çıkmanız önerilir.

Gündüz farları, İskandinav ülkelerinde uzun süren karanlık havalardan dolayı araçların daha belirgin gözükmesi amacıyla ortaya çıkarılmıştır.

Gündüz Far Yakılması Zorunlu Ülkeler 2020

Ülke Bölün Cezası
Bosna Hersek Tüm Caddeler 15 €
Bulgaristan Tüm Caddeler 25 €
Çekya Tüm Caddeler 75 €
Danimarka Tüm Caddeler 67 €
İsviçre Tüm Caddeler 37 €
İtalya Otoban - Otoyol 41 €
Macaristan Otoban - Otoyol 30 €
Makedonya Tüm Caddeler 35 €
Polonya Tüm Caddeler 60 €
Romanya Otoban - Otoyol 20 €
Sırbistan Tüm Caddeler 30 €
Slovakya Tüm Caddeler 20-60 €
Slovenya Tüm Caddeler 40 €

Hırvatistan'da Ekim ayının son pazar gününden, gelecek Mart ayının son pazarına kadar tüm yollarda araç sahiplerinin araçlarının farlarını açık bir şekilde kullanması gerekmektedir. Aksi takdirde yaklaşık 40 Euro para cezası vardır.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Benze Yazılar
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2021 Sila Yolu 2021 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri