İlk Kez Araba ile Türkiye'ye Yolculuk Yapacaklara Sılayolu Tavsiyeleri

Sila Yolu 2021
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2021'ye Hemen Katıl
Gerek uçak biletlerinin pahalılığı gerekse Türkiye'de araba kiralamakla uğraşmak istemeyenler kendi araçlarıyla Türkiye'ye gidiyor. Ortalama 24 ile 36 saat arasında süren karayolu yolculuğu birden fazla ülkeden geçerek Türkiye'ye ulaşılıyor. Bu yazımızda yıllardır kendi araçlarıyla Türkiye'ye gidip gelen takipçilerimizi es geçerek, bu yıl ilk defa sılayoluna çıkacak gurbetçiler için tavsiye ve uyarılara yer vereceğiz.

Araba ile Türkiye'ye Yolculuk Tavsiyeleri Önerileri Checkliste

Avrupa'nın birçok şehrinde yaşayan yüz binlerce gurbetçi ekonomik olması sebebiyle Türkiye seyahatlerini karayoluyla yapmaktadır. Özellikle aile nüfusunun kalabalık olduğu gurbetçilerimizde uçakla Türkiye'ye gitmek çok pahalıya gelirken, araba ile Türkiye'ye gitmek daha ekonomik olduğu belirtilmektedir. 

İlk kez izin yoluna çıkacak birçok gurbetçimiz yol güzergahına ve işlemlerine yabancı olduğundan dolayı bir sila yolu checkliste hazırladık. Bu listede yola çıkmadan önceki hazırlıklar ile yol güzergahındaki uymanız gereken başlıca konuları sıraladık.

- Öncelikle yola çıkmadan önce pasaport ve oturum sürenizi kontrol etmeden yola çıkmayın. Özellikle çocuklarınızın pasaportuna dikkat ediniz. Birçok gurbetçimiz kendi pasaportlarından yola çıkarak, kendi pasaport süreleriyle çocukların pasaport sürelerini eşit sanmaktadır. Çocuklara pasaport süresi en fazla 5 yıl verilebilirken, yetişkinlerde ise bu süre 10 yıl olabiliyor. Bundan dolayı pasaport ve oturum sürelerini kontrol etmek ilk işimiz oluyor. Bununla birlikte, Sırbistan’a seyahat edecek gurbetçilerin pasaportlarının en az 6 ay geçerli olması tavsiye edilmektedir.

- Bulunduğunuz ülkenin dışına çıkacağınız için aracınıza uluslararası geçerliliği olan bir sigorta yaptırmanız gerekmektedir. Sigorta yaptırırken özellikle TR yani Türkiye bölümünün açık olup olmadığına dikkat edin ve Türkiye'nin tamamında geçerli olup olmadığını sorunuz. Çünkü bazı sigortalar İstanbul'un Avrupa yakasına kadar hizmet vermektedir. Bunun için Almanya'da ADAC gibi diğer ülkelerde ise yetkili otomobil kulüpleri sizlere bu konuda yardımcı olabilmektedir.

- En önemli nokta ise aracınızın iç ve dış bakımlarını ve özellikle motor aksamlarını yetkili servisler aracılığıyla kontrol ettiriniz. Yola çıkmadan önce ilk yardım çantası, yedek lastik ve aparatları, üçgen reflektör, reflektörlü yeleği de aracınızda bulundurmayı unutmayınız. Sırbistan'da aracınız arızalandığında reflektörlü yelek olmadan araçtan çıkarsanız para cezası alabilirsiniz.

- Geçeceğiniz ülkelerdeki otoyolları kullanmanız için ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu ülkelerin bazılarında otoban üzerindeki gişelerde nakit veya kartla ödeme yapılırken, bazılarında ise ister online olarak alabilir isterseniz de sınır kapılarında bulunan vinyet satış gişelerinden temin edebilirsiniz. Vinyet nasıl alınır? adlı yazımız bu konudaki tüm detayları sizlere verecektir. Vinyet satın alırken plakanızı kesinlikle doğru yazmaya dikkat ediniz.

- Yollarda yakıt, konaklama ya da yeme, içme gibi ödemelerinizi yapmak için kesinlikle bir banka kartı ya da kredi kartı çıkartmalısınız. Çünkü güzergahtaki birçok ülkenin para birimi farklıdır. Ödemelerinizi nakit olarak yaptığınızda çalışanlar, aldığınız hizmetin karşılığında yüksek kurdan çevirerek sizden euro olarak tahsil edebilirler. Bundan sebeple yollarda alacağınız hizmetler karşılığında herhangi bir banka kartı ya da kredi kartıyla ödeme yapmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca otoban geçişleri ya da diğer ihtiyaçlarınız için yanınıza kağıt ve bozuk para alabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi için izin yolunda ödemeleri nakit mi kartla mı yapmamız gerekir adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

- Yola çıkmadan önce maske, eldiven ve el hijyeniniz için dezenfektan almayı unutmayınız. Yakıt ihtiyacınız ve dinlenme için OMV benzinliklerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca yol güzergahında bulunan Türk otelleri ve dinlenme tesislerini tercih edebilirsiniz. Dinlenme tesislerinde konaklarken değerli eşyalarınızı, pasaport ve seyahat belgelerinizi yanınıza almanız, araç camınızın tamamen kapalı tutmanızı ve aracınızı görüş açınızda bir yere park etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

- Yola çıktığınız anda uykunuzun geldiğini ya da yorgunluğunuz arttığında kesinlik mola veriniz. Issız, kuytu ya da gurbetçilerin olmadığı yerlerde durmayınız. Yolculuk esnasında kahve, enerji içeceğini aşırı bir şekilde tüketmemeye dikkat ediniz. Gerekirse güzergah üzerindeki Türk otellerinde konaklayabilirsiniz.

- Yanınızda 10 bin Euro'dan fazla para taşımayınız. Eğer taşıyorsanız da ilgili ülkenin gümrüğüne bunu bildiriniz. Aksi takdirde yapılan kontrolde yakalandığınızda paraya el konulabilir. Bu parayı almak ne yazık şuan için mümkün değil.

- Ülkelerdeki hız sınırlarına uyunuz. Güzergah üzerinde birçok radar bulunmaktadır. Ülkelerin hız sınırlarına buradan ulaşabişirsiniz.

- Macaristan üzeri mi Hırvatistan üzeri mi diye merak eden takipçilerimiz linkten karar verebilirler.

- Sigara kullanan gurbetçiler için Bulgaristan ve Macaristan'da sınır 2 pakettir. (Karton değil) Ayrıca Bulgaristan'da sınır kapılarında beklerken kesinlikle aracınızdan çöp ya da izmariti yere atmayınız. Gezici ekipler direkt para cezası yazıyor.

- Macaristan ve Sırbistan'da gündüz dahi olsa araçlarınızın farlarını yakmanız gerekmektedir. Ayrıca Sırbistan'a girdikten sonra yaşadığınız ülkede kullandığınız telefon hattını kapatınız. Çünkü Sırbistan AB üyesi olmadığı için Roaming ücreti adı altında gelen her arama, sms ve internet için yüksek faturalarla karşılaşabilirsiniz. Bunun için ise Sırbistana girişinizde ilk benzinlikten Telenor sim kartı alabilirsiniz. Bu konuda size bu yazımız yardımcı olacaktır.

- Yola çıktığınızda gümrükler yoğunsa alternatif sınır kapılarına yönelebilirsiniz. Gümrük yoğunluk durumlarına sınır kapıları son durumu sayfamızdan ülke ülke görebilirsiniz. Macaristan Sırbistan alternatif sınır kapıları adlı yazımıza bakarak alternatif sınır kapılarını görebilirsiniz.

- Avrupa Birliği ülkelerine girişte et, süt ve tarım ürünlerinin girişleri yasaktır. Bundan ötürü dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Hayırlı yolculuklar..

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Benze Yazılar
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2021 Sila Yolu 2021 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri