Sila Yolu 2020 Corona Virüs Son Durumu Kapılar Açık Mı?

Sila Yolu 2020
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2020'ye Hemen Katıl
Sila Yolu 2020 Corona - SON GÜNCELLEME: 28 Mayıs 2020
Corona virisü salgını başta Avrupa olmak üzere birçok ülkede hayatı olumsuz etkiledi. Özellikle gurbetçilerin Sila yolu 2020 Corona son durumu hakkında sınır kapıları açık mı? Türkiye'ye gidebilir miyim? gibi birçok soruyu mail, sosyal medya hesaplarımızdan ve web sitemiz üzerinden bize yöneltmektedir. Bu yazımızda Corona virüs güncel son durumu hakkında sizlere son haberleri vereceğiz.

Sıla yolu 2020 Corona Hakkında ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: 15 Haziran 2020'ye kadar ilk etapta Avrupa Birliği içindeki ülkelerin birbirleriyle, 15 Haziran 2020'den itibaren ise Avrupa Birliğine üye olmayan dış ülkelerle sınır kapılarının açılması beklenmektedir. Bu süre daha erkene de çekilebilir.

Sıla Yolu 2020 Corona Virüsü Son Durumu

Almanya Corona Son Durum

Almanya, Fransa, Avusturya, İsviçre, Lüksemburg ve Danimarka ile sınır kontrollerini gevşetiyor. 15 Haziran'dan itibaren, söz konusu sınır geçişlerindeki kontroller kaldırılacaktır. Tüm Alman vatandaşları ve o ülkeye dönenlerin ve daimi ikamet eden yabancıların 14 gün boyunca karantinaya alınması gerekir.

Avusturya Corona Son Durum

Avusturya'ya girmek isteyenler giriş itibariyle son 4 gün içinde alınmış negatif Corona virüs test raporunu yetkililere sunmalısınız.15 Mayıs Cuma gününden itibaren Avusturya ve Almanya ortak sınır kapılarındaki kontrolleri gevşetecekler. 15 Haziran itibarıyla Almanya sınırındaki kontroller tamamen kaldırılacak.

Macaristan Corona Son Durum

Avusturya ve Macaristan sınır kapısından transit olarak 20:00 ile 12:00 arasında geçişler yapılabilmektedir. Herhangi bir test gösterme zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak Transit geçişler için bir sticker yapıştırılmakta ve bu stickerın bulunduğu benzinlik ve dinlenme istasyonları dışında durmanız yasaktır.

Sırbistan Corona Son Durum

Sırbistan Hükümeti, 22 Mayıs 2020 itibariyle ülkeye giriş yapacaklardan Corona testi istemeyeceğini duyurdu. Sırbistan'a girişlerde herhangi bir sorun beklenmiyor.

Bulgaristan Corona Son Durum

Bulgaristan, transit geçişler için gümrük kapılarında transit geçişle alakalı bir belge imzalatılmaktadır. Bu belgeyi imzaladıktan sonra sorunsuz geçiş yapabilirsiniz.

Hırvatistan Corona Son Durum

  • Hırvatistan'da 11 Mayıs 2020 itibariyle şehirler arası seyahat kısıtlaması kaldırılmıştır.
  • Hırvat vatandaşları için Hırvatistan'a giriş ve çıkışlardaki kısıtlamalar kaldırılmıştır.
  • Yabancı ülke vatandaşları ekonomik, toplantı gibi zorunlu sebepleri kanıtlayarak Hırvatistan'a giriş yapabilir.

Slovenya Corona Son Durum

Slovenya 14 Mayıs 2020 tarihinde aldığı kararla olağaüstü hal kararını bitirdi. Avrupa Birliği ülkelerine sınır kapılarını açacağını belirtilirken üçüncü ülkelere ve Corona testi pozitif olanlar için kısıtlamaların devam edeceği belirtildi.

Çekya Corona Son Durum

Çek Cumhuriyeti, ülkeye giriş ve çıkış yapılan tüm sınır kapılarını kapattı. Şuan için Çekya'da ikamet izni olanların girebileceği, bunun yanında sınır girişlerinde yapılan kontrollerde son 4 gün içerisinde alınmış negatif Corona testini de sunmanız gerekmektedir.

Slovakya Corona Son Durum

Slovakya'ya, Slovakya'da oturma izni bulunanlar giriş yapabilecektir. Ancak 14 günlük zorunlu ev karantinası uygulanacaktır. Bu karantina kuralına uymayanlar 1650 euro cezaya tabi olacağı bildirildi. Yabancılar Slovakya'ya şuan için giriş yapamamaktadır.

Yunanistan Corona Son Durum

Yunanistan 15-18 Mayıs arası vereceği kararla sınır kapılarını ve adaları turistlere açmayı planlıyor. Daha önce yaptığımız haberde 18 Mayıs'ta Lufthansa'nın Almanya ve Yunanistan arasında uçuşlara başlanacağını duyurmuştuk. Ayrıca 1 Haziran itibariyle Türkiye, Yunanistan sınırlarını açacağını belirtti.

Yukarıdaki tüm bilgiler resmi kanallar üzerinden teyit edilmiştir. Bilgilerin sürekli güncellenmesinden dolayı lütfen yola çıkmadan önce gideceğiniz ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik ya da Konsolosluklarının resmi web sayfalarını veya sosyal medya hesaplarını takip ediniz.

Sıla Yolu Corona Sık Sorulan Sorular

Sila Yolu 2020 nasıl olacak

Sila yolu 2020 geçtiğimiz günlerde grubumuzda yaptığımız ankette "Bu sene sınır kapılarındaki kısıtlamalar kaldırıldığında Türkiye'ye kara yoluyla gitmeyi düşünüyor musunuz?" anketine katılanların %61,5 Evet, %27 Hayır, %11,50 Kararsız sonucu çıktı. Bu yıl geçen seneler gibi olmayacağı aşikar Sılayolu 2020 nasıl olacak diye birçok mesaj alıyoruz. Evet. bu sene geçmiş seneler gibi olmayacak. Bundan sebeple virüsün hala geçerli olduğunu, riskli olduğunu, yollarda dinlenme tesislerinde bulaşabileceğini unutmamamız gerekiyor. Bundan sebeple yanımızda maskemizi, eldivenlerimizi ve koruyucu jellerimizi, kolonyamızı yola çıkmadan hazır etmeliyiz. Yollardayken başka gurbetçilerle birebir mesafemizi korumalı, sosyal mesafemizi ona göre ayarlamalıyız. Dinlenme tesislerinde genellikle kapalı, klimalı ortamlarda bulunmamalıyız. 

Sınır kapıları ne zaman açılacak?

Avrupa Birliği Komisyonu, birlik üyesi devletlere önerdiği 15 Haziran'a kadar ilk etapta Schengen iç sınırlarının açılması, bunda başarı sağlanırsa dış sınırların açılmasını önermişti. Bu da demek oluyor ki birçok ülkeye seyahat etmek 15 Haziran'a kadar mümkün gözükmüyor.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Benze Yazılar
Yorumları Gör
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2020 Sila Yolu 2020 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri