Almanya Tüm Vize İşlemlerini 15 Haziran'a Kadar Erteledi

Sila Yolu 2022
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2022'ye Hemen Katıl
Almanya'nın Dış Temsilcilikleri geçtiğimiz Mart ayından beri turistik, eğitim, çalışma, aile birleşimi ve birçok vize türü başvurusunu almayı geçici olarak 15 Mayıs'a kadar ertelemişti. Bu ertelemenin süresinin dolması sebebiyle süre 15 Haziran'a kadar uzatıldı.

Almanya'nın Türkiye'de bulunan Dış Temsilcilikleri, Almanya'ya giriş yasağının 15 Haziran'a kadar uzatılması sebebiyle bu tarihe kadar kapalı kalacak. Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği resmi sitesinde yapılan açıklamaya göre, "17 Mart 2020 tarihinde  Federal Almanya İçişleri Bakanlığı, üçüncü ülkelerden gelen yolcular için ülkeye giriş yasağı getirmiştir ve an itibariyle bu yasak 15 Haziran 2020 tarihine kadar uzatılmıştır." denildi.

Almanya Vize Başvuruları Askıya Alındı

Almanya'ya giriş yasaklarının 15 Haziran'a kadar uzatılması sonucu, Almanya'nın Dış Temsilciliklerindeki vize işlemleri, Schengen Sınırları Yasası’nın 14. Maddesi 6. Bendi esas alınarak durdurulduğu belirtildi.

Aile Birleşimi, Turistik, Çalışma, Eğitim vb. vize kategorilerinde vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin başvuruları geçici süreyle ertelendiği belirtilirken belirtilen tarihe kadar "Dış Temsilciliklerin vize bölümleri ziyaretçilere kapanmıştır." denildi.

Büyükelçilik ayrıca ististani durumlar için vize başvurusunun yapılabileceğini belirtti. İstisnai durumlar ise şu şekilde;
  • Mal taşımacılığı ve diğer gerekli sektörlerde çalışan nakliye personel,
  • Sağlık personeli ve sağlık araştırmacıları, hasta bakım personeli,
  • Transit yolcular,
  • Görevlerini icra ediyor olmaları durumunda, diplomatlar, uluslararası kuruluş çalışanları, askeri personel, insani yardım alanında çalışanlar,

Almanya'da Vizesi Bitenlere 30 Haziran'a Kadar Süre Tanındı

Seyahat kısıtlamalarının başladığı tarih itibariyle geçerli bir Schengen vizesi ile Almanya'da olan ve yaşadığı ülkeye dönemeyen kişiler için ise Almanya Ankara Büyükelçiliği "Almanya’da bulunuyorsanız ve Schengen Vizenizin (C Tipi Vize) geçerlilik süresi yakında sona erecekse veya sona erdiyse, Federal Almanya İçişleri Bakanlığı’nın kararına istinaden 30 Haziran 2020 tarihine kadar vize zorunluluğundan muaf tutulacaksınız ve belirtilen tarihe kadar Schengen vizenizin uzatılması için Almanya’da başvuruda bulunmanıza gerek yoktur." açıklamasını yayınladı.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Randevusu İptal Edilenlere Yeni Randevu

17 Mart itibariyle günümüze kadar geçen günlerde randevusu olanlar içinde bir açıklama yayınlayan Büyükelçilik randevusu iptal edilenlere, vize başvurularının alınmasına başlanmasının hemen ardından öncelik tanınacağını belirtti. 

Yapılan açıklamada "Ulusal vize (D Tipi Vize) başvurusunda bulunmak üzere, seyahat kısıtlamalarından önce alınan ve daha sonra iDATA tarafından iptal edilen randevular, seyaht kısıtlamalarının kalkmasının ardından hemen yeniden verilecektir. Bu nedenle, iptal edilen randevu başvurunuzda iDATA’ya vermiş olduğunuz telefon numarasından erişilebilir ve güncel başvuru belgelerine sahip olduğunuzdan emin olunuz. Yeni bir randevu tarihine ihtiyaç duymadığınız takdirde, lütfen randevu başvurunuzu iptal ediniz. Seyahat kısıtlamalarının sona ermesinin ardından, Ulusal Vize (D tipi) başvuruları için yeni randevu tarihleri açılacaktır." denildi.

Schengen vizesi için ise ön randevu işlemlerinin başlandığını belirten Elçilik,"Yetkili kurum iDATA’da başvuru kabulü için (sadece Schengen Vizesi için) sonraki randevu tarihlerine yönelik şimdiden randevu sıra numarası alma imkânı mevcut" denildi.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2022 Sila Yolu 2022 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri