Slovenya, Corona Salgınını Bitirdiğini Duyuran İlk AB Ülkesi Oldu

Sila Yolu 2022
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2022'ye Hemen Katıl
Slovenya, Corona virüs salgını tedbirlerinin bitirildiğini duyuran ilk Avrupa Birliği ülkesi oldu.

Slovenya Hükümeti dün gece geç saatlerde, 12 Marttan beri yürürlükte olan OHAL iptal edildi. Salgın için alınan OHAL tedbirleri herhangi bir Avrupa ülkesinde iptal edilmediğinden dolayı ilk iptal eden ülke Slovenya oldu.

Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü (NIJZ), tüm göstergelerin koronavirüsün yayılmasında bir yavaşlamaya işaret ettiğini belirterek bir basın açıklaması yayınladı. Slovenya'da teyit edilen ilk koronavirüs vakasının 4 Mart'ta kaydedildiğini de hatırlatan Bakanlık, 13 Mayıs'a kadar 1.464 enfeksiyon vakası olduğunu belirtti.

Ulusal Sağlık Bakanlığına göre, enfeksiyonun yayılmasını sınırlamak için en önemli önlemler hastaları test etmek, hastaları izole etmek, temas kurmak, yüksek riskli kişilerle temas halinde olanlar için karantina uygulamak, el hijyeni, öksürmek ve sosyal mesafeye uymanın salgının yayılmasını engellenmesinde başarılı olduğunu belirtti.

Slovenya Sınır Geçişlerindeki Karantina Sona Erdi

Hükümet ayrıca, Slovenya Cumhuriyeti'nin iç ve dış sınırlarındaki kontrol noktalarında, Corona virüs yayılmasının önlenmesi ile ilgili tedbirlerin düzenlenmesi ve uygulanması hakkında bir yönetmeliği daha kabul etti. Yönetmelikte AB vatandaşlarına ve AB ülkelerinde daimi ya da geçici oturma izni olanlara karantina uygulanmayacağı belirtildi. Ancak AB üyesi olmayan ülkelerden gelenler için ise karantina hala devam etmektedir.

Slovenya Cumhuriyeti'ne giren ve Avrupa Birliği'nde daimi veya geçici ikametgahı olan ve 14 günden fazla bir süredir Avrupa Birliği'nden ayrılmayan bir kişiye, Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü tarafından Corona virüsün yayılmasını önleyen tedbirlerin uygulanması ile ilgili talimatlar verilmektedir.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2022 Sila Yolu 2022 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri