Bulgaristan: 1 Temmuz'dan İtibaren Yaz Sezonunu Başlatmak İçin Çalışıyoruz

Sila Yolu 2022
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2022'ye Hemen Katıl
Yaklaşan yaz dönemiyle birlikte sıla yolunun Türkiye'den önce son durağı olan Bulgaristan'da yaz turizmini 1 Temmuz'da başlatabilmek için Bulgar Turizm Bakanı Nikolina Angelkova konuyla ilgili AB ile görüşmelerini sürdürüyor.

Ülkelerin büyük gelirlerinden olan ve ülkelere döviz girişinin büyük sektörlerinden olan turizm, Corona virüs salgını sebebiyle birçok turizm ülkesinin başını ağrıtıyor. Bunun örnekleri arasında Bulgaristan göze çarpmaktadır. Avrupa'nın çeşitli yerlerinden sila yolu ile Türkiye'ye ulaşan yüzbinlerce gurbetçinin, Bulgar otoyollarını kullanabilmek için Bulgaristan vignette satın alması Bulgar ekonomisine döviz olarak geri dönmekteydi. Ayrıca bunun yanında Türkiye'den Bulgaristan'a girişte "hukuksuz, haksız" şekilde, bir de pis su ile dezenfekte ederek buradan da gurbetçilerden ayrıca döviz kazanan Bulgaristan bu gelirlerden mahrum kalmak istemiyor.

Bulgaristan Turizm Bakanı Nikolina Angelkova, şuan için hangi ülkelerin sınır kapılarını açacağını ya da hava yollarını açacağını kestirmek güç bundan dolayı 13 Mayıs'ta Avrupa Birliği'nin seyahat ile ilgili yapacağı tek tip düzenlemeyi bekliyoruz. Bakan Angelkova, "Mesele şu ki, farklı turist türlerinin nasıl ve ne zaman bekleyeceğimiz için birçok bilinmeyen konu var. Bulgaristan pazarında faaliyet gösteren tur operatörlerinin yöneticileriyle sürekli temas halindeyiz. Şu anda, AB ve Avrupa içinde seyahat kısıtlaması kalkarsa turistleri çekebileceğimize eminiz."dedi.

Bulgar Turizm Bakanına göre, şuan için ağırlıklı olarak Almanya, Polonya, Çekya, Slovakya ve Romanya ile görüşmelerin sürdüğünü belirtirken, konuşmasına şöyle devam etti; "Turizm sektörü Corona salgını sebebiyle getirilecek yeni düzenlemelerle önceki seneler gibi olmayacak. Bir destinasyonun güvenli olması ve sağlık güvenliğini sağlayacak ve seyahat eden turistlere güven verecek önlemler olması son derece önemlidir. Hükümete sürekli olarak son derece güvenli tedbirler almak ve korona virüs enfeksiyonun yayılmasını sınırlama konusunda ellerinden geleni yapıyorlar ve bu konuda teşekkür etmek istiyorum. Salgın konusunda en düşük seviyedeyiz turistler için bu konuda her zaman göz önünde bulunduruluyor." dedi.

Bulgaristan Turizm Bakanı Nikolina Angelkova, 13 Mayıs'ta Bulgaristan'da bitecek olan Ohal ile birlikte ülkeye turistik girişlerdeki kısıtlamanın kaldırılacağını beklerken, otellerin tüm gereksinimleri karşılayarak misafir almaya hazır olduğunu, çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2022 Sila Yolu 2022 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri