Macar ve Sırp Çalışanlara Sınır Kapılar Açıldı

Sila Yolu 2022
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2022'ye Hemen Katıl
Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Péter Szijjártó dün yaptığı açıklamada, 24.04.2020 Cuma günü sabah saat 6 itibariyle sınırın diğer tarafında çalışan ya da çiftçilik yapan Macar ve Sırp vatandaşlarının Röszke, Tompa ve Hercegszántó sınır kapılarından geçiş yapabileceğini duyurdu.

Covid 19 (Corona Virüsü) salgını sebebiyle, bilindiği üzere Sırbistan tüm sınır kapılarını yolcu ve araç giriş çıkışlarına kapatmıştı. Sınırlarını kapatarak katı önlemler alan Sırbistan'da özellikle Sırp - Macar gibi Avrupa Birliğine açılan sınır kapılarında çeşitli sorunlara yol açtı.

Macar Dışişleri ve Ticaret Bakanı Péter yaptığı açıklamada; "Bugünden itibaren, Macaristan-Sırp sınırına giriş çıkışlar mümkün.

Salgın nedeniyle Sırbistan son zamanlarda ülke sınırlarında yolcu trafiğinin tamamen yasaklanmasına neden olan son derece katı kısıtlayıcı önlemler uygulamaya koydu. Tabii ki bu, Sırbistan-Macaristan sınırını da etkiliyor.

Parlamento Üyesi Gábor Bányai ve arkadaşım Róbert Zsigó, sınırda yaşayan Macaristan ve Voyvodina'daki birçok Macar ve bölgedeki faaliyet gösteren işletmelerin, sınırın öbür tarafındaki işlerinden dolayı sınırı geçemedikleri için ciddi zorluklarla karşılaştıklarını söyledi.

Üyelerimin isteği üzerine, Sırbistan İçişleri Bakanı Nebojsa Stefanovic ve Avrupa Entegrasyon Bakanı Jadranka Joksimovic ile görüştüm.

Böylece, bu sabah saat 6'dan itibaren, sınırın diğer tarafında çalışan veya çiftçilikle uğraşan Macar ve Sırp vatandaşları Röszke, Tompa ve Hercegszántó geçişlerini geçebilirler." dedi.

Bildiğiniz üzere Sırbistan, Corona Virüsü vakalarının ülkede görülmeye başladığı günden itibaren tüm sınır kapılarını kapatmış ve katı önlemler almıştı. Bu son yapılan esnetmeyle alakalı birçok kişide "acaba ilerleyen günlerde Sırbistan sınır kapıları yavaş yavaş giriş çıkışlara açılır mı?" sorusunu akıllara getirmektedir. Şuan için sınırların diğer ülkelerin vatandaşlarına kapalı olduğu ilerleyen günlerde açılacağıyla ilgili herhangi bir net bilgi bulunmamaktadır.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2022 Sila Yolu 2022 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri