Macaristan Budapeşte Elçiliğimizden Sıla Yolu için Önemli Duyuru

Sila Yolu 2022
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2022'ye Hemen Katıl
Sıla Yolunda en önemli nokta ülkelerden olan Macaristan geçtiğimiz aylarda sınır kapılarını kapattığını açıklamış, sınır kontrollerine başlamıştı. Macaristan Budapeşte Elçiliğimiz tarafından bu konu hakkında detaylı bir açıklama yaptı.

Macaristan'da Corona salgınıyla ilgili önlemlerinin gevşetilmesi süreci kapsamında Macaristan hükümeti, transit geçişlerle ilgili yeni düzenlemeler yaptı. Bu düzenlemelerden en dikkat çekicisi ise Macaristan'a girişte Covid-19 testi zorunluluğunun olmaması..

Macaristan'da 7 Sınır Kapısından Transit Geçişler Mümkün

Budapeşte Büyükelçiliğimiz tarafından yapılan açıklamaya göre transit geçişlerde 7 sınır kapısının açık olduğu belirtilirken, bu sınır kapılarından transit geçişlerde önceden izin almaya gerek olmadan bu kapılardan seyahat edilebileceği belirtildi. Bu sınır kapıları şu şekilde;
  • Hegyeshalom (Avusturya), Rajka (Slovakya), Tomyiszentmiklos (Slovenya) sınır kapılarından her gün saat 20:00 ve ertesi gün 12:00 arasında,
  • Romanya'dan Macaristan'a girişte Nagylak ve Artand sınır kapılarından her gün 06:00 - 24:00 arasında,
  • Sırbistan'dan Macaristan'a geçişte Röszke otoban sınır kapısından her gün 10:00 - 22:00 arasında,
  • Ukrayna'dan Macaristan'a geçişte Zahony otoban sınır kapısından her gün 10:00 - 22:00 arasında,
transit geçişlere önceden izin almaya gerek olmaksızın müsade edileceği belirtilmektedir.

Macaristan'da Corona Testi Zorunluluğu Yok

Macaristan'a girişte tüm yolcuların sağlık kontrolünden geçirildiği belirtilirken, sağlık kontrolünden geçirilenlerin Corona semptomlarını göstermemesi gerekiği belirtilmiştir. Ayrıca Elçiliğimiz tarafından belirtilen açıklamada Covid-19 testi yaptırma zorunluluğunun da bulunmadığı belirtildi.

Ayrıca Macaristan'dan transit olarak geçecek vatandaşlarımızın en kısa sürede Macaristan sınırlarının terk edilmesi, sadece zorunlu olması halinde belirli benzin istasyonları ve dinlenme tesislerinde durulmasının gerektiği belirtildi. Bu kurallara uyulmaması sonucu para cezası uygulanacağı belirtilmiştir.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2022 Sila Yolu 2022 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri