Almanyadan Türkiyeye Araba Getirmek İçin Ne Kadar Vergi Ödenir?

Sila Yolu 2020
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2020'ye Hemen Katıl
Almanya ile Türkiye'yi kıyasla Almanya'nın çeşitli araç markalarının olması ve üretimini kendisi yapmasından dolayı araç fiyatları oldukça uygundur. Bundan dolayı birçok kişi yurt dışından araba getirme düşüncesine girebiliyor. Ancak yurt dışından Türkiye'ye araç getirmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu şartları sağladığınız durumda Türkiye'ye araç ithal edebilirsiniz. Bu yazımızda ise Almanyadan Türkiyeye araba getirmek için ne gibi işlemler ve ne kadar vergi ödeyeceğiniz hakkında bir yazı hazırladı.

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere Almanya Dünya üzerinde sayılı otomotiv üretim konusunda sayılı ülkelerindendir. Özellikle bu ülkeden araç satın almak isteyen Türkiye'de yerleşik yaşayan kişilere, Almanya'da bulunan çeşitli galeri ve otomobil satış sitelerindeki araç fiyatları cazip gelmektedir. Ancak bu fiyatlara ekstra ücretlerin yanında Almanya'dan sıfır ya da ikinci el araç satın alarak Türkiye'ye getirilmesine kadar oluşan prosedürlerin iyi incelenmesi gerekiyor.

Almanyadan Araç Satın Almak

Almanya'da sıfır veya ikinci el araba alırken prosedürleri iyi bilmeniz gerekmektedir. Eğer bilmiyorsanız bu işler için bir avukat tayin ettirebilirsiniz. Almanya'dan araç satın almak için şu prosedürleri sıralayabiliriz;
 1. Aracı satın aldığınızda kesinlikle satış faturasını temin etmeniz gerekiyor.
 2. Eğer aracı Türkiye'ye getirecekseniz Kapıkule sınır kapısından aracı gümrüğe sokmalısınız.
 3. Kapıkule sınır kapısındaki gümrük işlemleriyle aracı gümrükten çıkarmanız için Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) tutarlarını ödemeniz gerekir.
 4. Bu vergiler (ÖTV,KDV) dışında oluşabilecek çeşitli ithalat ödemeleri yapabileceğinizi de unutmayınız.

Almanya Plakalı Aracı Türkiyeye Getirmek

Eğer Almanya'da yaşıyor, Türkiye'ye tatile kendi aracınızla gitmek istiyorsanız Türkiye sınır kapılarında çeşitli kuralları karşılamanız gerekiyor. Almanya Plakalı aracı Türkiye'de kullanmak için bazı şartlar şunlardır;
 1. Son 365 gün içerisinde en az 185 günü Almanya'da yerleşik olarak kalmış olmanız gerekmektedir.
 2. Almanya'dan getirdiğiniz yabancı plakalı aracı siz, eşiniz, çocuklarınız dışında kimse kullanamaz.
 3. Almanya plakalı aracınızı Türkiye'de en fazla 730 gün bırakabilirsiniz.
 4. Türkiye'ye giriş ve çıkışlarda; aracınızın ruhsatı, sigorta poliçeleriniz, pasaport ve kimlik kartlarınızı ibraz etmeniz gerekiyor.

Almanya'dan Araç Satın Almak Ne Kadar Vergi Uygulanır?

Almanya'da beğendiğiniz aracı satın aldınız ve bunu Türkiye'ye nasıl sokacaksınız. İşte aracınızı Türkiye'ye gümrüğe girdikten sonra ÖTV ve KDV oranları şu şekilde;
 • 600 cm3 silindir hacmine sahip ve vergi hariç 70 bin TL'ye kadar olan araçlarda %45
 • 1600 cm3 silindir hacmine sahip ve vergi hariç 70 bin ile 120 bin TL arasında olan araçlarda %50; 120 bin TL üzeri araçlarda ise bu oran %60
 • 1600 ile 2000 cm3 silindir hacmi arasındaki araçlarda ise vergisiz 170 bin TL'ye kadar olan araçlarda %100
 • 2000 cm3 üstü silindir hacimli araçlar için vergisiz satış tutarı sınırı olmayan araçlarda %160 Özel Tüketim Vergisi ödemeniz gerekiyor.
Özel Tüketim Vergisi ödendikten sonra aracın bütün fiyat hesaplamaları yapıldıktan sonra çıkan fiyat üzerinden Katma Değer Vergisi ödüyorsunuz.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Benze Yazılar
Yorumları Gör
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2020 Sila Yolu 2020 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri