Bulgaristan 14 Günlük Karantina Uygulamasını Kaldırdı

Sila Yolu 2022
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2022'ye Hemen Katıl
Bulgaristan Sağlık Bakanlığı tarafından dün yayınlanan kararnameye göre Avrupa Birliği ülkeleri, Sırbistan ve Kuzey Makedonya’dan Bulgaristan’a giriş yapan ve Bulgaristan'da turistik olarak kalacak vatandaşlara karantina uygulanmayacağı belirtildi.

Bulgaristan Sağlık Bakanı Kiril Ananiev tarafından dün yayınlanan kararname ile Bazı Avrupa Birliği ülkeleri hariç, Sırbistan ve Makedonya'dan Bulgaristan'a giriş yapanlar için 14 günlük karantina altına alınma tedbiri kaldırıldığı belirtildi.

Kararda 1 Haziran itibariyle karantinanın kaldırılacağı belirtilirken, Avrupa Birliği üyesi İtalya, İsveç, Belçika, Malta, İspanya, Portekiz, İrlanda ve İngiltere'den gelenlerin ise 14 günlük karantina altına alınacağı belirtildi.

Bulgaristan Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan kararnameyle birlikte 20 Avrupa Birliği ülkesi ile Sırbistan ve Kuzey Makedonya üzerinden Bulgaristan'a giriş yapacaklara karantina uygulanmayacağı belirtildi.

Uluslararası yük ve yolcu taşımacılığı yapan tır şoförleri ve otobüs şoförlerinin karantina altına alınmayacağı belirtilirken, yukarıda sayılan ülkeler dışında üçüncü ülkelerden giriş yapacak yolculara ise karantina işlemine devam edileceği belirtildi.

Gurbetçiler Bulgaristan'da Karantina Altına Alınacak mı?

Gurbetçilerin ise Bulgaristan'dan transit geçiş yapacağından dolayı herhangi bir karantina altına alınma işlemi yapılmayacaktır. Bundan dolayı Bulgaristan sınır kapıları girişinde araç sahiplerinin doldurduğu 'Transit Geçiş Formu' kağıdını doldurarak ve imzalayarak, Bulgaristan'dan sadece transit geçiş yapacağınızı ve en erken sürede Bulgaristanı terk edeceğinizi taahhüt etmeniz gerekmektedir. Bu taahhütünüzle Bulgaristan'dan transit geçmeniz mümkündür.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2022 Sila Yolu 2022 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri