Macaristan'dan Transit Geçiş İçin Güncel Bilgiler

Sila Yolu 2022
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2022'ye Hemen Katıl
Türkiye'ye kara yoluyla seyahat edecek vatandaşların Macaristan'dan transit geçişiyle alakalı Macaristan'daki Budapeşte Büyükelçiliği tarafından bir bilgilendirme açıklaması yapıldı. Açıklamada yolcuların transit geçişlerinde herhangi sorun bulunmadığı belirtilirken, Macar sınırlarında transit geçişlerde belirli saatlerde sınır kapılarından geçiş yapılması uygulamasının da kaldırıldığı belirtildi.

Macaristan'dan Transit Geçişle İlgili Güncel Düzenlemeler

Covid-19 salgınıyla ilgili önlemlerin gevşetilmesi süreci kapsamında Macaristan hükümeti, transit geçişlerle ilgili düzenlemelerini güncellemiştir.

Güncel düzenlemeler doğrultusunda,
- Macaristan'ın Avusturya, Slovakya ve Slovenya ile arasındaki tüm karayolu sınır kapılarından transit amacıyla Macaristan'a giriş yapılmasına izin verilmektedir.

- Macaristan ile Romanya arasında transit geçişler için Csengersima, Vallaj, Nyirabrany, Artand, Gyula, Battonya ve Nagylak sınır kapıları kullanılabilmektedir.

- Macaristan ile Sırbistan arasında ise Röszke otoban yolu sınır kapısı ile Tompa sınır kapısı kullanılmaktadır.

- Transit geçişlerde sınır kapılarında sadece belirli saatlerde giriş yapılması şartı kaldırılmıştır.

- Transit geçişler için Macar makamlarından önceden giriş izni alınmasına gerek bulunmamaktadır.

Öte yandan transit geçişlerde aşağıdaki hususlara dikkat edilmeye devam edilmesi gerekmektedir:
- Giriş esnasında yolcular sağlık kontrolünden geçirilmekte olup, Covid-19 şüphesi tespit edilmemesi gerekmektedir. Ancak Covid-19 testi yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır.

- Yolcuların Schengen Sınırlar Yasası'nın şartlarını taşımaları gerekmeketedir. (Geçerli oturma izini veya schengen vizesine sahip olmaları  gerekmektedir.)

- Nihai varış ülkesine girişte güçlük yaşanmayacağından emin olunması şartı aranmaktadır.

- Transit geçiş sırasında en kısa sürede Macaristan sınırlarının ter edilmesi, sadece zorunlu olması halinde transit geçişler için özel "transit only" tabelası taşıyan benzin istasyonları ve dinlenme tesislerinde durulması gerekmektedir.

- Kurallara uyulmadığı takdirde para cezası uygulanmaktadır.

Vatandaşlarımızın duyuruda yer alan hususlar hakkında tereddüde düşmeleri halinde Büyükelçiliğimizle iletişime geçebilirler.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2022 Sila Yolu 2022 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri