-->

Yurt Dışından Getirilen Araçların Türkiye'de Kalma Süresi Uzatıldı

Sila Yolu 2020
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2020'ye Hemen Katıl
Yurt dışından Türkiye'ye araçlarıyla gelen ve Korona virüs tedbirlerinden dolayı yaşadıkları ülkelere dönemeyen gurbetçilerin araç kalış izni geçici olarak uzatılacağı belirtildi.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan ​AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, Türkiye'ye yurt dışından araçlarıyla gelen ve sıla yolu ülkelerinin Covid-19 salgının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirler kapsamında kapatılan sınır kapılarından dolayı yaşadıkları ülkelere dönüş yapamayan gurbetçilere Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından kolaylık sağlandı.

Konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan Sırakaya:
"Yurtdışından Türkiye’ye araçlarıyla gelen ve Corona virüsüne karşı alınan tedbirler sebebiyle yaşadıkları ülkelere geri dönüş yapamayan vatandaşlarımızın araçlarıyla Türkiye`de kalma izin sürelerini Ticaret Bakanlığımız ile yaptığımız görüşmeler neticesinde, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün tüm gümrük ve dış ticaret bölge müdürlüklerine gönderdiği genelge ile uzatmış bulunuyoruz.

Yurtdışından araçlarıyla genel ve 1 ŞUBAT 2020 itibariyle Türkiye`de bulunma süreleri dolan vatandaşlarımız, bugün (25.03.2020) yayınlanan Ticaret Bakanlığı genelgesi ile izin sürelerini 30 HAZİRAN 2020 tarihine kadar uzatabileceklerdir.

Araçlarıyla yurtdışından gelen vatandaşlarımızın Türkiye`deki trafik denetimlerinde sorun yaşamamaları için, evraklarını bir an önce tamamlayarak kendilerine en yakın gümrük müdürlüklerinde izin sürelerini uzatmaları gerekmektedir.

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü Genelgesi`nden faydalanmak isteyen vatandaşlarımız;

En yakın gümrük müdürlüklerine;
  • Araç sigorta evrakları (Araç sigorta evraklarının 30 Haziran 2020 tarihine kadar uzatıldığına dair belge )
  • Yaşadıkları ülkeye ait ikamet izin belgeleri (yurtdışında oturma müsaadesi)
  • Pasaport fotokopileri
  • Araç ruhsatı ile başvurarak araçlarıyla Türkiye`de bulunma sürelerini uzatabilirler.
Araçlarıyla Türkiye’de bulunma süreleri 1 ŞUBAT 2020’den önce dolan vatandaşlarımız ise 1 ŞUBAT 2020’ ye kadar olan cezalarını ödedikten sonra yukarıda belirtilen uzatma talep evrakları ile 30 Haziran’a kadar Türkiye`de bulunma sürelerini uzatabileceklerdir." dedi.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Benze Yazılar
Yorumları Gör
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2020 Sila Yolu 2021 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri