İzin Yolunda Ödemeleri Nasıl Yapmalıyız?

Sila Yolu 2021
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2021'ye Hemen Katıl
Avrupa'dan Türkiye'ye otomobilleriyle seyahat edecek gurbetçiler, Türkiye yolunda yemek, yakıt, otoyol ya da kişisel ihtiyaçları sebebiyle nakit ya da kredi kartıyla ödeme yapmaktadır. Özellikle nakit ödeme yapan gurbetçiler ile işletme çalışanları arasında ödeme noktasında sorunlar yaşanmaktadır. Bu yazımızda ise sıla yolunda ödemeleri nakit mi kartla mı yapmamız gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz.

Avrupa'nın çeşitli şehirlerden Türkiye'ye karayoluyla yola çıkan gurbetçiler gerek yakıt, gerek gıda, gerek telefon hattı, gerekse otoyol ücretleri için ödemeler yapmaktadır. Bazı gurbetçiler yoldaki ihtiyaçlarını nakit olarak ödemek için İsviçre Frangı, Sterlin ya da Euro ile yola çıkmaktadır. Bazı gurbetçiler ise banka kartı ya da kredi kartıyla yola çıkarak ödemelerini yapmaktadır. Bu konuda birçok gurbetçinin, izin yolunda ödemelerini nakit mi kredi kartıyla mı yapmasında hangisinin avantajlı olduğunu merak ediyor.

Sıla Yolunda Nakit Mi Banka/Kredi Kartı mı?

İzin yolu rotasında bulunan Hırvatistan, Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan, Makedonya, Romanya ülkelerinin para birimleri Euro, Sterlin ya da İsviçre Frangı olmadığından ödemelerde kur farkından dolayı sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunlar genellikle benzin istasyonlarında yaşanmaktadır. Burada çalışanların uyanıklığı, gurbetçilerimizin ise o ülkenin para biriminin değerini bilmediğinden dolayı, aldığınız yakıtın tutarını yüksek kurdan çevrilerek Euro, Sterlin ya da İsviçre Frangı üzerinden sizlerden tahsil ediliyor.

Bazı gurbetçilerimiz ise geçmişte bu ülkelerde nakit ödemelerde yaşadığı sorunlar sebebiyle artık silayolunda yaptıkları ödemelerini kredi kartıyla yapmaktadır. Kredi kartıyla yapılan ödemelerde, ödenen para birimi ile hesabınızdaki para birimi zıt ise kur farkını banka otomatik olarak ayarlamaktadır. Bu kur farkını ise banka, ödemenin yapıldığı gündeki kura göre çevirim yapmaktadır. Bu sayede nakit ödemeler gibi yüksek kur farkı hesabınıza yansıtılmadan çevrilerek, ödemelerinizi Euro, Sterlin, İsviçre Frangı olarak bankanıza ya da hesabınızdan yapabilirsiniz.

Nakit ödeme ve kartla ödeme arasındaki farkları arasındaki farkları belirttik. Bu sebeple yola çıkmadan önce hesabınızın bulunduğu bir bankadan banka/kredi kartı çıkartmanız, yollarda ödemelerinizi bu kartlarla yapmanız, yollarda sizlerden fazla ücret tahsil edilmemesine yardımcı olacaktır.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Benze Yazılar
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2021 Sila Yolu 2021 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri