Yurt Dışından Gelenler Karantina İçin Artık Yurtlara Alınmayacak

Sila Yolu 2021
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2021'ye Hemen Katıl
Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye genelindeki 81 İl Sağlık Müdürlüklerine genelge gönderildi. Gönderilen genelgede yurt dışından gelen vatandaşların daha önce Kredi Yurtlar Kurumuna (KYK) ait belirlenmiş yurtlarda 14 gün karantina altına alınırken bu genelge ile yurtlarda karantina altına alınma sona erdi. Vatandaşların izolasyon süreçleri evlerinde takip edileceği belirtildi.

Corona virüsün ülkemizde vakaların ortaya çıkması sonucu yurt dışındaki Türk vatandaşlarını Türkiye'ye getirme işlemleri başlamıştı. Gelen vatandaşlar daha önce Kredi Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda 14 günlük karantina altına alındıktan sonra ikamet adreslerine gitmesine izin veriliyordu. Sağlık Bakanlığı bugün Türkiye genelindeki 81 İl Sağlık Müdürlüğüne gönderdiği genelge ile artık yurt dışından gelenlerin izolasyonları evlerinden takip edilecek.

Yeni Uçuşlarla Geleceklere Hava Alanında Muayene

Sürecin ise Hava alanı içinde belirlenen alanlarda muayenelerinin yapılması ve semptomlarının değerlendirilmesi, muayene yapılan kişilerin iletişim ve adres bilgilerinin HSYS sınır girişi bölümüne kayıt altına alınmasıyla başlanacağı belirtilirken Hava alanında yapılan muayeneleri sırasında semptom yönünden şüpheli görülen kişilerin hava alanlarında izolasyon alanına alınması ve 112 aracılığı ile il sağlık müdürlüğü tarafından belirlenen hastaneye yönlendirilmesi yapılacağı belirtilmiştir.

Yapılan değerlendirme de herhangi bir semptom belirlenemeyen kişilere onam formlarının imzalatılması ve kendi imkanları ile evlerine ulaşmaları ve kendi evlerinde 14 günlük izolasyonlarının sağlanması ve bu süre içinde aile hekimleri tarafından izlemlerinin yapılmasına karar verilmiştir.

Halen Yurtlarda Karantina Altındakiler Karantina Süresini Beklemeyecek ve Test Yapılacak

Yurtta herhangi bir pozitif vaka olmasına ve 14 günlük karantina sürelerinin tamamlamasına bakılmaksızın, yurtta kalan kişilerin tamamına yapılacak olan PCR taraması sonrası,yapılan analiz sonuçları pozitif olan kişilerin hastanelere alınıp tanı ve tedavi işlemlerinin başlatılması, negatif olan kişilerin ise temaslı olarak kabul edilip ikinci bir 14 günlük izolasyon ve izlem için onam formlarının imzalatılarak evlerine gönderilmesi gerekildiği belirtildi.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Benze Yazılar
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2021 Sila Yolu 2021 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri