Sılayolu Bulgaristan ve Hırvatistan Sınır Kapılarına Türk Polisi Geliyor

Sila Yolu 2022
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2022'ye Hemen Katıl
Geçtiğimiz yıl Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluğu Başkanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokolle Sırbistan'ın Hırvatistan, Macaristan ve Bulgaristan'a olan sınır kapılarında Sırp Gümrük Polisleri ile Türk Polisleri birlikte görev yapmıştı.

Yapılan bu protokolle Polislerimiz, Avrupa'nın farklı şehirlerden Türkiye'ye giden ve dönen Türk vatandaşlarının Sırbistan Sınır Kapılarında yaşadıkları sorunlara karşı yardımcı olmuştu. Bu yıl Sırbistan ile yapılan anlaşmayla birlikte Türk Polisi Sırbistan Sınır Kapılarında tekrar görev yapacak.

Sıla Yolu Hırvatistan ve Bulgaristan'a Türk Polisi Geliyor

Geçtiğimiz yıl Sırbistan'da başarılı bir şekilde görev yapan Polislerimiz için Dışişler Bakanlığı tarafından Sırbistan ile yapılan benzer anlaşmaları bu kez Bulgaristan ve Hırvatistan ile görüşmelere başladı.

Bulgaristan ve Hırvatistan ile anlaşması sağlanması durumunda tıpkı geçtiğimiz yıl Sırbistan'da olduğu gibi Türk Polisleri Bulgaristan ve Hırvatistan'daki Sınır Kapılarına gönderilerek üç aylık bir yurtdışı görevine tabii tutulacaklar. Bu ülkelerin sınır kapılarında Polisimiz, özellikle Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşları ve Avrupa'nın çeşitli şehirlerine yük taşımacılığı, yolcu taşımacılığı yapan Türk vatandaşı şoförlerinde sınır kapılarında yaşayabilecekleri sorunlara el atarak vatandaşlarımıza yardımcı olacak. Bu anlaşmaların kabul edilmesi sonucu yurt dışına kaçak yollarla giden FETÖ ve PKK terör örgütleri üyelerinin Bulgaristan, Hırvatistan ve Sırbistan'dan herhangi birine giriş yaparken tespit edilmesi sonucu anında müdahale edilerek Türkiye'ye iade işlemleri başlatılacaktır.

Sırbistan'dan Sonra Hırvatistan ve Bulgaristan ile De Anlaşma İmzalanacak

Akşam gazetesinin haberine göre Dışişler Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, "15 Temmuz'a karşı ülkemizle en güçlü dayanışma gösteren ülkelerden biri de Sırbistan'dı. FETÖ ile ilişkisi olduğu belirlenen kişilerden ikamet izni olmayanları Sırbistan sınır dışı etti. 21 FETÖ iltisaklı kişiye Sırbistan'a giriş yasağı uygulandı. Yine FETÖ iltisaklı 69 kişi sınırdan geri gönderildi. Özellikle Hırvatistan ve Bulgaristan'la benzer anlaşma için görüşmelerimizin sürdüğünü söyleyebilirim. Ama şu anda olgunlaşmış, henüz olgunlaşma aşamasına gelmiş bir çalışma yok. Bu iki ülkeyle buna benzer bir işbirliğine gitmeyi arzu ediyoruz, görüşmelerimizi sürdürüyoruz." dedi.

Dışişler Bakan Yardımcısı Kıran sözlerine şöyle devam etti; "Sırbistan ile yapılan anlaşmayla hem tatil yolunda olan Türk vatandaşları ile Avrupa ülkelerine yük taşıyan nakliye araçlarının herhangi bir problemle karşılaşmaması sağlanmış hem de sahte belgelerle Avrupa ülkelerine kaçma teşebbüsünde bulunabilecek terör örgütü üyelerinin tespiti ve yakalanması hedeflenmişti. Anlaşma TBMM Dışişleri Komisyonu'nda kabul edilmişti. Genel Kurul'da yasalaşmasıyla birlikte Türk polisleri Sırbistan'a giderek, Sırp sınır kapısında Sırp polisleri ile ortak devriye yapacak. Bulgaristan ve Hırvatistan ile de anlaşma sağlanırsa, Türk polisleri hem Bulgaristan'a hem de Hırvatistan'a gönderilecek." dedi.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2022 Sila Yolu 2022 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri