Türkiye'ye Macaristan,Slovenya, Hırvatistan Üzeri Gitmek

Sila Yolu 2022
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2022'ye Hemen Katıl
Sila yolu 2020 sezonunda özellikle ilk defa sılayoluna çıkacak gurbetçiler Macaristan üzeri Türkiye mi?, Slovenya Hırvatistan üzeri Türkiye mi? arasında kararsız kalıyor.

Son zamanlarda sayfamıza ve gurubumuza bu konu hakkında birçok yorum gelirken bu iki güzergahın hangisi daha avantajlı, Türkiye'ye en kısa yol hangisi, en ekonomik, en iyi yol hangisi gibi sorularınıza cevabı yazımızda bulabileceksiniz.

Macaristan Üzeri mi? Hırvatistan Üzeri mi? Türkiye'ye En Kısa Yol Hangisi

Bu iki rotanın kilometre bakımından arasında pek fark olmamakla beraber Stuttgart üzeri Türkiye'ye gitmek isteyen bir gurbetçi; Macar üzeri Kapıkule'ye gittiğinde 1932 km, Sloven ve Hırvat üzeri Kapıkule'ye gittiğinde ise 1864 km yol yapmış oluyor. Bu iki rotada Slovenya ve Hırvatistan üzeri gitmek yaklaşık 70 km daha kısa yol olarak öne çıkmaktadır.

İki rotanın kilometre ve varış saati bakımından yakın olması sebebiyle otoyol ücretlerinde ve tünel ücretleri bakımından Slovenya ve Hırvatistan üzeri Türkiye'ye giderken fazladan ödeme yaparken, Macaristan üzeri Türkiye'ye gidenlere göre daha az vinyet ücreti ödemek zorunda kalırsınız.

- Macaristan Üzeri: Avusturya > Macaristan > Sırbistan = 21 €

- Villach ve Slovenya, Hırvatistan Üzeri: Avusturya > Tauern, Karawanken Tünel Ücretleri Slovenya Hırvatistan > Sırbistan = 62 €

- Graz ve Slovenya, Hırvatistan Üzeri: Avusturya > Bosruck, Gleinalm Tünel Ücretleri > Slovenya > Hırvatistan > Sırbistan = 47 €
Otoyol ve tünel fiyatları bakımından baktığımızda Macaristan üzeri Kapıkule ya da İpsala daha cazip gelmektedir. Ancak yoğun sezon zamanında gerek tüneller olsun, gerekse Slovenya > Hırvatistan, Hırvatistan > Sırbistan arasındaki sınır kapılarında yaşanan yoğunluklar akla gelince fazladan beklemeler ve yoğunluklarla zaman kaybı yaşayabiliyorsunuz.

Macaristan üzeri gittiğinizde ise Avrupa'da yaşadığınız şehirden sonra bekleyeceğiniz ilk sınır kapısı Macaristan ve Sırbistan arasındaki (Röszke - Horgos, Röszke 2 - Horgos 2, Tompa - Kelebija, Hercegszanto - Backi Breg) sınır kapılarından birisi olacaktır. Bu yönden de Macaristan üzeri Türkiye'ye gitmek daha avantajlı hale gelmektedir. Macaristan - Sırbistan Alternatif Sınır Kapıları buradan bakabilirsiniz.

Yazımızı toparlayacak olursak Macaristan üzeri Türkiye mi? Hırvatistan, Slovenya üzeri Türkiye mi? sorusuna kendi şahsi görüşümüzce Macaristan olacaktır. Ancak yolda mola verdiğinizde Sirbistan sinir kapisi canli izleyerek gümrük kapılarındaki yoğunluk durumlarını inceleyerek, eğer ana gümrük kapılar yoğunsa alternatif sınır kapılarına (Tompa, Hercegszanto sınır kapıları vs. gibi) yönelmeniz durumunda Macaristan üzeri Türkiye daha avantajlı hale gelecektir.

Yukarıdaki inceleme sadece bilgi vermek amaçlıdır. Yola çıkacak kişiler illa bu rotaları kullanmak zorunda diye ibare olmadığı gibi, fikir, düşünce ve önerilerini bizlere bildirebilirsiniz. Arabayla Türkiye'ye gitmek isteyen gurbetçilerimiz bu bilgiler ışığında kendi rotalarını oluşturabilir.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2022 Sila Yolu 2022 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri