Vinyet Satın Alırken ve Aldıktan Sonra Dikkat!

Sila Yolu 2020
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2020'ye Hemen Katıl
Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden arabayla Türkiye'ye gitmek isteyen gurbetçiler çeşitli sıla yolu ülkelerinden geçerek Türkiye'ye ulaşmaktadır.

Bu ülkelerden geçerken kullandıkları otoyollar için, bu otoyolları kullananlardan otoyol kullanım ücreti alınmaktadır. Bu ücretler otoyolların tamiratı, yenilenmesi ve büyütülmesi gibi işlemlerde kullanılmaktadır. Sıla yolunda; Avusturya, Macaristan, Bulgaristan, İsviçre, Slovenya, Slovakya, Çekya gibi ülkelerde vinyet almak gerekirken, Hırvatistan, Yunanistan, Makedonya, Romanya ve Sırbistan gibi ülkelerde otoban üzerindeki gişelerde nakit olarak ödenmektedir.

Özellikle son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok ülke kaçak geçişleri azaltmak amacıyla elektronik vinyet sistemine geçiş yaptı. Bunun son örneği geçtiğimiz sene Bulgaristan elektronik vinyet sistemine geçiş yaparak gösterdi. Bu sistemin en önemli özelliği otoyol ücreti ödemeyen araç sürücülerinin, plaka okuma özellikli kameralarla tespi edilmesiyle kimin vinyet aldığı, kimin vinyet almadığı sistem veritabanındaki karşılaştırmalar sonucu ortaya çıkmaktadır.

Plaka okuma özellikli kameralarla ya da mobil denetim ekipleri tarafından vinyet satın almadığı tespit edilen araç sürücülerinin plakalarına cezalar yazılmaktadır. Eğer aracın kayıtlı olduğu ülke Avrupa Birliği üyesiyse ceza bir şekilde eve gönderilirken, bazı durumlarda ise sistem cezaları veritabanına kayıt ederek o plakalı araçla tekrar ülke sınırlarına giriş yaptığınızda herhangi bir kontrole tabi olduğunuz vakit bu ceza sizden tahsil edilmektedir.

Vinyet Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eğer vinyeti online ya da sınır kapılarındaki gişelerde satın alıyorsanız kesinlikle plakanızın doğru yazıldığına dikkat ediniz. Özellikle online olarak satın alınan vinyetlerde, plakanızda en ufak bir harfi yanlış yazmanız durumunda eğer evinize vinyet satın almadığınıza dair ceza gelirse yüzde yüz hatalı oluyorsunuz. Peki vinyet satın alırken nelere dikkat etmelisiniz?;
  • Eğer gişeden satın alıyorsanız satın aldıktan hemen sonra size verilen fişte plakanızın kesinlikle doğru yazılıp yazılmadığına dikkat ediniz. (Çalışanın dikkatsizliği sonucu harf hatası ya da sayı hatası yapmış olabilir)
  • Eğer online olarak satın alıyorsanız plakanızı sisteme girerken kesinlikle boşluk, ülke kodu (DE, AT, FR vs.), tire (-), slash (/), nokta (.) gibi hiçbir ekleme yapmadan yazınız.
  • Vinyetinizin süresine özellikle dikkat etmeniz gerekmekte olup Türkiye'ye gidiş ve dönüşünüzde, vinyeti satın aldığınız ülkeyi terk edeceğiniz güne kadar geçerli bir vinyetiniz olmalıdır.
  • Özellikle sıla yolu sezonunda gişelerde, benzinliklerde farklı fiyatlarla size vinyet satılabilir ve ayrıca bu gişelerde saatlerce sıcak altında sıra bekleyebilirsiniz. Bundan dolayı vinyet satın alacağınız ülkenin online satın alma imkanı veriyorsa online vinyet satın almanız sizin yararınızadır. (Macaristan online vinyet, Bulgaristan online vinyet, Slovakya online vinyet adlı yazılarımızı inceleyerek kolayca online vinyet satın alabilirsiniz.)

Vinyet Pulu Nereye Nasıl Yapıştırılır?

Avusturya, İsviçre, Slovenya, Çekya ülkelerinden birinden vinyet satın aldığınızda vinyet pulunu satın almanız yeterli olmuyor. Satın aldıktan sonra vinyet pulunu aracınızın ön camının belirli bölgesine yapıştırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde herhangi bir kontrole denk gelmeniz durumunda, vinyet satın alsanız dahi aracınızın ön camına yapıştırmadığınızdan dolayı vinyetsiz otoyol kullanımından dolayı ceza alabilirsiniz.

Özellikle Avusturya'da hem online, hemde yapışkan olarak iki tür vinyet bulunmakta olup online satın almanız durumunda aracınızın ön camının herhangi bir yerine vinyetinizi yapıştırma zorunluluğunuz yoktur. Ancak Avusturya'dan online vignette satın alacaksanız, yola çıkmadan önce yaklaşık 18 gün önceden satın almanız gerekmektedir. Aksi takdirde plaka okuma özellikli kameraların yapacağı kontrollerde vinyetsiz araç kullandığınız tespit edilerek evinize ceza mektubu gönderilebilir.
Üstteki resimde görüldüğü gibi aracınızın şoför bölümündeki camının sağ üst bölümüne ve aracınızın aynasının bulunduğu camın tam orta yerine yapıştırmanız herhangi bir ihlal yapmamanızı sağlayacaktır.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Benze Yazılar
Yorumları Gör
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2020 Sila Yolu 2020 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri