Bu Sene İlk Yoğun Sıla Yolu 25 Haziran'da Başlıyor

Sila Yolu 2022
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2022'ye Hemen Katıl
Sila yolu 2020 sezonun yaklaşmasıyla birlikte Corona sebebiyle, Türkiye'ye gidip gitmemekle ikilemde kalan gurbetçiler için ardı ardına gelen güzel haberlerle izin yolunda herhangi bir engel olmadığı belirtildi. 

Bu sene tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüs salgını birçok ülkenin sınır kapılarını kapadığı görülmekteydi. Ancak vakaların azalmasıyla ve birçok ülkenin normalleşme süreçlerine geçmesiyle birlikte bu sınır kapıları özellikle transit geçişlerde herhangi bir sorun olmadan araçların geçişine izin vermeye başladı.

Yaz tatillerini Türkiye'de geçirecek Avrupa'daki milyonlarca gurbetçi sınırların açık olup olmadığı, geçiş için neler gerekli olduğunu merak ediyordu. Bu gibi sorularınızın bir çoğunu sitemiz aracılığıyla yayınladık. Genel olarak baktığımızda Türkiye'ye kadar olan izin yolu ülkelerinde transit geçiş yapacak gurbetçilerimiz için herhangi bir engelleme bulunmamaktadır.

Özellikle sezon başlamadan önce giden gurbetçilerimizin bilgilendirmeleri dahilinde Türkiye'ye kadar transit geçişlerde herhangi bir sorun olmadığı gözlemlenmektedir. Mayıs ve Haziran ayının ilk 10 gününe kadar Türkiye'ye giden vatandaşlar 14 günlük karantina altına alınmıştı. Ancak İçişler Bakanlığının yaptığı son açıklama ve tüm gümrüklere gönderdiği genelgede Türkiye'ye girişlerde ve sonrasında karantina olmayacağı belirtildi.

Berlin, Hamburg, Brandenburg Eyaletlerinde Okullar Kapanıyor

Almanya'nın kuzeyinde ve doğusunda bulunan eyaletler; Hamburg, Berlin ve Brandenburg eyaletlerinde okullar 25 Haziran 2020 Perşembe günü tatile giriyor. Okulların tatile girmesiyle birlikte Türk nüfusunun yoğun olduğu bu eyaletlerde yaşayan gurbetçilerde yollara düşmeye başlayacak.

Birçok gurbetçimiz gerek haftasonu tatilini, gerekse izin günlerinin boşa düşmemesi açısından yollara Perşembe ve Cuma günleri çıkmakta ve birçok sınır kapısında Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri aşırı yoğunluklar yaşandığı gözlemlenmektedir. Özellikle Pazar, Pazartesi, Salı günleri yola çıkan gurbetçilerin ise daha rahat bir yolculuk yaparak Türkiye'ye ulaştığı görülmüştür.

Hamburg, Berlin ve Brandenburg eyaletinde okulların 25 Mayıs 2020 Perşembe günü kapanmasından dolayı yüz binlerce gurbetçi Perşembe akşamına doğru yollara düşecek. Özellikle Corona önlemleri sebebiyle transit geçişler için tüm sınır kapılarını açmayan Macaristan, Röszke - Horgos ve Tompa - Kelebija sınır kapılarını transit geçişler için 24 saat boyunca açık tutmaktadır. 

Yola çıkacak gurbetçilerimizin birçoğu Macaristan ve Sırbistan arasındaki ana kapı Röszke - Horgos sınır kapısına yönelecektir. Sitemiz üzerindeki sınır kapıları bölümünden, sınır kapısı yoğunluklarına bakarak, eğer gümrük kapıları yoğunsa alternatif olarak Tompa sınır kapısına yönelmenizi tavsiye ederiz.

Çek, Slovak Rotası Transit Geçişlere Açık

Berlin, Hamburg ve Brandenburg eyaletlerinde yaşayan gurbetçilerin Türkiye yolu için sıklıkla kullandıkları Çekya ve Slovakya ülkelerinden transit geçişler için izin verilmektedir. İsveç, İngiltere, Belçika, Danimarka, Hollanda gibi ülkeleri kırmızı ve turuncu listede kategorileyen Çekya, bu ülkelerden gelen vatandaşlarımızın T.C. Prag Büyükelçiliğimiz ile iletişime geçerek Büyükelçiliğimiz tarafından, Çekya İçişler Bakanlığına transit geçişiniz hakkında 'Nota', bilgi verilmesi gerekmektedir.

Almanya'dan Çekya'ya transit geçiş yapacak gurbetçiler herhangi bir test, kısıtlama ya da karantina olmaksızın Çekya'dan transit geçiş yapabilir. Slovakya'da ise durmaksızın 8 saat içerisinde (yakıt almanız dahil) ülkeden transit geçiş yapabilirsiniz.
Macaristan ve Sırbistan'dan transit geçişlerde herhangi bir sorun yoktur. Macaristan'dan transit geçişler için gerekli bilgiler sınır girişlerinde verilmektedir. İlgili geçişler hakkında bu haberimizde yer vermiştik. Sırbistan'da ise herhangi bir belge ya da kısıtlama yoktur. Eskisi gibi Sırbistan'dan geçiş yapabilirsiniz.

Yabancı vatandaşların transit geçişleri için Röszke - Horgos ve Tompa - Kelebija sınır kapıları 24 saat boyunca geçişlere açıktır.

Bulgaristan'da Transit Geçiş Belgesi Yeterli

Sırbistan'dan Bulgaristan'a geçiş yapacak gurbetçiler için sınır kapılarında Covid-19 hakkında gerekli bilgilendirmelerle alakalı bir belge verilmekte ve bunu doldurmanız istenmektedir. (Bu belgeye buradan ulaşabilirsiniz.)

Türkiye'de Karantina Yok

Türkiye'de daha önce yurtdışından gelenlerin 14 günlük ev karantinası, İçişler Bakanlığının yayınladığı genelge ile kaldırıldı. Bundan sonra Türkiye'ye gelecek Türk vatandaşları ve yabancı vatandaşlar hiçbir karantina tedbiri uygulanmayacak olup, sınır girişlerinde tüm herkes sağlık kontrolünden geçirilecektir.

Ayrıca 18 yaş altı kişilerin ailelerin gözetiminde, 65 yaş üstü kişilerin ise her gün 10:00 ile 20:00 arasında sokağa çıkma yasağı geçerli olmayacaktır. Ayrıca Türkiye'ye geldiğinizde şehirlerarası seyahat için herhangi bir izin almanıza da gerek yoktur.

Unutmamanız Gerekenler: Otoyol Ücretleri ve Vinyetler

Sıla Yolu yolculuğunuz esnasında geçeceğiniz Çekya, Slovakya, Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan güzergahında bulunan otoyollar için bir ücret ödemeniz gerekiyor. Peki hangi ülkelerde vinyet, hangi ülkelerde otoban ücreti ödemek zorundasınız?;
  • Çekya: ister ADAC'den isterseniz de Çekya gümrük kapılarından temin ederek aracınıza yapıştırabilirsiniz. Şuan için Çekya online vinyet sistemine geçmedi.
  • Slovakya, Macaristan, Bulgaristan: Bu ülkelerden online olarak vinyet almanız mümkün. Online aldığınız vinyetlerdeki plaka numaranız sistemlere kayıt edilirken, otoyol üzerindeki kameralı sistemler sayesinde vinyet alıp almadığınız kontrol ediliyor. (Vinyet fiyatları ve nasıl alındığı hakkında yazımıza göz atabilirsiniz.
  • Sırbistan: Sırbistan'da otoban ücretleri otoyol üzerindeki gişelerden ödenirken, Sırbistan ENP yani otomatik geçiş sistemi alarak hiçbir şekilde nakit gişesinde kuyruk beklemeden geçiş yapabilirsiniz.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2022 Sila Yolu 2022 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri