Yurtdışı Emeklilere Yarı Zamanlı Çalışma Müjdesi!

Sila Yolu 2021
Gümrük Yoğunlukları · Yol Haritaları · Alternatif Sınır Kapıları ve Rotalar · Sila Yolu Haberleri
Sıla Yolu 2021'ye Hemen Katıl
Yurt dışında yaşayan gurbetçilerin Türkiye'den emekli olması ve aylık bağlanması sonucu yurt dışında, kısa ya da tam zamanlı çalışmaları emekli aylıklarının kesilmesine neden oluyordu. Çıkarılan torba yasayla Türkiye'den emekli gurbetçilere kısa çalışma hakkı tanındı.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde dün görüşülen "Yurt Dışında Bulunan Türk Vatandaşlarının Yurt Dışında Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Hakkında Kanun"a yapılan eklemeyle, yurt dışında bulunan vatandaşların, zorunlu sigorta kapsamında olmakla birlikte sigorta primi ödemesinden muaf olacak şekilde kısa süreli çalışmalarının, zorunlu çalışma olarak değerlendirilip aylık bağlanamaması veya bağlanmış aylıkların bu çalışmalar nedeniyle kesilmesinin önüne geçiyor.

TBMM'de kabul edilen yasayla birlikte Türkiye'den emekli olan, yurt dışındaki vatandaşlar, bulundukları ülkelerde yarı zamanlı çalışabilecekler. Daha önce yurt dışı borçlanmayla emekli olan vatandaşlar, bulundukları ülkelerde her türlü çalışma dilimlerinde çalışmaları sonucu maaşlarının kesilme sebebi sayılıyordu. Ancak Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen bu yasayla birlikte bundan önce veya sonra yurt dışı borçlanmayla emeklilik aylığı alan tüm gurbetçilerin yarı zamanlı çalışabilmeleri için bir hak tanındı.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, yetişkin içerikler, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ya da yorum yapan Üye/Üyeler’e aittir.
Benze Yazılar
Verdiğimiz hizmetleri geliştirmek amacıyla çerezlerden (cookie) faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.
© Copyright 2021 Sila Yolu 2021 - All Rights Reserved - Sila yolu otelleri