Almanya Türkiye Karayolu Açık mı? Güncel Türkiye Yolu

Sila Yolu 2022
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2022'ye Hemen Katıl
Son zamanlarda birçok takipçimiz mail üzerinden, sosyal medya hesaplarımıza ve iletişim formu üzerinden bizlere "Almanya Türkiye Karayolu Açık mı, Arabayla Türkiye'ye yolculuk yapabilecek miyiz?" gibi soruları bizlere ileterek cevaplarını merakla bekliyorlar.

2020 yılının başında Çin'de başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına Corona virüs pandemisi birçok ülkenin kara, deniz ve hava yolunu kapamasına sebep oldu. Birçok ülke vatandaşlarını mahsur kaldığı diğer ülkelerden kurtarma uçaklarıyla kendi ülkelerine getirirken, birçok kişide seyahatlarini iptal etmek zorunda kaldı.

Gurbetçiler tarafından merakla takip edilen sılayolu 2020 sezonun akıbeti, Avrupa Birliğinin alacağı kararlara göre şekilleneceği gözlemlenmektedir. Özellikle Almanya'nın 15 Hazirana kadar Avrupa Birliği ülkelerine sınırlarını açması bir nevi güzel gelişmeler arasında olabilir. Ancak bu ülkeler arasında Türkiye olmaması kara yoluyla değilde uçak ile Türkiye'ye gidecek gurbetçileri düşündürmektedir. Şayet AB eğer 15 Haziran itibariyle Türkiye'ye seyahat yasağını kaldırmadığı takdirde hava yolları yine sefer iptallerine başlayacağı gözükmektedir.

Kara Yoluyla Türkiye'ye Gidişte Sorun Yok

Kara yoluyla Türkiye'ye gidecek gurbetçiler için son zamanlarda yola çıkan gurbetçilerin paylaştığı videoları görmüş olmalısınız. Ancak bu demek değil ki yollar açık, sorunlar yok değil! Şayet yolların açık olduğu kadar, mesela Slovakya sınır kapısından çevirilen ya da gurubumuzda Almanya ile Avusturya sınırında geçişine izin verilmeyen üyelerimizde bulunmaktadır. Bundan dolayı 15 Haziran öncesinde aciliyet harici yola çıkmanızı önermiyorken, eğer çıkacaksanız da gideceğiniz rotalardaki Türk Büyükelçiliklerinden son gelişmeleri mail ya da telefon yoluyla size iletmelerini rica etmelisiniz.

Almanya'dan Türkiye'ye kara yoluyla yolculuk şuan için evet, mümkündür. Başta Avusturya ve Macaristan transit geçişler için izin verilmektedir. Avusturya'dan geçişlerde transit geçiş yapacağınıza dair bir belge talep edilebilir. (Bu Belgeye ve belgelere sila yolu 2020 corona son durum sayfamızdan ulaşabilirsiniz.) Bu belgenin amacı Avusturya'dan transit olarak durmadan geçeceğinizi tahaahüt ettiğinize dair bir belgedir. Tabii son zamanlarda Almanya ve Avusturya arasındaki sınırlarının kaldırılmayı planlandığını varsayarsak bu belgeye ilerleyen günlerde gerek dahi kalmayacaktır.
Avusturya'dan Macaristan sınırına geldiğinizde daha önce akşam 20:00 ile ertesi gün 12:00 arasına kadar Macaristan sınırlarından giriş yapabiliyorken şuanda 24 saat boyunca giriş ve çıkışlar yapabiliyorsun. Transit geçiş yapacağınızı belirtirseniz ne karantina, ne de Corona testi istenmemekle beraber aracınıza "Only for Transit" isimli bir sticker yapıştırarak, geçiş yapabileceğiniz yolları, durabileceğiniz benzin ve dinlenme tesislerini gösteren bir haritayı da sizlere vermektedirler. (Macaristan'dan transit geçiş nasıl yapılıyor? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.)

Macaristan'dan Sırbistan sınırına geldiğinizde ise Röszke sınır kapısından geçiş yaparak Sırbistan'a geçiş yapıyorsunuz. Sırbistan'ın daha önce Hükümet olarak aldığı kararla sınır geçişlerinde Corona testi ve karantina altına alınma gibi tedbirleri kaldırdığını duyurmuştuk. (Bu habere buradan ulaşabilirsiniz.) Sırbistan'da girişte sizlere bir broşür vererek Covid-19 hakkında bilgiler verilmektedir. Bunun dışında geçişler eskisi gibi devam etmektedir.

Sırbistan'dan Bulgaristan sınırına geldiğinizde Türkiye'ye gideceğinizi, Bulgaristan'dan transit olarak geçeceğinizi belirttiğinizde "Transit Geçiş Formu" sunulacaktır. (Bu belgeye buradan ulaşabilirsiniz.) Bu belgeyi doldurarak tahaahüt ettiğiniz takdirde Bulgaristan'dan transit geçiş yaparak Türkiye Kapıkule sınır kapısına ulaşmış oluyorsunuz.

Kapıkule sınır kapısına ulaştığınızda öncelikle 4.06.2020 yani bugünde geçerliliği devam eden yabancı turistlerin Türkiye'ye girişlerinin yasak olduğunu, yabancı ülke vatandaşlarının sınırlardan geçişlerine izin verilmediğini belirtelim. Bunun için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tek seferlik giriş hakları vardır. Eğer Türkiye Cumhuriyeti ya da Çifte vatandaşlık sahibiyseniz; sınır kapısında sizi sağlık görevlileri karşılıyor. Ateşinizin ölçümü, hastalık belirtileri gibi sorunların olup olmadığı gözlemlenerek Türkiye'ye giriş yapıyorsunuz. Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra ise ikametinizde şuan için 14 günlük kendi kendinizi izole etmeniz gerekmektedir. İlerleyen günlerde bu kararın değişmesi de beklenmektedir.

Bu yazımızda Almanya Türkiye karayolu açık mı?, Arabayla Türkiyeye yolculuk 2020 sezonunda mümkün mü? gibi sorularınızı yanıtladık. Yanıtını bulamadığınız soruların cevaplarını ise sılayolu corona son durumu adlı sayfamızda bulabilirsiniz.


Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2022 Sila Yolu 2022 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri