Sila Yolu: Benzincilerde Dinlenmeye Dikkat!

Sila Yolu 2020
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2020'ye Hemen Katıl
Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden Türkiye'ye gitmekte olan gurbetçilerin en çok önemsedikleri husus can güvenlikleridir. Bundan yola çıkarak gurbetçilerin binlerce kilometre yol yapması ve akabininde gelen yol yorgunlukları için Sırbistan, Macaristan, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, Hırvatistan, Makedonya, Slovakya, Çekya, Slovenya gibi çeşitli ülkelerde bulunan dinlenme tesislerinde uyuyarak bir nebzede olsa yol yorgunluklarını gidermektedirler.

Ancak geçtiğimiz yıllarda sila yolu ülkelerinde bulunan benzinlik ve dinlenme tesislerinde birden fazla hırsızlık olayları yaşandığını haberlerde görmüştük. Bu olay bir tek balkanla ülkelerinde değil Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde de yabancı plakalı araçların benzinliklerde soyulduğu haberlerini hemen hemen herkes görmüştür. Bu olayların en dikkat çekici noktası ise ister aracınızda olun, ister olmayın bir şekilde hırsızların hırsızlığa yeltenebilmeleridir.

Yurt dışından Türkiye'ye gelen gurbetçilerin özellikle Sırbistan'da bu konu hakkında dikkatli olması gerekmektedir. Aslında bunu sadece Sırbistan ile sınırlamak doğru olmaz. Çünkü diğer ülkelerde de hırsızlık olayları yaşanmadığı gibi lanse edildiğinden dolayı bu ülkelerde tedbiri elden bırakabiliyoruz. Bunlara karşı alınabilecek en önemli önlem ise tüm ülkelerde can ve mal güvenliğimiz için tedbiri elden bırakmamaktadır.

Sila Yolu Uyarıları 2020

  • Pasaport, kimlik gibi kişisel seyahatleriniz ve sınır kapılarından geçiş için önemli belgeleriniz  ayrı bir çanta yapıp ayrı yerde tutunuz. Çoğu gurbetçi para, pasaport, kimlik, cep telefonu ve diğer önemli eşyaları tek çanta içerisinde topladığından dolayı başına hırsızlık olayı geldiğinde tüm hepsi bir anda gitmiş oluyor. Bundan dolayı pasaport ve kimliklerinizi gibi seyahat belgelerinizi içeren belgeleri yolculuğunuz süresince ayrı bir çanta ya da torba içerisinde bulundurmanız yararınızadır.
  • Sila yolu güzergahında uyku, yemek ya da ihtiyaç molası verecekseniz, burası ister benzinlik olsun, ister dinlenme tesisi en önemlisi ıssız olmaması, gurbetçilerin çoğunlukta olduğu yerlerde durup mola vermeniz ve eğer mümkünse Türk vatandaşlarının işlettiği işletmelerde mola veriniz.
  • Eğer araçta uyumayı düşünüyorsanız, değerli eşyalarınızı araçta ulaşması zor yerlere koyunuz. Ayrıca araçta kesinlikle bir kişinin uyumaması, çevreyi kontrol etmesi en önemli etkenlerden bir tanesidir. Bu zamana kadar yaşanan bir çok hırsızlık olayında araç içerisinde uyuyan ailelerin uyurken, hırsızlar tarafından araçlarının camları kırılarak hırsızlık için uzanması kolay bölgelerdeki değerli eşyaları alıp kaçmıştır. Bundan dolayı aracınızda değerli eşyaları uzanması zor bölgelerde muhafaza ediniz.
  • Eğer dinlenme tesisinde mola verecekseniz, aracınızın camlarının tam kapatılmış, kapılarının kilitli olması, araçta değerli eşya bırakılmaması ya da aracın içerisine bakıldığında değerli eşya dışarıdan görülmemesi gerekir.
Ayrıca en önemli uyarıların başında yollarda seyir halindeyken çevredeki araçların tekerinizin patladığını ya da bir sorun var gibi durmanız için size el ya da kol hareketi yapması, yolda kaldığını size altın verebileceğini ya da kendini değerli biri gibi tanıtıp kartvizit verenlerden kartvizit almaması, bu kartvizitlerin çeşitli kimyasallar içerdiğini unutmayınız.

Yukarıda verilen bilgilerde belki bazı gurbetçilerimiz Türkiye yoluna çıkmadan kuşkulanmaya, korkuları artmaya başlayabiliyor. Ancak bu yukarıda anlatılanların hepsi hayatımızın hemen hemen her yerinde, farklı ülke ve şehirlerde de başımıza gelebileceğini unutmamanız, tedbiri elden bırakmamanız ve  korkmadan, rahatça sila yolu yolculuğunu içiniz rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Benze Yazılar
Yorumları Gör
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2020 Sila Yolu 2020 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri